Mobilna fotografia #111 (przegląd tygodnia)

9 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 110 – Realme 12 Pro (foto: Realme na X)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już pond setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • DxOMark analizuje Redmi Note 13 Pro+
  • nadchodzi Meizu 21 Pro (3x 50 mega?)
  • czy Pixel 9 Pro otrzyma peryskopowy teleobiektyw?
  • iPhone 16 Pro Max (kolejne przecieki)
  • Realme 12 Pro+ z peryskopowym tele
  • Xiaomi 14 Ultra i globalna dostępność serii już na lutowych targach Mobile World Congress?
  • Honor 90 (test telefona)
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Redmi Note 14 Pro+ 5G w DxOMark

Wyczekuję analiz fotograficznych najmocniejszych Androidów, które niedawno wkroczyły na rynek (lub zbliża się ich globalna dostępność), tymczasem serwis DxOMark wziął się za nowy telefon Redmi. Rodzina Note 13 miała na dniach swoją premierę i w naszym kraju. Sprawdzono zestaw fotograficzny topowej wariacji nowej serii, czyli Redmi Note 13 Pro+ 5G. telefony otrzymał 121 punktów, co dało mu 75 pozycję w rankingu. To chyba adekwatny do potencjału wyniki. Moduł sensorów to trzy aparaty:

  • 200 mpx z f/1.7 (sensor wide 23 mm, 1/1.4″) z wielokierunkowym PDAF, OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)
  • selfie: 16 mega z f/2.4 (sensor wide)

The @Xiaomi #RedmiNote13ProPlus 5G has enhanced features compared to its predecessor, delivering high-quality images. It ranked near the top end of the High-End ($400-$600) segment.

Read the #DXOMARK product review: pic.twitter.com/RK8CqT9W77

— DXOMARK (@DXOMARK) January 29, 2024


2. Meizu 21 Pro (przeciek tygodnia)

Bazowy Meizu 21 (foto: meizu.com)

W zasadzie to choćby nie jestem pewien, czy Meizu jest oficjalnie obecne w naszym kraju. Tak rzadko słyszę o telefonach tej marki, iż straciłem uważność. Pod koniec roku chiński producent (należący od niedawna do Geely, czyli koncernu motoryzacyjnego) przedstawił Androida Meizu 21. Z Państwa Środka dochodzą słuchy, iż w lutym firma planuje zaprezentować mocniejsze wydanie swojego flagowca. Meizu 21 Pro ma oczywiście podnieść m.in. jakość mobilnej fotografii. W bazowym telefonie proponowano połączenie aparatów: 200 + 13 + 5 megapikseli. W Meizu 21 Pro ma być potrójne 50 mpx.

Inne źródła podają, iż wśród obiektywów będzie peryskopowe tele z optycznym zbliżeniem 3x. Pozostałe specyfikacje powinny być zbliżone do grudniowych, czyli obecność Snapdragona 8 Gen 3, ale z większymi opcjami konfiguracji pamięci (do 16 GB RAM i 1 TB na dane).


3. Google Pixel 9 i 9 Pro z peryskopem? (pierwsze przecieki)

Ósma generacja Pixeli od Google debiutowała w październiku, a wygląda na to, iż amerykański gigant już konkretnie opracowuje kolejną. W sieci pojawiły się rendery Pixel 9 i 9 Pro, które przygotowano na podstawie wieści na temat nowych telefonów firmy z Mountain View. Twórcy obrazków sugerują, iż bazowy Pixel 9 otrzyma potrójny aparat, w którego zasobach znajdzie się teleobiektyw i to peryskopowy! Możliwości zbliżeniowe rezerwowane raczej dla mocniejszych flagowców. Oczywistym jest, iż peryskop trafi też do Pro (obecny Pixel 8 Pro ma teleobiektyw w klasycznej formie). W 2024 roku widać trendy na peryskopowe teleobiektywy, więc ich zastosowanie przez Google jest jak najbardziej możliwe. Mam jednak wrażenie, iż bazowy model otrzyma zwykły teleobiektyw, natomiast ten peryskopowy trafiłbym wyłącznie do Pixeli 9 Pro.

OK #FutureSquad… Following yesterday’s first look at the #Google #Pixel9Pro, here comes your very first and very early look at the vanilla #Pixel9 (360° video + crispy sharp 5K renders + dimensions)! You’re welcome…

On behalf of @91mobiles pic.twitter.com/56b5jV136c

— Steve H.McFly (@OnLeaks) January 24, 2024

Pixele 9 przeszłyby też modyfikację wyglądu. Ich konstrukcje otrzymałyby bardziej „ajfonową” stylistykę, tj. kanciaste boki. W odmianie Pro ramka wokół wyświetlacza ma być smuklejsza. Do premiery telefonów dziewiątej generacji jeszcze daleko, ale do Pixeli 8a znacznie bliżej. Te również zaczynają powoli wyciekać do sieci. O nich jednak może innym razem.


