Microsoft blokuje Windows 11 na niewspieranych komputerach

2 miesięcy temu

Windows 11 jest systemem bardzo specyficznym. Z jednej strony Microsoft rozdawał go za darmo i technicznie rzecz biorąc przez cały czas to robi, niespecjalnie przejmując się osobami bezpłatnie ulepszającymi do najnowszego starsze wydania systemu. Dlaczego? Po to, aby z nowego systemu korzystało możliwie najwięcej osób. Z drugiej strony, ostatnio jeszcze mocniej podniesione wymagania Windows 11 są zdaniem niektórych sztucznie wysokie. To z kolei ogranicza krąg potencjalnie zainteresowanych nim osób. Do tej pory ominięcie wymagań Windows 11 nie było trudne, ale teraz Microsoft zablokował jedną z najprostszych metod na zainstalowanie Windows 11 na niewspieranych komputerach.

Windows 11 na niewspieranych komputerach? Ta metoda już nie działa

Microsoft lubi zaskakiwać. Niestety, najczęściej w sposób negatywny. Nowe błędy i reklamy w systemie Windows 11 pojawiają się w zasadzie przy okazji każdej aktualizacji. Wraz z tą najnowszą, podnoszącą build Windows 11 Canary do wersji 27686, usunięto popularny sposób na instalację Windows 11 na niewspieranych komputerach.

Windows 11 Build 27686 przynosi garść pożytecznych zmian. Zwiększono limit plików z 32 GB do 2 TB dla systemu FAT32, łatwiejsze zarządzanie treściami HDR na kompatybilnych wyświetlaczach i więcej, co w osobnym wpisie opisała dla Was Ania. Nowa kompilacja to także usunięcie metody instalacji Windows 11 na niewspieranych komputerach dzięki komendy setup.exe /product server.

The recently released Windows 11 Insider Build 27686 (Dilithium) has patched the "setup.exe /product server" workaround for bypassing the system requirements check. pic.twitter.com/G9Q1v3O1uU

— Bob Pony (@TheBobPony) August 15, 2024

Wygląda na to, iż to dopiero początek utrudnień, jakie czekają na osoby chcące zainstalować Windows 11 na starszym sprzęcie. Wraz z premierą Windows 11 24H2 system prawdopodobnie przestanie działać na procesorach niewspierających instrukcji SSE4.2, choć to akurat nic bulwersującego. Instrukcje te obsługują układy z 2008 roku i nowsze.

Po co się męczyć, skoro Linux jest za darmo?

Być może zamiast gimnastykować się z omijaniem limitów nakładanych przez Microsoft warto rozważyć instalację innego systemu? Może Linux Mint 22? A jeżeli za wszelką cenę pragniecie korzystać z propozycji Microsoftu, z pewnością powinniście przesiąść się na nieco nowszy sprzęt. Ten zgodny z minimalnymi wymaganiami OS-u nie szokuje ceną.

Linux Tails 6.6 debiutuje z istotnymi zmianami

Źródło: Microsoft

komputeryMicrosoftsystemy operacyjnewindows 11
Idź do oryginalnego materiału