Magne – przełomowy komputer kwantowy Microsoft i Atom Computing powstanie w Danii

1 dzień temu

Dania stanie się gospodarzem jednego z najbardziej ambitnych projektów technologicznych w Europie. Fundusz EIFO i Fundacja Novo Nordisk zainwestują 80 mln euro w budowę najpotężniejszego na świecie komputera kwantowego. Za realizację odpowiadają Microsoft oraz Atom Computing.

Nowa era komputerów kwantowych w Europie

Projekt o nazwie QuNorth obejmie wdrożenie pierwszego w regionie nordyckim komputera kwantowego klasy „Level 2” według klasyfikacji Microsoftu, określanego jako system „Resilient”. Nazwa Magne nawiązuje do nordyckiej mitologii, podkreślając lokalne korzenie i ambicje technologiczne Danii. Maszyna będzie w pełni duńską własnością, a jej konstrukcja ruszy jesienią 2025 roku. Uruchomienie planowane jest na początek 2027 roku.

W budowie Magne kluczową rolę odegrają dwa podmioty: Atom Computing dostarczy sprzęt kwantowy oparty na technologii neutralnych atomów, a Microsoft zadba o integrację specjalnie dostosowanego systemu Azure Quantum. Rozwiązanie to umożliwi obsługę nowych algorytmów i aplikacji badawczych, dając przewagę w dziedzinie niezawodności i odporności na błędy.

Przełomowa architektura i skala inwestycji

Magne będzie pierwszym dostępnym komercyjnie komputerem kwantowym, w którym setki fizycznych kubitów współpracują, tworząc stabilne kubity logiczne dzięki zaawansowanej korekcji błędów. Według Mortena Bache z Fundacji Novo Nordisk system osiągnie poziom 50 logicznych kubitów, opierając się na ponad 1 200 fizycznych kubitach. To znaczący postęp względem obecnych prototypów opartych na niestabilnych, tzw. „noisy qubits”.

Źródło: Microsoft Quantum

Budżet inwestycji, wynoszący 80 mln euro, jest jednym z największych w historii duńskiej nauki i technologii. Fundusze zapewnią nie tylko budowę i wdrożenie systemu, ale też powstanie nowej organizacji QuNorth w Kopenhadze, której zespół ma liczyć około 10 osób. Organizacja zajmie się zarządzaniem infrastrukturą i współpracą z użytkownikami biznesowymi oraz akademickimi z całej Skandynawii.

Współpraca globalna i ambicje Europy

Projekt QuNorth przewiduje również utworzenie czterech stanowisk doktoranckich i post-doktoranckich we współpracy z Microsoftem, co podkreśla edukacyjny i rozwojowy wymiar przedsięwzięcia.

„Cieszymy się, iż możemy pogłębiać współpracę z Danią i krajami nordyckimi, które są najważniejsze dla kwantowych ambicji Europy. Wspólnie z Atom Computing dążymy do budowy najpotężniejszego komputera kwantowego, wykorzystującego zaawansowaną korekcję błędów Microsoftu i wysokiej jakości kubity Atom Computing.” – podkreślił Jason Zander, wiceprezes Microsoft.

Idź do oryginalnego materiału