W styczniu 2021 roku opublikowaliśmy krótki wpis związany z historią niebieskiego ekranu śmierci, znanego także jako BSOD (ang. Blue Screen of Death). Tłumaczyliśmy wtedy, skąd tak naprawdę się wziął, wyjaśniając przy tym, iż pierwotnie ekran ten był… czarny. Informowaliśmy Was, iż wbrew obiegowej opinii autorem tekstu nie był Steve Ballmer, a Raymond Chen. Teraz musimy doprecyzować te doniesienia, jako iż w sprawie wypowiedział się sam Chen.
Kto napisał BSOD? Wątpliwości rozwiane
Od 30 lat trwa debata na temat tego, kto jest autorem treści niebieskiego ekranu śmierci. Jej strony podają różne nazwiska: Steve Ballmer, John Vert i Raymond Chen. Ten ostatni w swoim najnowszym wpisie na blogu devblogs.microsoft.com wyjaśnia, iż jest to dla niego rzecz niezrozumiała. Uważa, iż nie ma żadnych niejasności, a żeby to zrozumieć trzeba sobie uzmysłowić, iż są tak naprawdę trzy różne „niebieskie” ekrany śmierci, a każdy ma innego autora. Tylko jeden z nich jest „prawdziwy”.
Pierwszy to niebieski ekran nieszczęścia (nie śmierci!) z Windows 3.1, gdzie wciśnięcie klawiszy Ctrl+Alt+Del skutkuje zrestartowaniem komputera, a Escape – powrót do systemu. W tym wypadku autorem treści (nie kodu!) jest Steve Ballmer. To właśnie on stworzył tekst prezentowany na ekranie.
Przypominam: w Windows 3.1 nie było de facto niebieskiego ekranu śmierci. W razie nieodwracalnej awarii wyświetlany był komunikat nazywany czarnym ekranem śmierci i wyglądał tak:
Kolejny z ekranów prezentowany był w Windows 95 w razie wystąpienia błędu jądra. Trudno go nazywać prawdziwym niebieskim ekranem śmierci (BSOD) z racji tego, iż dało się go zignorować. Zamknięcie komunikatu skutkowało powrotem do systemu. Za doprowadzenie treści ekranu do jego ostatecznej formy odpowiadał Raymond Chen. Wyjaśnił, iż jego wczesna wersja nie była tym samym, co niebieski ekran w Windows NT.
Wreszcie, istniał niebieski ekran śmierci dotyczący błędu jądra w Windows NT. Jego autorem był John Vert i to właśnie to nazwisko jest prawidłową odpowiedzią na pytanie o to, kto napisał tekst pierwszego prawdziwego BSOD. To ten BSOD Raymond Chen określa jako „prawdziwy”, bowiem to on wyświetla się w sytuacji, gdy działania systemu nie da się już przywrócić.
Tajemnica rozwiązana.