Mobilna fotografia #100 (przegląd tygodnia)

11 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #99 – REEFLEX G-Series (foto: Kickstarter)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • seria vivo X100 z nowinkami fotograficznymi
  • Apple promuje foto funkcje iPhone’ów 15 Pro
  • Realme GT5 Pro będzie ultra!
  • Oppo zapowiada Hasselblad dla serii Find X7
  • OnePlus 12 otrzyma sensor LYT-808
  • Apple uruchamia nagrywanie spatial video
  • Samsung Galaxy S24 ma dostarczyć skrót do Instagram Camera na ekranie blokady Androida (wg Alessandra Paluzziego)
  • Oppo Reno11 już 23 listopada
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. vivo X100 i X100 Pro

Vivo zwiastowało wyjątkowe rozwiązania dla flagowych telefonów już od kilku tygodni, a choćby miesięcy. Jako pierwszy został przedstawiony procesor do przetwarzania sygnału (ISP) trzeciej generacji. V3 to autorski procesor, za pomocą którego aparat fotograficzny ma wydobywać z czujników więcej informacji. Nie chcę teraz się na jego temat ponownie rozpisywać, bo robiłem to przy okazji przeglądu nowinek fotograficznych, ale o kilku elementem chcę przypomnieć.

vivo X100 (foto: vivo)

Vivo V3 ISP (6 nm) ma oferować nagrywanie 4K w trybie portretowym, czyli poszerzyć rozwiązania o jakość znaną z opcji Cinematic w iPhone’ach. Chip jest oszczędniejszy w energii od poprzednika, a nowa architektura lepiej wykorzystywać narzędzia AI. Zdjęcia będziemy wykonywać szybciej i znajdziemy na nich więcej detali. EDIT: przekopiuję jednak listę najciekawszych opcji, bo być może nie dokopiecie się do nich w przeglądzie sprzed kilkunastu tygodni.

  • Vivo połączyło siły z ZEISS przy dopracowaniu optyki. Technologia Multi-ALD ma zostać wykorzystana w modelach serii X100 i dot. nowej powłoki ZEISS T*. Zredukuje odbicia, poprawi przejrzystość. W centrum soczewki te pierwsze efekty zostaną obniżone z 0.2 do 0.1%. Porównując do poprzedniej warstwy będzie redukcja refleksów aż o 50%.
  • wspólnie z ZEISS zaproponowano też Vivo Vario-Apo-Sonnar Telephoto Lens, czyli jeszcze lepszą optykę w zakresie kontroli aberracji chromatycznej. Generalnie chodzi o poprawę jakości wydajności zbliżeń w mobilnej fotografii. Floating Lens Group mają tu podnieść rozdzielczość i ostrość. Myślę, iż skorzysta na tym makro z Bokeh.
  • Vivo chwali się też algorytmami do rekonstrukcji portretów w 3D (realistyczne modele)
  • przedstawiono również algorytmy AIGC (Artificial Intelligence in Generative Content) do ujęć portretowych. Zakładam, iż to dodatkowe efekty do „zabawy” filtrami i stylami
  • Vivo Texture Color to z kolei narzędzia do zarządzania kolorystyką (chyba do bardziej artystycznego podejścia w fotografii).

Teraz przejdę do samych sensorów. Vivo X100 Pro i vivo X100 otrzymały potrójne zestawy. Nietypowo wygląda peryskopowy teleobiektyw. W mocniejszym z duetu ma ekwiwalent 100mm i certyfikację Zeiss APO. To pierwszy taki moduł w świecie mobilnej fotografii. Apochromatycznie skorygowana optyka obiektywu zmiennoogniskowego wyrównuje trzy główne kolory (zielony, niebieski i czerwony) w tej samej płaszczyźnie ostrości (przyznaję, iż musiałem tutaj zasięgnąć tłumaczenia, bo aż tak głęboko nie wchodziłem w aspekty jakości optycznej). Efektem ma być lepszy kontrast. Wszystkie trzy aparaty mają powłokę T* od Zeiss. Względem vivo X90 mają one zmniejszać odbicia światła choćby o 50%. To również dodatkowa korzyść w poprawie efektowności.

vivo x100 Pro (foto: vivo)

Potrójny aparat w vivo X100 Pro:

