Limity hostingu. Jak sprawdzić liczbę plików lub ich rozmiary na hostingu? Praktyczny poradnik.

2 miesięcy temu

Na pewno każdy z użytkowników usługi hostingowej zastanawiał się lub przez cały czas zastanawia, dlaczego w danej usłudze są limity plików. Mniej zastanowienia budzi dostępna przestrzeń danej usługi, bo to już jest bardziej oczywiste. Ten artykuł został przygotowany w celu przejrzystego wyjaśnienia istniejących limitów, ale ma również na celu przedstawienie przydatnego narzędzia do weryfikacji ilości plików oraz ich rozmiarów.

Dlaczego ilość plików i ich rozmiary są ważne na usłudze hostingu?

Zacznijmy od wyjaśnienia skąd na każdej usłudze hostingu – nie tylko zenbox – zawsze są takie limity.

Zasoby

Pierwszym powodem są dostępne zasoby. Każdy z serwerów posiada swoją pulę przestrzeni dyskowej, pamięci RAM, mocy obliczeniowej CPU. Każda z takich maszyn jest podzielona na mniejsze wirtualne. Tak właśnie działa hosting współdzielony, gdzie wielu użytkowników korzysta z zasobów danego serwera. Ważne jest więc aby użytkownik, który zakupił usługę miał ściśle określony przydział powierzchni na pliki i pocztę.

Pamiętaj: Zawsze na naszej stronie możesz się zapoznać z dokładną specyfikacją każdego pakietu usługi hostingu zenbox.pl.

Koszty

Utrzymanie takiego serwera jest bardzo kosztowne. Opisaliśmy to bardziej szczegółowo w tym artykule: Koszty utrzymania serwera: Co kryje się za ceną usług hostingowych? Ale jak to się ma też do limitów powierzchni? Otóż dyski nie są wieczne. Żywotność dysku jest zależna od wielu czynników, jak TBW (ang. Total Bytes Written) lub MTBF (ang. Mean Time Between Failures). Przykładowo dyski SSD posiadają wartość TBW oznaczającą maksymalną ilość danych, po której żywotność dysku znacząco spada. Na tej również podstawie producent oblicza okres gwarancji. Można by tu wymienić jeszcze wiele innych parametrów, ale ten ma właśnie większe znaczenie przy limitach plików oraz powierzchni.

Ciekawostka: Jako autor tego artykułu – prywatnie – w ciągu roku musiałem zakupić dwa nowe dyski SSD. Pierwszy zepsuł się tuż po gwarancji (2 lata), a drugi po 1,5 roku. Pewnie głównie dlatego, iż wykorzystywany był do przerzucania bardzo częstych podręcznych backupów/plików jako dysk przenośny.

Bezpieczeństwo i wydajność

Większa liczba plików daje możliwość wykonania ataku w celu przeciążenia serwera. Znacząco wydłuża proces wykonania skanu w poszukiwaniu wirusów lub daje więcej możliwych punktów zaczepu dla hakerów. Mówiąc o wydajności, to wpływać będzie na czas odpowiedzi, zużycie mocy obliczeniowej w celu przetworzenia większej liczby plików, jak i też czasu rozwiązania problemu przez BOK

Zarządzanie

Nałożone limity pomagają zarządzać dostępnymi zasobami, które rozdzielone są między wszystkimi użytkownikami hostingu. Ułatwia to również utrzymanie porządku na serwerze. Ograniczenia te mają również istotny aspekt w kontroli nadużyć ze strony użytkowników, jak np. wykorzystywanie usługi hostingu jako własnego miejsca do przechowywania prywatnych plików.

Inny istotny problem liczby plików oraz ich rozmiarów

Serwer wykonując w określonym czasie kopię skrzynek, baz danych i plików, musi przetworzyć wszystkie elementy weryfikując zmiany jakie zaszły. Dlatego określona jest stała liczba plików pod optymalny czas wykonania tego procesu. Dodatkowym znaczeniem jest również rozmiar plików, ponieważ proces ten musi wykonać kopię każdego, co ma wpływ na wydłużenie czasu.

Uwaga: jeżeli posiadasz swoją stronę na naszym hostingu, to w Panelu Klienta masz możliwość przywracania kopii zapasowych (pliki, bazy danych) dostępnych do maksymalnie 7 dni wstecz. Jak przywrócić kopię plików przeczytasz tutaj.

