4 kwietnia 1975 roku założono firmę, która zmieniła świat nowych technologii. Mowa oczywiście o firmie Microsoft, obchodzącej dziś swoje 49. urodziny. Gdyby nie przedsiębiorstwo powstałe w Albuquerque w amerykańskim stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena, nie pisałbym tych słów na komputerze z systemem Windows 11. Ba, nie wiadomo jak w tej chwili wyglądałaby branża komputerów osobistych.
4 kwietnia 2024 – Microsoft świętuje 49. urodziny
Bill Gates i Paul Allen założyli Microsoft w 1975 roku, pragnąc wyprodukować i sprzedać interpreter języka Basic. Sprawy nabrały impety błyskawicznie, bowiem już 1 listopada 1978 roku powstało pierwsze międzynarodowe biuro Microsoftu, w Japonii. W 1979 roku siedzibę przeniesiono do Bellevue, a 11 czerwca 1980 roku do Microsoftu dołączył słynny Steve Ballmer.
Pierwszym produktem, za pomocą którego Microsoft zaistniał w skali globalnej, był DOS. Kolejnym przebojem miał być system operacyjny OS/2 współtworzony z IBM, któremu niedawno poświęciliśmy krótki wpis. Prace rozpoczęte w 1985 roku zakończyły się jednak rozbratem obu firm – Microsoft postawił na Windows 1.0, czyli nakładkę graficzną na system MS-DOS. Później poszło z górki. Flagowy pakiet biurowy Microsoft Office zaliczył debiut w 1989 roku, a przełomowy Windows 3.0 ujrzał światło dzienne w 1990 roku. Pierwszą spolszczoną wersją systemu Windows był Windows 3.1, który w Polsce był dostępny od marca 1993 roku.
Polski oddział Microsoftu został zarejestrowany jeszcze w 1992 roku jako Microsoft sp. z o.o.
Dla wielu z Was przygoda z graficznymi systemami rozpoczęła się od Windows 95. To wraz z nim zadebiutował ulubiony obiekt żartu sporego grona internautów – przeglądarka Internet Explorer 1.
(R)ewolucja
W 1998 roku prezesem Microsoftu został Steve Ballmer, a Bill Gates utrzymał funkcję przewodniczącego i dyrektora generalnego. W tym samym roku premierę zaliczył, a jakże, Windows 98. Microsoft na przestrzeni lat 2000-2004 był karany za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji systemu Windows. Tak, OS był prawdziwym przebojem, a alternatyw próżno było szukać. Okej, był Linux, ale…
W swoim sprawozdaniu finansowym za 2008 rok Microsoft posunął się do naprawdę interesującego stwierdzenia. Widniała w nim informacja o tym, iż oprogramowanie otwartoźródłowe (ang. open source) stanowi zagrożenie dla przychodów przedsiębiorstwa. Nie było to zaskoczeniem dla nikogo, kto pamiętał słowa Steve’a Ballmera z 2001 roku, który nazwał Linuksa „rakiem”. W 2016 roku Microsoft dołączył do Linux Foundation…
O klęsce projektu Windows Phone i spóźnionego wejścia Microsoftu na rynek telefonów napisano wiele. Były kierownik Microsoftu po latach pozwolił sobie na szczery komentarz w tym kontekście.
27 września 2013 roku Steve Ballmer odszedł z Microsoftu. 4 lutego 2014 roku stery przejął Satya Nadella, który zawiaduje firmą do dziś.
Czy Waszym zdaniem na przestrzeni lat Microsoft i jego produkty zmieniły się na lepsze? Czego chcielibyście życzyć firmie Microsoft z okazji jej 49. urodzin?
Źródło: mat. własny