Lenovo i nowe laptopy. Dynamiczny rozwój serii Yoga i IdeaPad

18 godzin temu

Lenovo przygotowało mnóstwo intrygujących nowości. Konsumenci będą już niedługo świadkami debiutu wielu urządzeń należących do kultowych serii Yoga oraz IdeaPad – każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie. Popularny producent nie omieszkał wprowadzić powiewu świeżości także w kontekście tabletów czy komputerów stacjonarnych. Najbliższe miesiące zapowiadają się więc niezwykle obficie – czego dokładnie możemy się spodziewać?

Lenovo odświeża serie Yoga oraz IdeaPad

Lenovo przyjechało na targi CES 2025 z wieloma sprzętowymi nowinkami. Zadowoleni będą przede wszystkim gracze, którzy nie tylko wejdą w posiadanie interesujących konsol przenośnych, ale też gamingowych laptopów. Na szczęście nie zapomniano o osobach wykorzystujących laptopy głównie do wykonywania najróżniejszych obowiązków. Oferta na rozpoczynający się właśnie rok nie prezentuje się tym samym najgorzej.

  • Sprawdź także: Lenovo Legion Go S oficjalnie i to w dwóch odsłonach. Jest też jednak coś jeszcze

Zacznijmy może od laptopa Yoga Slim 9i (10 generacji) wyposażonego w 14-calowy wyświetlacz PureSight Pro wyróżniający się rozdzielczością 4K oraz częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Producent informuje też o ukryciu kamery pod wyświetlaczem udoskonalonym dzięki technologii przetwarzania obrazu Visionary.ai. Tym samym udało się opracować cienką ramkę, co poskutkowało stosunkiem ekranu do obudowy wynoszącym aż 98 procent. Sam wyświetlacz natomiast oferuje parametry Delta E<1, 100% sRGB, P3 oraz Adobe RGB. Nie zabrakło też miejsca dla technologii zmniejszających wpływ użytkowania ekranu na oczy.

Do tego wszystkiego dochodzi procesor Intel Core Ultra Evo Edition oraz jednostka NPU charakteryzująca się wydajnością na poziomie 48 TOPS. Lenovo wykorzystuje sztuczną inteligencję przede wszystkim do adaptacyjnego zarządzania energią w czasie rzeczywistym. Zadbano też o baterię o pojemności 75 Whr (ma ona wytrzymać do 17 godzin na jednym ładowaniu, dwa porty Thunderbolt 4 oraz wagę wynoszącą 1,19 kg.

Laptop z dwoma ekranami robi wrażenie

Yoga Book 9i (10 generacji) to natomiast propozycja dla osób ceniących sobie smukłość oraz lekkość. Mówimy o konwertowalnym laptopie wyposażonym w dwa ekrany. Każdy z nich to 14-calowy dotykowy OLED PureSight oferujący parametry 100% DCI-P3, 120 Hz WRR, a także jasność na poziomie 500 nitów. Producent chwali się też współczynnikiem proporcji wynoszącym 94%, co jest nieco ponad 2-procentowym skokiem w porównaniu z poprzednią generacją. jeżeli zaś chodzi o wspomniane ekrany, to są one połączone wraz z obracającym się soundbarem (cztery głośniki Dolby Atmos).

Do zestawu dołączane są przydatne akcesoria w postaci klawiatury Bluetooth, pióro Yoga Pen oraz etui pełniącego rolę podstawki. Trzeba przyznać, iż obecność dwóch wyświetlaczy może przyczynić się do wzrostu produktywności, a także uprzyjemnienia wykonywanych obowiązków. Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla sztucznej inteligencji – technologia służy do wydłużenia czasu pracy na jednym ładowaniu (bateria 88 Wh), ale nie tylko. Smart Note przekształci notatki tekstowe/szkice w materiały wzbogacone o warstwę wizualną. Smart Reader natomiast wygeneruje streszczenie posiadanych książek. Ciekawym aspektem jest funkcja Air Gestures – wystarczy wykonać gesty dłońmi, by przełączyć się pomiędzy ekranami czy wykonać zrzuty ekranu.

Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition (10 generacji) jest konwertowalnym laptopem (obrót o 360 stopni) wyposażonym w Copilot+ oraz procesor z serii Intel Core Ultra. Element charakterystyczny to bez wątpienia 14-calowy dotykowy wyświetlacz PureSight OLED o rozdzielczości do 2,8 K. Nie brakuje częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz, a także maksymalnej jasności wynoszącej 1100 nitów. Do zestawu dołączany jest nowy rysik Yoga Pen, cała konstrukcja waży natomiast 1,32 kg i oferuje baterię o pojemności 75 Whr.

Producent informuje przy okazji o obecności ekskluzywnych rozwiązań, które są niedostępne w innych seriach laptopów. Mamy przede wszystkim do czynienia z trybem uwagi (blokowanie rozpraszających stron internetowych), funkcjami wellness (ostrzeżenia o kondycji oczu i postawy), narzędziami do współpracy (optymalizacja słabego oświetlenia, wirtualny prezenter, rozmycie tła), trybem ochrony (alerty prywatności, automatyczny monit VPN) oraz trybem zasilania (szybki dostęp do ustawień zasilania). Do tego dochodzi Smart Share (płynne udostępnianie obrazów między telefonami i laptopami), a także Smart Care (wsparcie i rozwiązywanie problemów w czasie rzeczywistym przez pracowników firmy).

