Łódź drukowana w 3D: 5 najciekawszych projektów

3 tygodni temu

Cała naprzód!

Ze wszystkich wymienionych tutaj pozycji wynika, iż stworzenie funkcjonalnej łodzi jest dużym przedsięwzięciem. Druk 3D musi być nie tylko prawidłowy pod względem wymiarów i atrakcyjny wizualnie, ale musi także funkcjonować. Wyzwanie związane z tworzeniem funkcjonalnej łodzi polega na tym, iż trzeba się upewnić, iż jest ona wodoszczelna i zabezpieczona przed działaniem wszelkich sił morskich, którym będzie poddawana.

Ta lista zawiera kilka najbardziej ekscytujących projektów hobbystycznych i RC, projekty wykorzystywane w przemyśle oraz kilka zabawnych projektów dodatkowych.

RCLifeOn’s Turbo Air Boat

Na szczycie naszej listy znajduje się zawsze charyzmatyczny twórca treści na YouTube, Simon Sörensen z RCLifeOn. Jego projekty drukowane w 3D mają na swoim koncie ponad milion odsłon i zainspirowały miliony ludzi do zainteresowania się RC i drukiem 3D w ogóle.

Jeden z jego ostatnich udanych filmów dotyczył projektu, iteracji i stworzenia drukowanej w 3D łodzi motorowej z turbiną powietrzną. To, co czyni ten film wyjątkowym, to jego szczegółowa dyskusja na temat modelowania i iteracji druku 3D. Wykorzystał program AutoDesk Fusion 360, aby przejść przez kolejne iteracje.

Ponadto Simon omawia swoje metody łączenia przewodów i obwodów, a na koniec pokazuje, jak jego projekt jest testowany w wodzie. Omawia też wnioski, jakie można wyciągnąć, oraz sposoby kontynuowania pracy nad projektem aż do znalezienia rozwiązania. To, co podoba nam się w filmach Simona, to przedstawienie metody inżynieryjnej.

Według Simona, łódź została wykonana z około 800 gramów PLA, a jej wydrukowanie zajęło mu około 30-40 godzin. Część RC wykorzystuje wentylator kanałowy 64 mm, regulator prędkości, odbiornik i EDF. Okablowanie jest uszczelnione silikonem i schowane w łodzi. Zainspirowała go konstrukcja kadłuba szybkiej łodzi i chciał mieć wersję RC dla siebie.

Model, który wykonał i wydrukował 3D, nie jest publicznie dostępny, ale jego pierwsza generacja modelu łodzi wydrukowana w 3D znajduje się na Thingiverse. Zobacz, jak stworzył swoją niesamowitą, wydrukowaną w 3D łódź pneumatyczną:

Gigantyczny, drukowany w 3D holownik RC

Peter Sripol, projektant, konstruktor i twórca treści na YouTube, zajmuje się hobbystycznie modelarstwem RC. Wymyślił on ten wyjątkowy model holownika użytkowego wydrukowanego w 3D. Model wymagał kilku poprawek, ale po wielu iteracjach udało mu się go stworzyć.

Do stworzenia modelu i określenia sposobu montażu poszczególnych części użył programu Fusion 360. Następnie dzięki drukarki 3D Lulzbot TAZ 6 stworzył wszystkie poszczególne elementy kadłuba i konstrukcji z 25% wypełnienia ABS. Ostatecznie zużył 2 kg filamentu 3,00 mm. Następnie użył acetonu do zespawania poszczególnych elementów podczas procesu montażu. Na jego filmie można zobaczyć, jak wiele różnych procesów produkcyjnych musiał zastosować, aby złożyć ten imponujący statek. Jednym z ciekawych elementów, które wykonał, było użycie mosiężnych prętów i rur do wykonania układu napędowego i śrub napędowych statku.

Jedną z naszych ulubionych części filmu jest moment, w którym woduje on łódź, zrzucając ją z brzegu. Kolejną ciekawostką dotyczącą wydrukowanego w 3D modelu łodzi jest to, iż udostępnił go za darmo w serwisie Thingiverse. Sprawdź jego projekt i zrób go dla siebie.

LSAM Marine Boat

Tworzenie nowych statków morskich jest doskonałym zastosowaniem dla szybkiego prototypowania. Firma Thermwood zaprojektowała i stworzyła pierwsze w branży urządzenie, które nazwała LSAM (Large Scale Additive Manufacturing). Maszyna ta jest w stanie drukować na obszarze o wymiarach 20 stóp x 100 stóp, co czyni ją jedną z największych drukarek 3D będących w użyciu. Co więcej, maszyna posiada wymienne głowice drukujące, które pozwalają na zmianę z drukarki 3D na 5-osiową frezarkę CNC.

