O telewizorze Sony 55X81K
Sony KD-55X81K (dalej dla uproszczenia zwany 55X81K) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu działał pod kontrolą systemu w wersji 6.6070.0711EUA i systemu Android w wersji 10. Telewizor wyprodukowano w grudniu 2022 r., a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.
Design
W porównaniu do modeli z roku 2021 (czyli poprzedników z końcówką „J”), modele z serii X81K uległy pozytywnym przeobrażeniom stylistycznym. Zrezygnowano z grubej plastikowej ramki wokół ekranu (z dość prymitywną imitacją szczotkowania) wprowadzając zamiast tego sporo elementów z wyższej serii X85J. Dzięki smuklejszym ramkom Bravia 50X85K wygląda nowocześniej i bardziej atrakcyjnie.
Oto najważniejsze cechy konstrukcji telewizora:
- tylna ścianka: plastik;
- pokrywa elektroniki: brak (zintegrowana z tylną ścianką);
- ramka wokół ekranu: plastik;
- szerokość ramki: ok. 5 mm;
- nóżki: plastik + metal (montowane na wcisk, bez wkrętów);
- rozstaw nóżek jest regulowany:
- minimalny: 461 mm;
- asymetryczny: 762 mm;
- maksymalny: 1067 mm;
- prześwit: 69 mm;
- gniazda: po lewej stronie;
- pilot 1: TX800U, plastikowy, ze zredukowaną liczbą przycisków, bez podświetlenia;
- pilot 2: plastikowy, tradycyjny, bez podświetlenia.
W porównaniu do modelu 50-calowego z tej samej serii cieszy dodanie możliwości zmiany rozstawu nóżek, co docenią użytkownicy mający wąskie stoliki czy krótkie komody. Tak jak w przypadku mniejszego brata moja opinia o konstrukcji, wykonaniu i wykończeniu Bravii 55X81K jest pozytywna.
Jakość obrazu Sony 55X81K
Wyświetlacz
W Sony 55X81K zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu ADS (lub jakiś nieznany mi wariant IPS-a). Zaletą tego typu wyświetlaczy jest dobra reprodukcja kolorów pod kątem. Wadą – kontrast niższy niż w matrycach typu VA.
Termogram wykazał, iż zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd grubsza obudowa).
Spektrogram barwy białej wskazuje na zastosowanie fosforów PFS/KSF (zwanych też TriGain) – to właśnie one odpowiadają za charakterystyczną, mocno nasyconą czerwień w wielu telewizorach marki Sony, w tym także 55X81K.
Kolory
W ochłodzonym (tj. posiadającym niedobór składowej czerwonej) trybie własnym [6903K] średni błąd odwzorowania kolorów wyniósł 2,4, a więc poniżej progu postrzegalności. Oczywiście błędy te można zredukować dokonując chociażby kalibracji balansu bieli.
Podobnie jak w modelu 50-calowym czerwień na poziomach od 60% w górę była zbyt mocno nasycona. Z kolei 100-procentowa barwa czerwona była zdecydowanie zbyt intensywna (dE=6,5). Z jednej strony dodawało to obrazowi pewnej atrakcyjności (stawał się żywszy), ale w niektórych scenach SDR choćby dla mnie było to jednak przesadą.
Chociaż różnica w błędzie reprodukcji 100-procentowej barwy czerwonej pomiędzy 50X81K a 55X81K jest niewielka (zaledwie 0,6), to nie zapominajmy, iż mamy do czynienia z różnymi rodzajami matryc (VA i ADS). Barwy na matrycach IPS i ADS wyglądają na subiektywnie żywsze i bardziej atrakcyjne, ale o ile mamy do czynienia z ich zbyt dużym nasyceniem, to przy takim samym lub podobnym błędzie kolory na matrycy ADS będą wyglądać na jeszcze bardziej „przesycone” niż na VA.
O ile w przypadku 50X81K w pełni nasyconą czerwień dało się moim zdaniem tolerować, to w przypadku modelu 55-calowego moim zdaniem już niestety nie. Przynajmniej ja nie potrafiłem się z nią pogodzić.
Na szczęście powyższy błąd reprodukcji czerwieni nie miał istotnego negatywnego wpływu na reprodukcję odcieni ludzkiej skóry (twarze).
Z kolei zaletą zastosowanej matrycy jest reprodukcja kolorów pod kątem – tu matryca VA po prostu nie ma szans w starciu z ADS-em z 55X81K.
W sumie reprodukcję kolorów oceniam jako akceptowalną, choć osobiście pod względem kolorów na wprost wolałbym jednak mniejszy model.
Szeroka paleta barw
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 90%, co jest dobrym wynikiem. W trybie HDR (przy MaxCLL i MaxFALL równych odpowiednio 1000 i 400 cd/m^2) błędy reprodukcji kolorów mieściły się w dolnym zakresie błędów średnich (5,1).
Ten feler występował już sporadycznie w niektórych modelach Sony, a w przypadku 55X81K znowu dał znać o sobie. Ciekawe, ale mniejszy 50X81K był od niego wolny i bez problemu dobierał adekwatną przestrzeń barw.
Czerń i kontrast
W trybie własnym, po wyłączeniu funkcji ZZK (tzw. zaawansowane zwiększenie kontrastu), współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 991:1, co jest bardzo słabym wynikiem. Podświetlenie było równomierne, a winietowanie (tj. ściemnienia) w rogach ekranu – niewielkie.
Jasna czerń i niski kontrast sprawiają, iż 55X81K nie spisze się dobrze w domowym kinie. Oto bardzo trudna scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, 4K HDR10).
Dla porównania ta sama scena, ale na ekranie mniejszego, 50-calowego modelu z tej samej serii.