Zwolennicy klasycznych laptopów niech zerkną w stronę Yoga Slim 7i Aura Edition (10 generacji) przygotowanego z myślą o mobilnych twórcach. Ponownie otrzymujemy 14-calowy wyświetlacz OLED PureSight Pro o rozdzielczości 2,8K oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz i szczytowej jasności wynoszącej 1100 nitów. Nie brakuje jednostki NPU o wydajności 48 TOPS oraz Lenovo AI Core przyspieszającego kreatywność pracy i optymalizującego żywotność baterii. Całość dopełnia bateria o pojemności 70 Whr oraz waga wynosząca 1,25 kg.

Kolejną propozycją jest Lenovo Yoga 7i 2-in-1 (10 generacji), na którą składają się dwa warianty: 14 oraz 16-calowy. Każdy z nich wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz PureSight OLED o rozdzielczości 2,8K oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogaci się o opcjonalny rysik Yoga Pen. Producent informuje o obecności baterii o pojemności 70 Whr oraz wadze wynoszącej 1,45 kg (model 14-calowy) i 1,89 kg (model 16-calowy).

Jeśli zaś chodzi o inne nowości, to grzechem byłoby przejść obojętnie obok IdeaPad Pro 5i (10 generacji) wyposażonego w procesor Intel Core Ultra 9 (seria H) o wydajności TPD do 135 W. Nie brakuje rzecz jasna wyświetlacza OLED 120 Hz o rozdzielczości do 2,8K. Do tego dochodzi bateria o pojemności 84 Whr oraz porty Thunderbolt 4, USB-A, a także czytnik kart SD. Waga to zaledwie 1,99 kg.

Warto wspomnieć, iż każdy z zaprezentowanych powyżej laptopów obsługuje technologię Lenovo AI Now, która ma na celu transformację tradycyjnych sprzętów w inteligentnych asystentów napędzających sztuczną inteligencję. Już niedługo do bogatego portfolio zaawansowanych funkcji dojdzie wyszukiwanie informacji między urządzeniami, inteligentniejsze wyszukiwanie dokumentów oraz ich podsumowywanie.

Czy nowe tablety zwojują rynek?

Lenovo przygotowało także kilka nowych tabletów. Yoga Tab Plus to jednostka wyposażona w układ Snapdragon 8 Gen 3 oraz 12,7-calowy antyrefleksyjny wyświetlacz PureSight Pro o rozdzielczości 3K i jasności 900 nitów, a także częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz i pokryciu kolorów DCI-P3. Firma zadbała też o 4 głośniki niskotonowe, 2 wysokotonowe, baterię o pojemności 10200 mAh, wsparcie dla technologii Wi-Fi 7 oraz szybkiego ładowania.

Idea Tab Pro natomiast jest propozycją skrojoną od uczniów i studentów. Raz jeszcze otrzymujemy 12,7-calowy ekran o rozdzielczości 3K oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz. Nie brakuje też powłoki antyodblaskowej, czterech głośników JBL z technologią Dolby Atmos oraz baterii o pojemności 10200 mAh. Całość napędza procesor MediaTek Dimensity 830 oraz technologia Android Lenovo TurboSystem mająca maksymalizować wydajność i skutkować szybszym uruchamianiem się aplikacji.

Ostatnim mobilnym produktem jest Lenovo Tab z 10,1-calowym ekranem. Produkt ten ma być idealnym wyborem dla najmłodszych użytkowników lub takich dopiero odkrywających świat tabletów. Producent zachęca do przejrzenia oferty etui – znajdziemy tam etui z podstawką, dodatkową ochroną czy ciekawymi wzorami.

Co z komputerami stacjonarnymi?

Lenovo zadbało przy okazji o fanów stacjonarnych rozwiązań. IdeaCentre Mini x (10 generacji) to komputer niezwykle kompaktowy, bo zamknięty w obudowie o pojemności zaledwie 1 litra. Całość napędzana jest przez procesor Snapdragon X Plus, co ma pozwolić na bezproblemową obsługę funkcji AI. Nie zabrakło łączności Wi-Fi 7, portów USB 4.0, wbudowanego zasilacza, prostego dostępu do komponentów oraz podwójnych wentylatorów.

IdeaCentre Tower (10 generacji) jest natomiast czymś, co pokochają bardziej zaawansowani konsumenci. Komputer posiada wymienną ramkę, więc każdy dostosuje wygląd do własnych potrzeb. Do tego dochodzi procesor Intel Core Ultra 7, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060, a także maksymalnie 32 GB pamięci RAM. Konstrukcja to także szereg portów (USB-A, USB-C, LAN, HDMI, VGA) oraz wsparcie dla Wi-Fi 7.

Chętni konsumenci mogą również wyposażyć się w klawiaturę samoładującą Lenovo 800, która zasilana jest światłem z otoczenia (technologia fotowoltaiczna oraz gwałtownie ładujące się superkondensatory). Producent wspomina też o wyświetlaczach AI oraz zestawie podróżnym AI Lenovo obejmującym opaskę, wisiorek oraz urządzenie pamięci masowej AI.

  • Przeczytaj również: Lenovo Legion na CES 2025: Nowa generacja laptopów i komputerów stacjonarnych dla graczy

Jeśli zaś chodzi o polskie ceny, to niestety nie zostały one jeszcze ujawnione. niedługo jednak sytuacja ulegnie zmianie, ponieważ opisane powyżej produkty zadebiutują do końca maja 2025 roku. Niektóre z nich ujrzą światło dzienne już w lutym. Skusicie się na coś?

Źródło: Lenovo / Zdjęcie otwierające: Lenovo, unsplash.com (@freestocks)

CES 2025laptopyLenovo
Idź do oryginalnego materiału