  • 50 mpx z f/1.8 (23mm, sensor IMX989 1″) z PDAF, laserowe AF i OIS
  • 50 mpx z f/2.57 (100mm, peryskopowe tele telephoto, sensor 1/2″) z PDAF, OIS, i optycznym zbliżeniem 4.3x i cyfrowym 100x)
  • 50 mpx z f/2.0 (15mm, sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z AF
  • selfie: 32 mpx z f/2.0, (wide) w ekranowym otworku

Potrójny aparat w vivo X100:

  • 50 MP z f/1.57, (sensor Sony IMX920 wide, 1/1.49″) z PDAF, laserowe AF, OIS
  • 64 MP, f/2.6 (70mm, peryskopowe tele, 1/2″) z PDAF, OIS, 3x zoomem optycznym
  • 50 MP, f/2.0 (15mm, sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z AF
  • selfie: 32 mpx z f/2.0, (wide) w ekranowym otworku

Czytaj więcej o: vivo X100


2. iPhone’y 15 Pro w materiałach promocyjnych Apple

Apple przygotowało kolejną reklamówkę iPhone’ów najnowszej generacji. Na YouTube opublikowało materiał promujący topowe odmiany telefonów, czyli linię Pro. W minutowym On with the Show podkreślane są funkcje związane z modułem fotograficznym. Chodzi o nowe rozwiązania w iPhone’ach 15 Pro, tj. format ProRes 4K w 60 fps, opcję nagrywania/zapisu materiałów na nośnikach zewnętrznych, czy nowym zbliżeniu 5x przy użyciu peryskopowego teleobiektywu. W telefonach dostępne jest też nagrywanie filmów w formacie Log.


3. Realme GT5 Pro z Lytia LYT808 i IMX890

Realme z roku na rok wyraźnie podkręca tempo i to mimo, iż jako firma istnieje ledwie pięć lat. Pod koniec miesiąca zadebiutuje kolejny interesujący flagowiec chińskiego producenta. Jest zwiastowany już od ładnych kilku tygodni. Mm bliżej końca listopada, tym marka zdradza więcej informacji na temat modelu GT5 Pro. Na portalu Weibo (CMO Realme) zapowiedziano kilka wartych uwagi rozwiązań. Część z nich dotyczy aparatów fotograficznych telefona. Realme zwraca uwagę, iż nadchodzi “new era of low-light telephoto images”.

Realme GT5 Pro live image shared on Weibo.#Realme #RealmeGT5Pro pic.twitter.com/mhApRHyxOX

— Mukul Sharma (@stufflistings) November 8, 2023


Co już wiadomo o telefonie? Po sieci krąży już kilka konkretów odnośnie zestawu czujników. „Wyspa” Realme GT5 Pro ma oferować sensor główny Sony Lytia LYT808 (dwuwarstwowy), peryskopowy teleobiektyw Sony IMX890) oraz aparat ultra wide OmniVision OV08D10 (8 mpx). Wcześniej przewidywano, iż ten ostatni miał oferować 48 mega (Sony IMX581). Tak czy inaczej, to wciąż dobre trio! Wciąż jednak niepotwierdzone. Do prezentacji lekko ponad tydzień, więc niedługo przekonamy się, jak faktycznie będzie prezentował się flagowy Android Realme. Warto tu dopisać, iż ma działać na mocarnym Snapdragonie 8 Gen 3, a wyświetlacz dysponować aż 3000 nitów jasności! To jeden z nielicznych telefonów z takim panelem. Oglądanie na nim zdjęć może być bardzo przyjemne.

źródło: przecieki od Digital Chat Station


4. OnePlus 12 też z LYT-808 (+ Hasselblad)

Już w kilku ostatnich seriach wskazywałem, iż najbliższe miesiące zapowiadają się na bardzo interesujące pod względem premier nowych sensorów. Nowy Sony Lytia LYT-808 zaczął robić karierę chyba od składanego OnePlusa Open, a teraz jest spodziewany w dwunastej generacji „normalnych” Androidów tej marki. Chiński producent przygotowuje się do prezentacji telefonu i powoli zdradza na jego temat kolejne informacje. Jak podkreśla sam OnePlus, główny aparat przygotowano wspólnie z Sony, a więc w jakiś sposób podkręcono jego potencjał do konstrukcji nowego flagowca. Na pokładzie ma być też peryskopowy teleobiektyw 64 mega, a więc połączenie, które już wcześniej zaoferowano właśnie w otwieranym Open.

