MacBook Air OLED może zostać opóźniony choćby poza 2027 rok

applemusic.pl 18 godzin temu

Według nowego raportu The Elec, plany Apple dotyczące wypuszczenia MacBooka Air z wyświetlaczem OLED mogą się znacznie opóźnić w stosunku do pierwotnie przewidywanego terminu w 2027 roku.

Źródła branżowe cytowane przez koreański portal wskazują na obawy dotyczące cen i wyzwania związane z łańcuchem dostaw jako najważniejsze czynniki potencjalnego opóźnienia. Wysokie koszty produkcji związane z wyświetlaczami OLED znacznie zwiększyłyby cenę detaliczną MacBooka Air, co mogłoby zmniejszyć jego atrakcyjność dla konsumentów.

MacBook Air jest często uważany za najpopularniejszy model Maca. Według firmy Canalys, udział Apple na rynku Maców w USA wzrósł o 22% w pierwszym kwartale 2024 roku, a wzrost ten był prawdopodobnie spowodowany wprowadzeniem nowych modeli MacBooka Air M3.

Jednak najnowszy raport podkreśla niezadowalające wyniki sprzedaży w tym roku iPadów Pro OLED jako wskazówkę, iż sama zmiana z LCD na OLED nie jest wystarczająco atrakcyjna dla konsumentów, aby uzasadnić wyższą cenę. Przewidywano, iż w 2024 roku zostanie wysłanych około 10 milionów iPadów Pro, ale liczba ta została już wcześniej w tym roku zrewidowana do 8,5 miliona, a ostatnio spadła do 6-7 milionów sztuk. Ceny modeli iPad Pro OLED zaczynają się od 5299 złotych za model 11-calowy i 6999 złotych za model 13-calowy.

Apple podobno dąży teraz do obniżenia cen paneli OLED dla MacBooka Air, ale firma ma kilka możliwości w obecnym środowisku łańcucha dostaw. Samsung Display i LG Display dostarczają panele OLED dla iPadów Pro, ale tylko Samsung Display ma dostarczać panele dla nadchodzącego MacBooka Pro OLED, którego premiera jest planowana na 2026 rok. Poprzednie raporty sugerowały, iż Samsung Display opracowuje 13,3-calowy panel OLED dla przyszłego modelu MacBooka Air w ramach długoterminowego planu Apple przejścia we wszystkich swoich produktów na technologię wyświetlaczy OLED.

Raport sugeruje również, iż MacBook Air OLED prawdopodobnie będzie używał prostszej konfiguracji OLED z pojedynczą warstwą, w przeciwieństwie do planowanych wyświetlaczy OLED w MacBooku Pro, które będą wyposażone w konstrukcję dwuwarstwową z dwiema warstwami emisyjnymi. Jednak oba modele będą wykorzystywać hybrydową technologię OLED łączącą szklane podłoża z cienkowarstwową enkapsulacją.

Źródła branżowe sugerują, iż Apple i jego partnerzy w zakresie wyświetlaczy muszą osiągnąć „kompromis”, który zminimalizuje wzrost cen przy jednoczesnym utrzymaniu standardów wydajności, które różnicują linie Air i Pro. W porównaniu z obecnymi modelami MacBooka Air z ekranami LCD, zalety technologii OLED obejmują zwiększoną jasność, wyższy kontrast z głębszą czernią i lepszą wydajność energetyczną, co przekłada się na dłuższy czas pracy baterii.

Idź do oryginalnego materiału