4. iPhone 16 Pro Max z poprawkami sensora głównego

iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

Nowe iPhone’y też miały swoją premierę ledwie kilka miesięcy temu, a już mówi się o szesnastej generacji. W ostatnich tygodniach dawałem kilka informacji związanych z rzekomymi aparatami iPhone’ów 16. Na chińskim Weibo pojawiają się kolejne wieści. Jeden z użytkowników przekonuje, iż Apple ma mocniej podkreślić funkcje najbardziej high-endowej odmiany telefonu. Sensor główny w iPhone 16 Pro Max ma otrzymać 48-megapikselowy sensory Sony IMX903 z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Za lepszą wydajność ma odpowiadać warstwowa konstrukcja, a konwersją danych zajmie się14-bitowy przetwornik DAC (analogowo-cyfrowy). Poprawić ma się też zakres dynamiki. Urosnąć ma też matryca. 1/1.14″ ma być o 12% większa. To wszystko ma podnieść finalne efekty na zdjęciach i video.


5. Realme 12 Pro i 12 Pro+

Realme już kiedyś oferował telefon z peryskopem, ale był to model wyjątkowy. Jesteśmy właśnie w fazie popularyzacji tego typu modułów w mobilnej fotografii, więc chiński producent zainwestował w nowe technologie. Pod koniec zeszłego roku przedstawił w Chinach model Realme GT5 Pro z tego typu rozwiązaniem. Teraz ten elementy znajdzie się też w globalnej wersji Androida – Realme 12 Pro+.

Cały moduł fotograficzny przypomina ten ze wspomnianego przed chwilą Realme GT5 Pro. Okrągła „wyspa” jest podkreślona pierścieniem, który ma jednak tylko efekt dekoracyjny (video sugerujące obracanie i regulację ustawień jest tylko marketingowe). W europejskim modelu rozdzielczość matrycy dla tele zwiększono z 50 do 64 megapikseli (OV64B od OmniVision oferuje trzykrotne zbliżenie optyczne).

Zestaw aparatów Realme 12 Pro+:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor Sony IMX890 wide 24mm, 1/1.56″) wielokierunkowy PDAF, Super OIS
  • 64 mpx z f/2.6 (peryskopowe tele, 1/2″) z PDAF, OIS, optycznym 3x
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚, 16 mm, 1/4″)
  • selfie: 32 mega (sensor Sony)

Zestaw aparatów Realme 12 Pro:

  • 50 mpx z (sensor Sony IMX882 1/2”) z OIS
  • 32 mpx (teleobiektyw Sony IMX709 1/2.74”) z OIS i optycznym 2x
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚, 16 mm, 1/4″)
  • seflie: 16 mega (w ekranowym otworku)

Realme zaoferuje dzięki powyższym adekwatnościom kilka przydatnych rozwiązań fotograficznych. Mają one pokazać, iż seria klasy średniej może dysponować efektownymi opcjami, a producent włączyć się do walki o klienta stawiającego na mobilną fotografię. Sam jestem ciekaw, jak ta oferta zmieni postrzeganie chińskiej marki. pozostało młoda, ale atakuje rywali coraz mocniej.

  • maksymalny zoom w 12 Pro+ ma wynieść aż 120x (co akurat ma małe znaczenie, bo w okolicach stukrotnego zbliżenia cyfrowego rzadko kiedy jakość jest akceptowalna)
  • sensor 1/2″ w peryskopowym teleobiektywie 64 megapiksele jest o 27.62% większy od odpowiednika w Galaxy S23 Ultra z 1/2.52″)
  • peryskopowy sensor OV64B od OmniVision ma oferować matrycowe 6x
  • sensor Sony IMX890 wykorzysta Omnifocal MasterShot Algorithm i matrycowe 2x
  • bezstratna jakość w zakresie 0.6X-6X (przy peryskopowym tele)
  • tryb portretowy w 12 Pro+ wykorzysta aparat peryskopowy tele z 3x (80 mm) co poprawi efekty bokeh (teleobiektyw w bazowym modelu też będzie poprawiał te efekty, ale z 2x)
  • algorytmy obrazowanie Realme Mastershot (przygotowany we współpracy z Claudio Mirandą (specjalne filtry i tryby ze współczynnikiem 2.39:1 i efektami bokeh)
  • wsparcie LightFusion Engine, czyli dopracowania głębi i odwzorowania świateł i cieni
  • tryb księżycowy Moon Mode 2.0 (łączące zoomowanie z algorytmami dopieszczającymi)
  • rozwiązania auto-zoom dopasowujące kadr do wybranego obiektu

Czytaj więcej o: Realme 12 Pro i 12 Pro+


6. Xiaomi 14 Ultra na MWC w Barcelonie?

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Za około miesiąc odbędą się największe targi technologii mobilnych. Na expo w Barcelonie swoje urządzenia planuje przedstawić kilka marek. Mówi się, iż na tej imprezie swój globalny debiut będzie miała flagowa seria telefonów Xiaomi 14. W tym samym czasie chiński gigant może pokazać też trzecią, najmocniejszą wariację Androida. Xiaomi 14 Ultra ma utrzymać design poprzednika, ale zyskać poprawki. przez cały czas z korzyściami ze współpracy z Leica. Aparat główny ma otrzymać jasność f/1.63, natomiast peryskopowy teleobiektyw f/2.5. W obu przypadkach poprawi się dostęp do światła.