Próbki zdjęć z OnePlusa 12 (foto: OnePlus Weibo)

Nie zabraknie też dopieszczeń szwedzkiego Hasselblad. To tyle. Na efekty trzeba będzie poczekać do premiery. Co prawda, na Weibo opublikowano sample, ale rozdzielczości nie są zbyt wysokie. Urządzenie pojawi się jako pierwsze w Chinach.


5. Oppo zapowiada aparaty Hasselblad dla Find X7

Oppo i OnePlus należą do tej samej grupy, więc współdzielą kilka technologii (od kilkunastu miesięcy współpracują głębiej, co pozwala im na wymianę know-how). Oppo również szykuje nowego high-endowca. W serii Find X7 zadebiutować ma nowa generacja rozwiązań Hasselblad. Na corocznym forum marka przedstawiła pierwsze informacje na temat systemu Hasselblad HyperTone (prawdopodobnie pojawi się on też w OnePlus 12 i Oppo Reno11). Silnik wykorzysta przetwarzanie komputerowe m.in. do redukcji zniekształceń, ale i kilku innych typowych dla mobilnej fotografii anomalii. Na pewno wkroczy też AI do formatu RAW.

A new generation of imaging. A new era of computational photography.

The OPPO Find X7 Series is on the horizon and with it the deepening of our partnership with @Hasselblad on the co-developed HyperTone Camera Systems.#ImagineIF #OPPOxParisPhoto

Learn more:… pic.twitter.com/VlAPtjMeAX

— OPPO (@oppo) November 9, 2023


Wspomniano również o korekcji jasności pojedynczych pikseli, co prawdopodobnie wpłynie na lepsze odwzorowanie obrazu. Efekt? Aż o 30% lepsza wyrazistość i aż o 60% mniej szumów. Podczas keynote nie zabrakło też zapewnień o lepszym odwzorowaniu kolorów oraz efektach portretowych. Oppo Find X7 ma posiadać też najwyższej klasy zbliżenie tele, szczególnie w trudnych warunkach świetlnych. Brzmi nieźle.


6. Spatial video w iPhone’ach (dla Visio Pro)

Gogle/okulary Apple mają oferować nietypowy format video, którego efekty doświadczymy jedynie przy użyciu Vision Pro. Mają one wyświetlać nagrania w przestrzenny sposób, czyli z efektem 3D widzianym przez headsetowy hardware (myślę, iż inne gogle też powinny umożliwiać obserwacje podobnego formatu). Video musi być oczywiście odpowiednio nagrane, a już niedługo będzie to możliwe przy użyciu nowych iPhone’ów. Apple pozwala już sprawdzić narzędzia dzięki drugiej publicznej becie iOS 17.2.

Apple Vision Pro z przyciskiem dla kamerki 3D (foto: apple.com)

Funkcja nagrywania spatial video będzie dostępna tylko w najnowszych iPhone’ach 15 Pro i 15 Pro Max. Rejestracja efektów 3D to jedno, a ich obejrzenie to już inna sprawa. Vision Pro nie są jeszcze dostępne (tylko wybrani developerzy), a premiera przewidziana jest dopiero na przyszły rok, ale rozwiązania są już testowane, by gotowy produkt posiadał je w zasobach od początku sprzedaży. Pliki z formacie przestrzennego video są nagrywane w jakości 1080p w 30 fps przez aparat główny i ultra wide. Apple podało, iż minuta takiego zapisu ma ważyć aż 130 MB. Na razie tylko słyszę o efektach (lub czytam opinie osób mających szansę na ich ocenę) i bardzo ciekawi mnie, czy faktycznie jest tu aż takie WOW.


7. Oppo Reno11 z nietypową „wyspą” (z okładki)

Oppo Reno11 (foto: oppo.com)

Seria Reno jest aktualizowana przez Oppo strasznie często. Średnio co pół roku. Jedenasta generacja ma zostać przedstawiona już 23 listopada, a więc kilka miesięcy po dziesiątej (z lipca 2023). Chiński producent odświeża telefon, a wśród nowych specyfikacji jest też ulepszony moduł fotograficzny. Dzisiaj każdy producent stara się wyróżnić swoją „wyspę” z aparatami i w Reno11 faktycznie wygląda ona nietypowo.

