Wszystko wskazuje na to, iż technika DLSS 4 od firmy NVIDIA zagości na start w kilkudziesięciu najpopularniejszych tytułach. Dzięki temu gracze nie będą musieli zbyt długo czekać, by przetestować technologię w swojej ulubionej produkcji. Światło dzienne ujrzała pełna lista kompatybilnych pozycji, choć oczywiście warto pamiętać, iż wraz z upływem czasu dojdą kolejne aktualizacje. Warto więc regularnie sprawdzać czy dany produkt posiada już stosowne wsparcie.
NVIDIA DLSS 4 – kiedy i gdzie?
Oficjalne ogłoszenie technologii DLSS 4 nastąpiło podczas targów CES 2025, kiedy to NVIDIA pochwaliła się swoimi najnowszymi zdobyczami. Konsumenci muszą przygotować się na jeszcze więcej „darmowych” klatek w grach, a także znacznie szybszego działania przeprojektowanego modelu AI – powinien on przy okazji zużywać znacznie mniej pamięci na karcie graficznej. To jednak dopiero początek zmian.
- Sprawdź także: Na DLSS 4 i wydajność RTX 5070 warto poświęcić osobny wpis. Oto on
Jak potwierdził amerykański producent, technika DLSS 4 to znaczący krok naprzód w stosunku do obecnej wersji tego zaawansowanego rozwiązania. Warto chociażby zwrócić na tzw. generator wielu klatek. Według zapewnień korporacji, sztuczna inteligencja zajmie się generowaniem trzech czwartych wszystkich wyświetlanych klatek. Podobną opcję chciano co prawda wprowadzić już wcześniej, ale nie było to możliwe za sprawą zbyt dużego obciążenia kart graficznych.
Dlatego też technologia będzie dostępna wyłącznie na najnowszych produktach z serii RTX 5000, na pokładzie których znajdują się potężne rdzenie Tensor 5. generacji. To spore rozczarowanie dla posiadaczy poprzednich kart graficznych, oni mogą liczyć wyłącznie na ulepszenie poszczególnych modeli AI, co też powinno przełożyć się pewne benefity podczas korzystania z Frame Generation, Ray Reconstruction, Super-resolution czy Deep Learning Anti-Aliasing. jeżeli jednak planujecie wyposażyć się w nadchodzące komponenty, to warto mieć świadomość konkretnych gier, które obsłużą na start DLSS 4.
Jest ich całkiem sporo, bo lista liczy aż 75 pozycji. Mowa przede wszystkim o najbardziej popularnych tytułach, choć oczywiście nie brakuje mniej znanych produkcji. Zadowoleni będą chociażby fani God of War Ragnarok, Marvel Rivals czy Indiana Jones and the Great Circle. Warto też pamiętać, iż technologia wspierać będzie docelowo też nadchodzące gry pokroju Wiedźmina IV, Dune Awakening, Black State czy Doom: The Dark Ages.
Lista gier ze wsparciem dla DLSS 4:
- A Quiet Place: The Road Ahead
- Akimbot
- Alan Wake 2
- Aunt Fatima
- Backrooms: Escape Together
- Bears in Space
- Bellwright
- Crown Simulator
- Cyberpunk 2077
- D5 Render
- DESORDRE: A Puzzle Adventure
- Dynasty Warriors: Origins
- Deceit 2
- Deep Rock Galactic
- Deliver Us to Mars
- Desynced: Autonomous Colony Simulator
- Diablo IV
- Direct Contact
- Dragon Age: The Veilguard
- Dugeonborne
- Dynasty Warriors: Origins
- Enlisted
- Flintlock: The Siege of Dawn
- Fort Solis
- Frostpunk 2
- Ghostrunner 2
- God of War Ragnarök
- Gray Zone Warfare
- Ground Branch
- Hitman World of Assassination
- Hogwarts Legacy
- ICARUS
- Immortals of Aveum
- Indiana Jones and the Great Circle
- Jusant
- JX Online 3
- Kristala
- Layers of Fear
- Liminalcore
- Lords of the Fallen
- Marvel Rivals
- Microsoft Flight Simulator
- Microsoft Flight Simulator 2024
- Mortal Online 2
- Naraka Bladepoint
- Need for Speed Unbound
- Once Human
- Outpost: Infinity Seige
- Pax Dei
- Payday 3
- QANGA
- Ready or Not
- Remnant II
- Satisfactory
- SCUM
- Senua’s Saga: Hellblade II
- Silent Hill 2
- Skye: The Misty Isle
- Slender: The Arrival
- Squad
- S.T.A.L.K.E.R 2: Heart of Chernobyl
- Star Wars Outlaws
- Star Wars Jedi: Survivor
- Starship Troopers: Extermination
- Still Wakes the Deep
- Supermoves
- Test Drive Unlimited Solar Crown
- The Axis Unseen
- The Black Pool
- THE FINALS
- The First Descendent
- The Thaumaturge
- Torque Drift 2
- Tribes 3: Rivals
- Witchfire
- World of Jade Dynasty
Pozostaje mieć nadzieję, iż NVIDIA faktycznie dotrzyma słowa i zaoferuje pecetowym graczom całkowicie nową jakość. Wydajniejsza rozgrywka i więcej klatek na sekundę to bez wątpienia elementy pożądane przez użytkowników.
- Przeczytaj również: NVIDIA składa obietnicę. RTXy z serii 50 bez topiących się złącz
Jeśli zaś chodzi o globalną premierę kart graficznych z serii RTX 5000, to ten długo wyczekiwany moment nastąpi już 30 stycznia 2025 roku. Czekacie?
Źródło: Insider Gaming / Zdjęcie otwierające: NVIDIA