Automatyzacja w Zenbox

Nasz Panel Klienta zawiera na głównej stronie trzy ważne wskaźniki dostępnych zasobów, które są na bieżąco aktualizowane. Dlatego w ramach szybkiego sprawdzenia wystarczy zalogować się do Panelu Klienta. Szczegółowy artykuł został już przez nas przygotowany tutaj: Informacja o limitach w Panelu Klienta.

Należy zawsze pamiętać, iż w przypadku przekroczenia limitu powierzchni jest możliwość zmiany konfiguracji usługi hostingowej.

Przydatne narzędzie do weryfikacji

Serwery oparte na systemie Linux posiadają funkcję uruchomienia bardziej zaawansowanych poleceń z terminala i zbadania ilość plików w danych katalogów wraz z rozmiarami. Jednak skupimy się tutaj na bardzo przydatnym i prostym w użyciu narzędziu, które dostępne jest na hostingu zenbox.

Informacja: Dlaczego nie ma w menadżerze plików możliwości przeliczania plików i rozmiarów katalogów? Głównie taka funkcjonalność powoduje ryzyko znaczącego obciążenia serwera. Dobrym przykładem jest scenariusz, gdy choćby kilkunastu użytkowników w jednym momencie postanowi przeliczyć katalogi gdzie znajduje się minimum 400 tys plików.

Aby móc skorzystać z tego narzędzia trzeba mieć wiedzę co to jest połączenie ssh, a następnie w zależności od posiadanego systemu jak zalogować się do ssh.

Ciekawostka: System Windows 10 i nowsze wersje posiadają narzędzie PowerShell, które w łatwy sposób umożliwia połączenie SSH podobnie jak z poziomu systemu Linux lub MacOS. Wystarczy wcisnąć Windows + R, wpisać powershell i kliknąć Enter. Jest również możliwość instalacji z Microsoft Store darmowego programu Windows Terminal. Po uruchomieniu program automatycznie powinien wczytać narzędzie PowerShell.

NCDU (NCurses Disk Usage)

Narzędzie NCDU to program umożliwiający w prosty sposób pełną analizę przestrzeni dyskowej w danej usłudze hostingu. Jego zaletą jest to, iż w bardzo przejrzysty sposób wyświetla całą strukturę katalogów wraz z rozmiarami i liczbą plików. Pozwala zidentyfikować zbędne pliki oraz katalogi, a następnie je usunąć.

Logujemy się więc do usługi hostingu przez SSH i wpisujemy polecenie ncdu. Zatwierdzamy klikając Enter.

Program zostanie uruchomiony i zacznie przeliczać dostępne na serwerze pliki z poziomu katalogu, w którym w tej chwili się znajdujemy. Po przeliczeniu wyświetli nam listę katalogów posortowanych domyślnie rozmiarem od największego do najmniejszego.

Teraz można zacząć przeglądać katalogi. Aby uzyskać pomoc odnośnie dostępnych opcji programu wystarczy kliknąć ?. Wciskając następnie 1, 2, 3 przełączamy się pomiędzy zakładkami w okienku pomocy, a użycie strzałek daje możliwość przewijania. Zamknięcie okienka wykonujemy klawiszem q.

Poruszanie się po programie jest bardzo łatwe. Przemieszczanie się pomiędzy katalogami oraz na poruszanie po liście używamy strzałek. Wciśnięcie klawisza c pokaże liczbę plików przy każdym z katalogów, a d usuwa zaznaczony katalog/plik. Klawisz i wskaże dokładne informacje o zaznaczonym katalogu/pliku. Natomiast klawisz e pokaże ukryte pliki.

Aby zamknąć narzędzie i wrócić do aktualnego połączenia SSH, wystarczy kliknąć klawisz q lub kombinację Ctrl+C.

Podsumowanie

Przygotowany artykuł podkreślił jak ważne są limity, monitorowanie i optymalizacja przestrzeni na serwerze. Zwłaszcza w celu utrzymania stabilności oraz wydajności. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z tego narzędzia aby zweryfikować zbędne pliki, np. nieużywane wtyczki, własne backupy, a następnie je usunąć.Trzeba pamiętać, iż poprawia to wydajność strony, jak i również łatwość wykonania kopii lub przeniesienia, gdy zajdzie taka potrzeba.

Idź do oryginalnego materiału