KOMSA Poland ogłasza wprowadzenie do swojej oferty innowacyjnej usługi One for One firmy Closing the Loop. kooperacja ta, ugruntowana podpisaniem umowy partnerskiej, pozwala polskim przedsiębiorstwom korzystającym z elektroniki użytkowej działać w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego i przyczyniać się od ochrony środowiska naturalnego.
Głównym założeniem usługi Closing the Loop jest kompensacja sprzedawanych urządzeń elektronicznych poprzez zbieranie i recykling elektroodpadów. Mechanizm jest prosty: za każde objęte usługą nowe urządzenie typu telefon wprowadzone na rynek, zbierana i przetwarzana jest równoważna liczba odpadów elektronicznych (e-waste), czyli 1 telefon. Obok opcji One for One istnieją również alternatywne i inaczej wyceniane warianty usługi. Na przykład 1 nowy laptop w obiegu równa się 9 telefonom-śmieciom, z kolei 1 firmowy tablet może odpowiadać 3 sztukom odzyskanych telefonów. Istotne jest to, iż proces ten przynosi wymierne korzyści dla środowiska, jednocześnie umożliwiając korporacjom spełnianie oczekiwań klientów w zakresie odpowiedzialności ekologicznej.
– Wprowadzenie usługi Closing the Loop na polski rynek to krok milowy w naszej ofercie zorientowanej na zaspokajanie potrzeb współczesnych przedsiębiorstw. Dzięki One for One nasi klienci mogą łączyć rozwój biznesowy z dbałością o planetę. Jest doskonały przykład innowacyjnego i efektywnego podejścia do minimalizowania odpadów elektronicznych. Wprowadzenie usługi do naszej oferty daje firmom możliwość aktywnego wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym, przy jednoczesnym budowaniu przewagi konkurencyjnej. Dzięki niewielkiej opłacie, stanowiącej mniej niż 1% średniej ceny telefonu, każde nowe urządzenie może być de facto neutralne pod względem generowania odpadów. Wszystko jest poświadczone odpowiednim certyfikatem – komentuje Monika Czech, Product Sales Manager w KOMSA Poland.
Firma Closing the Loop została założona w 2012 roku z misją wspierania branży technologicznej w redukcji odpadów elektronicznych i wdrażania modeli biznesowych opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Usługa One for One działa na zasadzie kompensacji, zbierając odpady elektroniczne z państw globalnego Południa, takich jak Ghana, gdzie nie ma formalnych systemów ich przetwarzania oraz niezbędnej infrastruktury do recyklingu. One for One zmniejsza ilość elektro-śmieci, daje cennym surowcom nowe życie i tworzy miejsca pracy w gospodarkach charakteryzujących się niskimi dochodami.
Wyekstrahowane materiały, takie jak złoto, srebro czy miedź, są oferowane producentom do ponownego wykorzystania. Mogą być one kupowane przez vendorów sprzętu IT/Telco, ponieważ potrzebują oni metali szlachetnych i pół-szlachetnych, aby móc produkować np. nowe telefony, tablety czy laptopy. Materiały są także kupowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem biżuterii.
Do tej pory Closing the Loop zebrało ponad 280 ton odpadów elektronicznych, w tym przeszło 5 milionów telefonów komórkowych. Celem firmy jest odzyskanie do 2030 roku z państw rozwijających się aż 20 milionów sztuk elektro-śmieci. Wśród podmiotów, będących klientami Closing the Loop, są globalne organizacje, takie jak Vodafone, T-Mobile, KPMG czy rząd Holandii. Firma stawia na przejrzystość i raportowanie, zapewniając certyfikaty dla swoich partnerów, co pozwala na łatwą weryfikację ich zaangażowania
w zminimalizowanie odpadów elektronicznych.