Dodanie frezarki CNC daje firmie wyraźną przewagę w zakresie jakości i dokładności prototypu kadłuba statku. Dzięki niej można wydrukować prototyp z tworzywa ABS wzmocnionego włóknem węglowym, a następnie wrócić i wyfrezować ostateczny kształt z większą dokładnością wymiarową. Ta dodatkowa dokładność jest niezbędna do wykorzystania prototypowego kadłuba jako pozytywu formy do późniejszego formowania produktu końcowego z włókna szklanego.

Firma Thermwood używa tej maszyny do prototypowania kadłubów łodzi podwodnych, skrzydeł helikopterów, a choćby całych kadłubów łodzi motorowych dla wojska amerykańskiego, a także dla przemysłu prywatnego. Ten projekt znalazł się na liście ze względu na swój rozmiar, złożoność i wyjątkowe zastosowanie w żeglarstwie.

Niestety, ich produkty są przeznaczone dla klientów w środowisku przemysłowym, więc żaden z modeli nie jest dostępny dla ogółu społeczeństwa, aby drukować 3D w domu. jeżeli jednak chcesz poznać nieco więcej szczegółów na temat procesu powstawania tej drukowanej 3D łodzi, obejrzyj ten film od Thermwood:

Betonowy kajak SkelETHon

Co dwa lata na rzece Ren w Kolonii w Niemczech realizowane są regaty, czyli wyścigi łodzi. Zawody te mają charakter międzynarodowy i biorą w nich udział zespoły konstruktorów kajaków z całej Europy. To, co wyróżniało zawody w 2017 r. spośród wszystkich innych, to wysiłki szwedzkiego zespołu SkelETHon, zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii Design Innovation. Zwyciężyli oni dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu druku 3D do stworzenia tego betonowego kajaka.

Wykonanując ten kajak z betonu wzmocnionego włóknami stalowymi, wykorzystali optymalizację topologii i kształtu, aby stworzyć szkielet statku (patrz zdjęcie). Po zaprojektowaniu szkieletu, dodanie tekstury do kratownic wewnętrznych pozwoliło na użycie samoprzylepnych płyt betonowych do wykończenia projektu.

Model ten został następnie wydrukowany 3D dzięki drukarki MakerBot 3D jako puste formy w dziesiątkach części, które składają się na szkielet statku. Zespół starannie skleił poszczególne elementy, a następnie wstrzyknął zaczyn betonowy w puste przestrzenie. Aby wydrukowane formy nie zapadły się pod ciężarem wstrzykiwanego betonu, cały model zakopano w ciężkim piasku. Po stwardnieniu wykopali i usunęli plastikowe skorupy, pozostawiając betonowy szkielet kadłuba łodzi.

Niestety, nie opublikowali oni modeli 3D, które można by wydrukować dla siebie, ale można podziwiać ich proces tworzenia w serwisie YouTube:

Benchy

Wiemy, co sobie myślicie: “Zaraz, lista łodzi wydrukowana w 3D bez Benchy?!”. Tak, prawie nam się to udało. Prawie zdecydowaliśmy się pominąć jeden z najczęściej drukowanych przedmiotów w historii hobby związanego z drukarkami 3D.

Ta mała łódka, zaprojektowana i dostarczona przez grupę Creative Tools ze Szwecji, zrobiła furorę. Jest używana w tutorialach na całym świecie i stanowi konwencjonalną metodę testowania jakości wydruków z różnych drukarek. W serwisie Thingiverse łódź została dodana do kolekcji ponad 38 000 razy.

Oto kilka najsłynniejszych wersji naszego ulubionego holownika:

  • Łódź Wannowa: Benchy Pop-art dla miłośników pływania w wannie.
  • Łódka RC: jeżeli uwielbiasz pojazdy RC, rozważ dodanie zmotoryzowanej łodzi Benchy.
  • Benchy na morzu | Wyświetlacz fal: Chcesz pokazać swój najlepszy model Benchy w nowy sposób?
  • Rozbity koralowiec: ładny element sztuki akwarystycznej

Podnieś kotwicę i kieruj się do brzegu

Po zapoznaniu się z kilkoma projektami łodzi drukowanych w 3D, to właśnie one znalazły się na szczycie naszego przeglądu. Jednakże, jeżeli chodzi o łodzie drukowane 3D jako całość, wydaje się, iż istnieją różne poziomy.

Niektóre łodzie drukowane 3D przemawiają do kreatywnej i kulturalnej strony druku 3D, inne do hobbystów RC. Niektórzy przerabiają znane łodzie i modele, inni projektują zupełnie nowe statki, a następnie podejmują imponujący wysiłek, aby je w pełni okablować i przetestować. Druk 3D w skali przemysłowej to coś więcej niż tylko model łodzi. Drukując w 3D prototyp, formę z włókna szklanego tworzy się w ułamku czasu potrzebnego na tradycyjne metody.

Mamy nadzieję, iż podobał ci się ten wycinek tego, co jest dostępne w zakresie nowoczesnych technologii produkcji łodzi. Jak zawsze, życzymy udanego drukowania!

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału