Pierwszy tak duży QD-OLED! Samsung S95C to druga generacja telewizorów z tą matrycą, lepsza od poprzednika i co najlepsze także większa! Telewizor ten doczekał się wariantu 77-calowego, który dołączył do wersji 55 i 65 cali. Do moich domowych preferencji to jeszcze trochę zamało, bo sam ostrzę sobie zęby na 98-calową wersję Q80C, ale to QD-OLED Samsung S95C jest referencyjnym sprzętem do kina domowego, generalnie jest to jeden z najciekawszych telewizorów jaki kiedykolwiek ujrzał świato dzienne. O to moje wrażenia z użytkowania tego telewizora.
Warto wciąż przypominać o różnicach w rynkowych technologiach. Na ten moment rynkowo mamy 3 główne technologie – LCD, OLED i MicroLED. Te pierwsze dwie dostępne masowo, ta ostatnia jest marzeniem dostępnym dla garstki najbogatszych. Ta pierwsza jest technologią wykorzystującą zewnętrzne źródło światła do podświetlania matrycy, dwie kolejne określamy jako samoemisyjne, gdzie każdy piksel świeci niezależnie. Technologię LCD rozróżniamy na typy podświetlania – direct (bezpośrednie kilkoma diodami), edge (krawędziowe), pełne tylne (FALD), oraz podświetlanie mini-LED (zaawansowany FALD wykorzystujący setki, a czasem choćby tysiące małych diod), dodatkowo rozróżniamy ją ze względu na typy matrycy oraz dodatkowe warstwy i filtry jak Quantum Dot czyli warstwę kropek kwantowych, reagujących z niebieskim światłem, aby uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów. W przypadku OLED do 2022 roku mieliśmy do czynienia z monopolem LG.Display. Tylko ten koreański producent dostarczał matrycę do telewizorów organicznych. Jednocześnie co roku unowocześniają swoją technologię i w różnych telewizorach OLED z matrycą LG.Display mamy do czynienia z różnymi generacjami paneli.
Pojedynczy przewód i niezwykła smukłość – Design S95C robi wrażenie
Jednak w 2022 roku pojawiła się konkurencja Samsung Display zaoferował QD-OLED czyli wykorzystanie niebieskich diod organicznych i warstwy kropek kwantowych. I śmiało można to uznać za swoistą rewolucje wszak otrzymaliśmy jaśniejszy obraz, obraz lepiej nasycony kolorami, z lepszą bielą, a przy tym z OLED-owym bezkresnym kontrastem i smolistą czernią. Samsung S95B z miejsca stał się hitem, w dodatku także hitem cenowym, genialnie został też oceniony model Sony A95K – drugi telewizor oparty o tą technologię. Dwa rodzynki, a w 2023 roku sam Samsung ma do zaoferowania już dwa różne modele telewizorów oparte o tą matrycę.
Moje pierwsze spotkanie z tegoroczną gamą modelową Samsunga miało miejsce już w pierwszych dniach stycznia. Na targach CES w Las Vegas po raz pierwszy zachwycałem się konstrukcją, aktualnie testowanego modelu S95C. To właśnie w światowej stolicy hazardu dowiedzieliśmy się, iż Samsung zaoferuje 77-calowy wariant swojego telewizora QD-OLED, a model S95C będzie wykorzystywał unikalne Samsungowe rozwiązanie, jakim jest moduł One Connect. Tym samym S95C jest ekranem niezwykle smukłym (bo nie wypada powiedzieć płaskim, a tym bardziej cienkim). Przy 77-calach prosi się, aby ten telewizor powiesić na ścianie z dedykowanym wieszakiem, który sprawia, iż telewizor przylega do ściany.
Naprawdę warto na to zwracać uwagę, wszak telewizor jest meblem i to dość istotnym pod kątem zarówno wyboru jak i aranżacji. Meblem, który będzie gościł w naszym salonie przez lata. Stąd też ten zakup powinien być przemyślany, nie potraktowany po macoszemu i czasem warto wydać więcej, warto kupić większy, aby cieszyć się jakością obrazu, efektami i to przez długie lata. Będę to powtarzał jak mantrę, ale wciąż wiele osób o tym niestety zapomina. Wyciągnięce przewodów spoza telewizora do zewnętrznego boxa to jeden z najciekawszych pomysłów koreańskiego producenta stosowany od lat w wybranych modelach. Przede wszystkim to ułatwienie żonglowania złączami w dowolnym momencie. Przepięcie kabla HDMI, podpięcie dysku USB, zmiana dostawcy usług telewizyjnych w oparciu o moduł CAM oznacza, iż nie musimy ściągać telewizora ze sciany, grzebać za telewizorem, robimy to wygodnie w szafce RTV. W dodatku istnieje opcjonalna możliwość znaczącego przedłużenia połączenia pomiędzy boksem, a telewizorem do 15 metrów! Telewizor nie wymaga już przewodu zasilającego.
Te detale, połączone z eleganckim wykończeniem, brakiem ramek robią świetne wrażenie, sprzętu najwyższej klasy. Jedynie będę zgryźliwy dla Samsunga podkreślając, iż z tym obliczem nie licuje pilot, który choć jest wygodny, kompaktowy i nie wymaga wymiennych baterii to jednak wręcz zabawkowo-plastikowy. Skoro wydajemy na telewizor około 20 tys. bo tyle w momencie powstawania tego tekstu kosztuje 77-calowy S95C u większości sprzedawców, to jednak oczekujemy doświadczenia premium od początku do końca. Pilot w tym zestawieniu jest jedynym zgrzytem.
Obraz, obraz i jeszcze raz obraz – ta jakość zachwyca w QD-OLED
Jednak obraz z Samsung S95C rekompensuje wszystko. Samsung S95C oferuje najlepsze doświadczenia filmowe jakie można uzyskać w 2023 roku w domowym zaciszu. Tu mógłby być mały disclaimer o MicroLED, ale obracajmy się w bardziej racjonalnych realiach. W rozmiarach 55, 65, 77 cali dziś nie ma lepszego wyboru niż S95C jeżeli chodzi o kompletne doświadczenia wizualne i użytkowe z telewizora. Ekran S95C jest jaśniejszy jeszcze od swojego poprzednika i lepiej zachowuje się w oświetlonym pomieszczeniu.
Wciąż jednak S95C to telewizor do kinowych seansów i to warto pamiętać, i osobom o takich oczekiwaniach, i chęciach oglądania będę go w szczególności polecał. Telewizory mini-LED, takie jak Neo QLED, to opcja mocno uniwersalna, dostępna też w znacznie większych rozmiarach. Natomiast OLED, w tym QD-OLED, to propozycja dla tych, którzy uwielbiają rozkoszować się pięknem detali, głęboką czernią w warunkach iście kinowych. Tu Samsung S95C pokazuje nie tyle pazury, co swoją klasę. To po prostu klasa sama w sobie. I trudno znaleźć tu jakikolwiek mankament, coś co by się nie zgadzało. To świetny telewizor do filmów, współczesnych realizowanych z rozmachem seriali, transmisji sportowych, gier, a dzięki swojemu procesorowi z doskonałym upscalingiem, także do dowolnych treści z kanałów telewizyjnych.
Jedyne na co można zamarudzić to fakt, iż Samsung dalej opiera się wspieraniu Dolby Vision i wydaje się, iż jest to maniakalny upór księgowych. Dla użytkownika to tylko ograniczenie siedzące w głowie, psychologiczne, ponieważ treści w HDR10, czy HDR10+ i tak są dostarczane do naszych oczu w sposób zjawiskowy. Z fantastyczną, ale zrównoważoną jasnością, z przepięknymi kolorami.
Polecam każdemu filmowy seans na tym telewizorze z trybem filmmaker. To uczta, którą decydując się na zakup można mieć każdego wieczoru w swoim zaciszu, a 77 cali to już dla większości będzie wystarczająco duży ekran by poczuć się jak w kinie domowym. Nie dziwi więc fakt, iż europejscy dziennikarze stowarzyszeni w EISA uznali S95C za najlepszy sprzęt w kategorii „Premium OLED TV 2023/2024”.
Dźwięk i Smart TV – idealne dopełnienie
Jakość obrazu jest tu dopełniona dźwiękiem na bardzo wysokim poziomie. 70W system 4.2.2 może być wystarczający dla mniej wymagających użytkowników. jeżeli dotychczas nie korzystaliście z żadnego systemu audio, a tylko dźwięku z telewizora to będziecie tym zachwyceni. Oczywiście do kinowych seansów z prawdziwego zdażenia rekomenduje pełny dźwięk przestrzenny czy to z topowym soundbarem czy też pełnym kinem domowym, nie mniej Samsung postarał się tu zaoferować dźwięk najwyższych lotów jeżeli chodzi o standard audio wbudowany w telewizor.
Dopełnieniem tego jest system Smart TV Tizen, który w 2023 roku działa szybciej niż w modelach z 2022 roku. Fajną opcją jest też to, iż telewizor może być hubem dla urządzeń SmartThings w ramach inteligentnego domu. Mamy też dynamiczne wygaszacze w ramach trybu ambient oraz dostęp do najpopularniejszych aplikacji VOD, a raczej większości aplikacji dostępnych na rynku. Oczywiście Smart TV zestarzeje się szybciej niż sam telewizor, nie mniej Tizen wciąż pozostaje w absolutnym topie system Smart TV, gdzie oprócz standardowego dostępu do VOD czy dodatkowych aplikacji mamy też takie funkcje jak dzielenie ekranu, dostęp do Xbox Game Pass w chmurze, czy choćby pracy zdalnej w chmurze. Równie docenione będą wszelkie funkcje dla graczy z menu gry na czele czy opcją zmiany proporcji ekranu.
Samsung 77S95C najlepszy telewizor 2023 roku? Z pewnością mocny kandydat!
Jedynie tym, którzy potrzebują większego ekranu nie mogę polecić S95C. Natomiast w przypadku telewizorów 55, 65 i 77 cali, szukając doświadczeń na absolutnie topowym poziomie rekomenduje zakup S95C. To top, który o dziwo już teraz kilka tygodni po premierze nie odstaje cenowo od rynku, a jednak znacząco się wyróżnia swoimi parametrami obrazu oraz detalami.