Jeżeli kogoś nie przekonałem, która Bravia jest lepsza, niech rzuci okiem na animowanego GIF-a poniżej. Czerwoną gwiazdką oznaczyłem 55X81K.
No cóż, no comment.
HDR
W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 440 cd/m^2, czyli 25 kandeli więcej niż w 50X81K (415 cd/m^2).
Jest to wynik ponadprzeciętny i został zmierzony po wyłączeniu funkcji ZZK. o ile ktoś mimo moich ostrzeżeń pokusi się na włączenie ZZK (np. w domyślnej opcji „małe”), to kontrastu nie poprawi, a tylko ściemni sobie obraz: w trybie maksymalna luminancja (jasność) spadnie o całe 52 cd/m^2.
A zatem ZZK radzę wyłączyć.
Odwzorowanie ruchu
Sony 55X81K wyposażono w matrycę LCD klasy 60Hz. Oto wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):
- w ustawieniach fabrycznych trybu własnego ostrość obrazów ruchomych wyniosła zaledwie 150 linii (na 1080 maks., TVL);
- po dokonaniu zmian (czystość 1 lub wyższa, gładkość dowolna) ostrość rośnie do 400-450 linii (choć obraz nie jest tak klarowny jak u najlepszych rywali);
- zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było małe;
- smużenie również było małe.
Sony 55X81K ma funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:
- Wył. – brak upłynniania;
- Auto – duże upłynnianie;
- Własny – upłynnianie regulowane (opcja „gładkość”).
Pozostałe uwagi:
- rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu;
- tryb kliszy należy ustawić w opcji duży aby funkcja upłynniania była w ogóle aktywna.
Za odwzorowanie ruchu Sony 55X81K otrzymuje ode mnie ocenę dostateczną.
Jakość dźwięku
Sony 55X81K ma dwa widoczne przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Tak jak w modelu 50-calowym z tej samej serii i wielu innych Braviach z serii X81K i X85K brak jakichkolwiek fabrycznie zdefiniowanych trybów dźwięku. Już od pierwszego odsłuchu, ku memu zaskoczeniu zauważyłem, iż dźwięk jest zauważalnie gorszy, słabszy i bardziej anemiczny od tego z 50X81K. Pomiary wykazały, gdzie leży problem.
Otóż basrefleks w 55X81K zestrojono do ok. 113Hz, podczas gdy w mniejszym, 50-calowym modelu z tej samej serii do ok. 79Hz. Inaczej mówiąc, w 50X81K bas schodzi niżej i jest lepiej rozciągnięty. Tak, proszę Państwa, to nie błąd, mniejszy model jest lepszy.
Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Przecież 55X81K ma większą obudowę! Zwracam uwagę, iż model 55-calowy oferuje kilka rozstawów nóżek, w związku z czym podejrzewam, iż konieczność wygospodarowania miejsca na dodatkowe gniazda na nóżki ograniczyła wielkość i tym samym parametry rezonansowej komory głośnikowej. Jak widać, praktyczność zatriumfowała nad akustyką.
Pomimo tego do codziennego użytkowania (wiadomości, programy publicystyczne) 55X81K przez cały czas się nadaje. Problem w tym, iż mniejszy brat gra lepiej na muzyce: głębiej i dosadniej.
Funkcje smart telewizora Sony 55X81K
Multimedialne funkcje modelu 55-calowego są takie same jak wcześniej testowanego modelu 50-calowego z tej samej serii. Aby się zatem nie powtarzać, po szczegóły odsyłam Was do jego recenzji.
Złącza i interfejsy
- HDMI 1 – 2.0
- HDMI 2 – 2.0
- HDMI 3 – 2.0 eARC
- HDMI 4 – 2.0
- USB – 2
- Ethernet – 1
- Optyczne – 1
- Słuchawkowe – brak
- Bluetooth – tak
- Wi-Fi – tak
Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła możliwości telewizora Sony 55X81K:
Specyfikacja sprzętowa
Parametry wg producenta:
- rodzaj wyświetlacza – LCD
- przekątna (cale) – 55
- kształt wyświetlacza – płaski
- maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
- tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2
Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)
- kontrast ANSI(x:1) – 991:1
- średni błąd odwz. kolorów dE2000 (BT709) – 2,4
- pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 90
- input lag (ms) – 10,8
Warto zaznaczyć, że:
- im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
- średni błąd odwzorowania kolorów poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeżeli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
- im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Podsumowanie
55X81K jest telewizorem o zdecydowanie niższej jakości obrazu i dźwięku od modelu 50-calowego z tej samej serii. I choć do oglądania telewizji ekran ten przez cały czas się nadaje, to fakt, iż poświęcając zaledwie 5 cali, zyskujemy lepszą czerń, wyższy kontrast i lepsze brzmienie świadczy głęboko na korzyść mniejszego 50X81K. Że o wyższej cenie 55X81K nie wspomnę. Dziwny jest ten telewizorowy świat, oj dziwny.
Minusy
- jasna czerń i niski kontrast
- gorszy dźwięk niż w 50X81K
- zbyt intensywny kolor czerwony
- lekkie winietowanie w rogach ekranu
- niewiele stopni upłynniania ruchu
- brak predefiniowanych trybów dźwięku
- brak gniazda słuchawkowego
- niedopracowany fabryczny odtwarzacz multimediów (ale jest VLC)
Plusy
- bardzo dobra reprodukcja kolorów pod kątem
- szeroka paleta barw
- upłynnianie ruchu
- niski input lag
- bogaty w funkcje i aplikacje system operacyjny
- szybkie i stabilne działanie
- aż 4 opcje ustawienia nóżek
- dwa piloty
Przydatność telewizora
Telewizor Sony 55X81K znajdziesz w sklepie x-kom
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.