Korea Południowa jest gotowa w pełni zaangażować się w rywalizację o internet nowej generacji, znany jako „internet kwantowy”, który wydatnie zwiększa prędkość transmisji danych i wydajność bezpieczeństwa.
Rząd planuje zabezpieczyć i niedługo ujawnić zastrzeżone technologie niezbędne do komercjalizacji internetu kwantowego, przyspieszając swoją odpowiedź na coraz bardziej zaciętą globalną konkurencję w dziedzinie obliczeń kwantowych oraz informacji i komunikacji kwantowej. Ministerstwo Nauki i ICT oraz Instytut Badań Elektroniki i Telekomunikacji (ETRI) niedawno zabezpieczyły technologię komunikacji kryptograficznej kwantowej, która umożliwia przewodową komunikację na odległość 100 km przy użyciu „splątanych fotonów” i planują zademonstrować ją na początku przyszłego roku.
Podobno demonstracja prawdopodobnie będzie powiązana z ceremonią uruchomienia „Komitetu Strategii Kwantowej”, krajowej wieży kontrolnej polityki technologii kwantowych, spodziewanej na początku przyszłego roku.
Komunikacja kryptograficzna kwantowa z wykorzystaniem splątanych fotonów jest uważana za zaawansowaną technologię w porównaniu z obecną metodą „pojedynczego fotonu” opracowaną przez operatorów komórkowych i jest uważana za podstawową technologię niezbędną do prosperowania kwantowego internetu. Metoda pojedynczego fotonu stosuje zjawisko „superpozycji kwantowej”, w którym informacji nie można zobaczyć z zewnątrz i jest ona niszczona w przypadku próby włamania. Metoda splątanych fotonów, oprócz tego, stosuje zjawisko „splątania kwantowego”, które umożliwia natychmiastową transmisję informacji na duże odległości, znacznie zwiększając prędkość transmisji danych.
ETRI zabezpieczyło technologię transmisji przewodowej na odcinku 100 km, w tym na odcinku 16 km w rzeczywistym środowisku o znacznym poziomie szumu, z niezawodnością ponad 90%. Urzędnik ETRI podkreślił, iż „100 km to najdłuższy dystans w kraju i dorównuje wydajności zaawansowanych krajów, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny”. Demonstracja podstawowej technologii internetu kwantowego na początku przyszłego roku sygnalizuje pełnoskalową operację strategii „Quantum Korea” mającej na celu wyprzedzenie technologii kwantowej, której choćby rozwinięte kraje nie zabezpieczyły jeszcze w pełni.