MetaMask umożliwi integracje z sieciami innymi niż Ethereum. Koniec z dominacją EVM

7 miesięcy temu

MetaMask, najpopularniejszy portfel Web 3.0 wprowadził właśnie nowe rozszerzenie systemu o nazwie Snaps. Snapy zostały zaprojektowane w celu rozszerzenia funkcjonalności MetaMaska poza ekosystem Ethereum Virtual Machine (EVM) i umożliwienia mu pracy z sieciami blockchain, które nie są natywnie kompatybilne z łańcuchem Ethereum.

MetaMask pozwoli na interakcje z alternatywnymi blockchainami

Wcześniej MetaMask był używany wyłącznie z Ethereum i blockchainami kompatybilnymi z dzieckiem Vitalika Buterina, takimi jak BNB Chain, Polygon, Arbitrum czy Optimism. Wraz z wprowadzeniem systemu Snaps MetaMask ma zamiar uczynić swój produkt kompatybilnym z blockchainami alternatywnymi w stosunku do Ethereum, takimi jak Cosmos, Solana, Tezos, Starknet, Algorand i inne.

Snapy, jak opisano w oficjalnej dokumentacji, to aplikacje JavaScript wykonywane w odizolowanym środowisku, zaprojektowane w celu dostosowania interfejsu portfela MetaMask. Snapy mogą wprowadzać nowe API do portfela, zapewniać kompatybilność z różnymi systemami blockchain lub modyfikować istniejące funkcje za pośrednictwem interfejsu API Snaps JSON-RPC.

Tłumacząc z polskiego na nasze, oznacza to po prostu swoiste rozszerzenie funkcjonalności portfela MetaMask.

Snapy będą rozwijane dzięki społeczności

MetaMask planuje początkowo wydać 34 Snapy, z których każdy zaoferuje różne dodatkowe funkcje. Snapy te przeszły audyty bezpieczeństwa i zostały zatwierdzone przez zespół testerów firmy. Co więcej, MetaMask zamierza otworzyć platformę dla zewnętrznych programistów, umożliwiając im tworzenie i utrzymywanie własnych Snapów. Projekt zaangażował już ponad 150 deweloperów zainteresowanych wspieraniem nowego ekosystemu.

Christian Montoya, lider produktu MetaMask Snaps, podkreślił znaczenie innowacji o charakterze otwartym, stwierdzając, iż nie pobierają oni opłat od programistów za publikowanie Snapów na swojej platformie. MetaMask przewiduje iż rozszerzenie zostanie otwartą platformą dla innowacji, zgodną z nieformalnym kodeksem blockchainu: bez zezwoleń, bez centralizacji i bez strażników.

Najnowszy ruch zespołu MetaMask rozszerza użyteczność portfela i interoperacyjność w szerszym zakresie sieci blockchain, potencjalnie prowadząc do dalszej monopolizacji rynku przez najpopularniejsze systemu do interakcji z łańcuchami bloków.

Idź do oryginalnego materiału