Reno11 i Reno11 Pro mają otrzymać funkcje portretowe klasy SLR (tak przynajmniej przekonuje marka). W skład kamerek mają wejść:

  • sensor 50 mpx Sony LYT-700 z OIS (w Pro) i LYT-600 (bazowy)
  • sensor 8 mpx ultra wide
  • sensor tele 32 mpx Sony IMX709 (z optycznym 2x)

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

8. #vivoVISIONplus Mobile PhotoAwards2024

Galerii nie rozpocznę od zdjęcia, ale od zapowiedzi kolejnego konkursu fotograficznego. W ostatnim czasie kilku producentów organizowało własne konkursy, a niektórzy ogłaszali choćby tegorocznych zwycięzców. Vivo też chce pokazać jakość swoich urządzeń przez prace najlepszych fotografów. Startuje Mobile Photo Awards 2024 w ramach #vivoVISIONplus. To pierwszy taki z myślą o przyszłym roku. Jak zwykle przy okazji vivo muszę przypomnieć, iż polskim fotografom będzie trudniej, ponieważ chiński producent wyszedł z naszego rynku.

We believe in the power of images to inspire.

Join us in the #vivoVISIONplus Mobile PhotoAwards2024 and inspire the world with your stunning captures!

Start and summit on href="https://twitter.com/hashtag/vivo?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#vivo #Shotonvivo #vivoVISIONplus pic.twitter.com/SX8CPitMcL

— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) November 13, 2023


9. Google na X

Zwykle zdjęcia telefonami Google wrzucam z Instagrama marki, ale tym razem amerykańska marka opublikowała obrazek na X.com (dawniej Twitter). W serwisie Meta jest więcej historii związanych z zachowaniem chwili. Na X po prostu zdjęcia. Najnowsze pokazuje odwzorowanie kolorów Pixeli w trudniejszych warunkach świetlnych.

when the sunset sky looks like Rose and Bay >>>>

: Clicktheperfectworld (IG) pic.twitter.com/x0AMyBcfRL

— Made by Google (@madebygoogle) November 8, 2023


10. #ShotOnZTE

ZTE cały czas promuje swoje Axony. W ostatnim poście w social media pokazano wieczorny kadr z Taizhou City (ufam Google Obiektywowi, który tak wskazał po analizie obrazka). Kilka wieżowców w odbiciu pobliskiego zbiornika wodnego. Zakładam, iż przewaga żółtego nie jest wynikiem smogu, który w Azji jest powszechny. Foto wykonano w ramach #ShotOnZTE wykonano Axonem 40 Ultra (chyba jedynego telefona na rynku z potrójnym aparatem 64 mega).

Elevating that sunset game with Axon 40 Ultra #ShotOnZTE by Cjkuai Photography #ZTEAxon40ultra

— ZTE Device (@ZTEDevice) November 15, 2023


11. #ShotOnSnapdragon

Poprzednia propozycja Qualcomm w ramach #ShotOnSnapdragon była ciekawsza. Ta aktualna to nic innego jak długie naświetlanie ruchu ulicznego – bardzo powszechnego i już lekko nudnawego motywu. Plus za retweet (nie wiem jak teraz określać to na X.com). Minus za to co zwykle – brak info o modelu telefona jakim wykonano pracę.

Can you feel the speed? Light trails captured by #Snapdragon Insider @bayJoee. pic.twitter.com/hBv2lpZIWg

— Snapdragon (@Snapdragon) November 15, 2023


12. #ShotOnOnePlus

Długie naświetlanie daje sporo możliwości w zapisie chwili. Znacznie lepiej wykorzystano tryb aparatu na zdjęciu #ShotOnOnePlus. Tu również producent telefonu, którym wykonano zdjęcie wskazał efekt kunsztu swojego klienta, ale w znacznie przyjemniejszej dla oka perspektywy (i temacie). Wygląda na pokaz pirotechniczny na Diwali. Tu też nie wiadomo jakim telefonem wykonano zdjęcie.

