Osoby podróżujące samolotami bardzo rzadko zwracają uwagę na wpisy na karcie pokładowej inne niż numer miejsca i godzina odlotu. Tymczasem dokument ten może zawierać potencjalnie interesujące informacje. Tajemniczy kod SSSS widnieje nie tyle na bilecie lotniczym (co sugerują niektóre publikacje), co na mylnie utożsamianej z nim karcie pokładowej. Co oznacza i dlaczego wiąże się z pewnego rodzaju niedogodnościami?
Czy karta pokładowa i bilet lotniczy to to samo?
Jak już wspomniałem: nie. Bilet lotniczy jest niczym innym jak tylko potwierdzeniem dokonania rezerwacji na określony lot. Dopiero po odprawie na lotnisku lub odprawie online pasażer otrzymuje kartę pokładową. To ona zawiera numer lotu, numer miejsca, godzinę oraz numer wejścia na pokład (gate) oraz dane pasażera.
Kod SSSS na karcie pokładowej – co oznacza?
Powiedzmy sobie otwarcie: mało kto zwraca uwagę na karcie pokładowej na dane inne niż klucze z punktu widzenia pasażera. Niektórzy zerkną ponadto na numer lotu, aby na jego podstawie sprawdzić samolot, którym podróżują, ale na tym koniec. Kod SSSS widniejący na karcie pokładowej i zauważony przez podróżnego pozwoli mu jednak przygotować się na… dodatkową kontrolę.
SSSS to skrót od Secondary Security Screening Selection, oznaczającego pasażera losowo wytypowanego do dodatkowej kontroli bezpieczeństwa. W przypadku lotów do Stanów Zjednoczonych brak możliwości odprawy online najczęściej oznacza właśnie to, iż dany pasażer zobaczy na karcie pokładowej status SSSS.
Dodatkowa kontrola na lotnisku może trwać od kilkudziesięciu sekund do choćby kilku minut. zwykle kończy się na dokładnych pytaniach o cel podróży lub szczegółowe sprawdzenie bagażu w obecności pasażera. Do realizacji kontroli czasami wyznaczane są odrębne miejsca, a czasami agenci TSA na amerykańskich lotniskach dokonują jej podczas domyślnej kontroli bezpieczeństwa.
Po prostu nie przybywaj na lotniska na ostatnią chwilę
Jednym słowem: kod SSSS na karcie pokładowej to nic, czym powinniście się specjalnie przejmować. Pamiętajcie, aby być na lotnisku z odpowiednim wyprzedzeniem – wówczas dodatkowy czas spędzony na kontroli nie będzie stresujący.
Źródło: mat. własny