MacBook Air M4 nadchodzi: wszystkie najważniejsze nowości

5 dni temu

Jak twierdzi 9To5Mac, pierwszą premierą Apple w 2025 roku może być odświeżony MacBook Air z czipem M4. Oto kilka nowości, które wprowadzać ma nowy model.

16GB RAM w podstawowej konfiguracji

Przez wiele lat Apple krytykowane było za bardzo skromne 8GB pamięci RAM w bazowych wersjach swoich komputerów. Od niedawna jednak w minimalnej konfiguracji znajdziemy już 16GB. Oczywiście dotyczy to komputerów z M4, ale co interesujące także wciąż aktualnego MacBooka Air z M3 oraz sprzedawanego dalej, starszego modelu z M2.

Jeśli chodzi natomiast o maksymalne specyfikacje, nowy Air uzyskać ma możliwość konfiguracji z choćby 32GB RAM, podobnie jak w przypadku MacBooka Pro M4.

Wydłużony czas działania na baterii i inne zalety M4

Bazując na dotychczas zaprezentowanych urządzeniach z M4, dostrzec można dużą poprawę zarządzania energią względem poprzednich generacji. Widoczne jest to zarówno w kontekście MacBooka Pro M3 i M4, gdzie poprawa pracy na baterii sięga około 2 godzin, ale także nowych iPadów Pro, które utrzymały podobny czas pracy przy zmniejszonej pojemności baterii (iPad Pro M4 jest znacznie bardziej smukły niż poprzednia generacja).

Konstrukcja nowego Aira nie ulegnie najprawdopodobniej przeprojektowaniu, więc przy zachowaniu tej samej pojemności baterii, nowy procesor powinien zwiększyć czas pracy na jednym ładowaniu w podobnym stopniu jak w przypadku MacBooka Pro M3 i M4. Najnowszy czip z pewnością poprawi też wydajność obliczeniową, obsługę graficzną i uczenie maszynowe.

Więcej zewnętrznych ekranów

MacBooki Air M1 i M2 mogły obsługiwać tylko jeden zewnętrzny wyświetlacz. Choć częściowo zmieniła to generacja z M3, wprowadzająca obsługę dwóch monitorów, to wciąż możliwe jest to tylko przy zamkniętej pokrywie. Wraz z uaktualnieniem procesora do M4, spodziewana jest obsługa dwóch zewnętrznych wyświetlaczy choćby podczas używania wbudowanego ekranu.

Nowa kamera z Center Stage

Wprowadzone w ostatnim czasie urządzenia z M4 jak MacBook Pro i iMac posiadają szerokokątną kamerę 12MP i tego samego spodziewamy się w przypadku uaktualnionego Aira. Nowa kamera do rozmów wideo wspierać ma technologię Center Stage, która śledzi ruch użytkownika na żywo, dając mu większą swobodę podczas rozmowy.

Możliwa opcja nanoteksturalna ekranu

Według 9To5Mac, możliwe jest także wprowadzenie opcji wyświetlacza z powłoką nanoteksturalną, czyli matowym, antyrefleksyjnym wykończeniem znanym z zewnętrznych monitorów Apple. Niedawno taka opcja trafiła do iPada Pro, MacBooka Pro i iMaca. Bardzo prawdopodobne więc, iż zostanie wprowadzona też do Aira.

Idź do oryginalnego materiału