Playing with fire
Happy Diwali to All
.
.#shotononeplus
.
.#steelwoolphotography#longexposure #mobilephotography pic.twitter.com/ukbAVoI7Jy

— Akhil Powerstar (@AkhilShatagni) November 11, 2023


13. #TakenWithXperia

W końcu naprawdę prawdziwie jesienne foty! Sony opublikowało klimatyczne ujęcia z Japonii, czyli własnego „podwórka”. Od pomarańczy, aż po ostrą czerwień. #TakenWithXperia okiem Kohki Yamaguchi. Bardzo ładne!

A fanfare of colour before winter sets in, witness the seasons change with Xperia!
From orange hues to the fiery reds of fall – see the magic of autumn through a different lens – #TakenWithXperia by Kohki Yamaguchi.#Sony #Xperia #SonyXperia #MobilePhotography

— Sony | Xperia (@sonyxperia) November 10, 2023


14. #ShotOnOppo

Oppo nietypowo, bo rewteetuje zdjęcia bezpośrednio od jednego ze swoich klientów, który pokazał przez obiektyw piękno Sewilli. Zdjęcia #ShotOnOppo wykonano składanym Oppo Find N3 (czyli odpowiednikiem OnePlusa Open) w surowych DNG i przy użyciu edytora w Lightroom.

I can’t get enough of Seville, here are a few more shots from the Oppo Find N3, captured in raw DNG and edited with my Lightroom presets #ShotonOppo pic.twitter.com/ZRVkiq72Ou

— Tyler Stalman (@stalman) November 15, 2023


15. #HONORMagicMoments

Bardzo podobają mi się zdjęcia wrzucane na kanały społecznościowe marki Honor. Są jedynymi z lepszych w całych social media. Chińska marka (można powiedzieć, iż spadkobierca po Huawei) promuje swoje telefony hashtagiem #HONORMagicMoments. Wystarczy w niego kliknąć, by przekonać się, iż faktycznie poziom ujęć jest ponad standardy galerii odpowiedników konkurencji. Odbicie w kałuży nie jest może unikatowe i nie wieje powiewem żadnej świeżości, ale uznałem kadr za ciekawszy. Sam szukam podobnego kadru, a jesień sprzyja takim zdjęciom. Nie chcę tylko kopiować prac i pstrykać na siłę, więc jak będzie okazja to wtedy coś „ustrzelę”.

Even when things get muddy, family keeps you grounded. #BondingInTheWorld
: Kyaw Kyaw Winn

Celebrate the power of connection with the hashtag #HONORMagicMoments for a chance to be featured on our page. 🫶 pic.twitter.com/CcexdCMDyT

— HONOR (@Honorglobal) November 11, 2023


16. #ShotOniPhone

Apple jak zwykle. Artystycznie, czarno-biało i w ogóle! Nie nudzi już was to podejście? Zdjęcia naprawdę świetnie wykonane, ale coraz nudniejsze i nie mówię tego złośliwie. Po prostu powoli nużące. W Cupertino powinni odświeżyć podejście. Cienie, odbicia – to już w warsztacie fotografów stawiających na iPhone’y zbyt pospolite. Dajcie coś nowego.


17. #XiaomiImageryAwards

Xiaomi wciąż promuje konkurs fotograficzny. W ostatnim tygodniu zachęca do kolorowych ujęć i to wcale niekoniecznie w nawiązaniu do jesieni (która sprzyja barwnym kadrom). Nie robię już fotek Xiaomi, ale w swojej poniżej pracy (mam na myśli podpunkt 18.) nawiązałem nieco do propozycji Xiaomi.

This is how our world looks like through a kaleidoscope!

Submit your life’s color palettes and get a chance to win incredible prizes: href="https://twitter.com/hashtag/XiaomiImageryAwards?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#XiaomiImageryAwards pic.twitter.com/eV19svpSHC

— Xiaomi (@Xiaomi) November 16, 2023


18. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Obiecane kolory z letniego festiwalu kolorów, gdy testowałem model Honor Magic 5 Pro (ten z punktu poniżej).


19. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


20. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


21. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

22. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


23. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych telefonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)


Idź do oryginalnego materiału