Rynek spodziewa się sensora Sony LYT-900 (1”-type) ze zmienną przesłoną (w 13 Ultra było f/1.9 i f/4.0). Czy telefon przez cały czas będzie w sprzedaży wyłącznie na terenie Chin? Tak było niestety z ostatnimi 13 Ultra, 12S Ultra i 11 Ultra. Przypomnę, iż w tym roku model Ultra ponownie skorzysta z dodatkowego adaptera (body kit) dla wygodniejszego wykonywania zdjęć (jak to wyglądało poprzednio załączyłem na obrazku. Lutową prezentację 14 Ultra może potwierdzać obecność nowego telefonu Xiaomi w testach Geekbench.

źródło: @WHYLAB


7. Honor 90 (testy tygodnia)

Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 316

Jak obiecywałem jeszcze w styczniu, publikacja wrażeń z czasu spędzonego z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

8. #ShotOnNubia

Nasze niebo bywa nudne, ale bywa też jak malowane. Wschody i zachody słońca sprzyjają wielobarwnym efektom. Jak dochodzą do tego chmury to na nieboskłonie pojawiają się „treści”, których szkoda nie uwiecznić. Załączone zdjęcie wykonano nubią Z60 Ultra:

Time to start living your dreams, with nubia Z60 Ultra#shotonnubia Z60 Ultra pic.twitter.com/vrnAo9eDAp

— ZTE Device (@ZTEDevice) January 24, 2024


9. #ShotOnSnapdragon

Miejskie tereny też robią wrażenie, szczególnie w konfrontacji z nietypową pogodą. Chicagowskie drapacze chmur chowają swe szczyty w niskim zachmurzeniu. Czarno-białe efekty potęgują przygnębienie, ale pasują do ujęcia. Foto jednego z insiderów ze Snapdragonem. Jakim konkretnie? W którym telefonie? Tego jak zwykle Qualcomm unika. Promuje bardziej markę procesorów.

A moody Chicago, captured by #Snapdragon Insider @M1K4_3L. #ShotOnSnapdragon pic.twitter.com/I4fPmsF4vb

— Snapdragon (@Snapdragon) January 30, 2024


10. #ShotOnOnePlus

Podoba mi się oneplusowa strategia retweetowania (reXowania) postów ze zdjęciami wykonanymi telefonami OnePlusa. Chińska marka wyróżniła krajobrazowy kadr jednego ze swoich użytkowników.

A winter morning story#mobilephotography #NaturePhotography #shotononeplus #oneplus pic.twitter.com/Wi4AT48YKx

— Akash Ranjan Sahu (@AkashRanjanSahu) January 27, 2024


11. #TakenWithXperia

Sony zachwala zdolności fotograficzne swoich Xperii szerokim wachlarzem hashtagów. W ostatnim czasie korzysta z #WowXperia i kampanii tematycznych. W tym ostatnim tygodniu zaprezentowano pracę fotografia Takashi Namiki. Nocny kadr rozgwieżdżonego nieba w ramach #CaptureTheNights.

Shoot for the stars with Xperia From photographer Takashi Namiki, join our #CaptureTheNights campaign with the #WowXperia hashtag for the chance to be featured on our Instagram channel!

— Sony | Xperia (@sonyxperia) January 26, 2024


12. #ShotOnNubia

Jeszcze jedno nocne ujęcie. Miasto po zmroku, szczególnie jego centrum, potrafi zrobić wrażenie. W Azji szanse na efektowne zdjęcie miejskie są dużo większe. Nubia (marka należąca do wspomnianego już wcześniej ZTE) promuje teraz swojego nowego flagowca – modeli Z60 Ultra. To druga praca w mojej galerii wykonana tym Androidem.

Join the community: use the hashtag #shotonnubia, and show us what u got!

Get your #nubiaZ60Ultra today: pic.twitter.com/sM3UspSilz

— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) January 29, 2024


13. #TeamPixel

To nie koniec nocnych zdjęć nieba. Pixele specjalizują się w astrofotografii, co pewnie zauważacie w moich przeglądach. Naprawdę lubię patrzeć na efekty pracy telefonów w tym zakresie. Poza miastem o tak efektowny końcowy rezultat znacznie łatwiej. Nie ma „zaśmiecania” świetlnego z miast, które utrudnia uzyskania odpowiedniego kontrastu. Na wyprawy wystarczy wziąć telefonów.


14. #ShotOniPhone

Apple ponownie z trybem black&white. iPhone’y mają odpowiednie możliwości, by przygotować zdjęcia mono w wysokiej jakości. Tym razem w sesji „portretowej” konik. Tylko trzecie zdjęcie jakieś niewyraźne (chyba, iż to zamysł autora).


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Załączam zdjątko z długim naświetlaniem zrobione pożyczonym Xiaomi (jeszcze ze styczniowej sesji dla Honora – ale miałem przy sobie trzy telefony).


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

19. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych telefonów. Nie jest to jednak porównanie

EDIT: edycja 2024 już w realizacji (mam 30% materiału)

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)


Idź do oryginalnego materiału