Kiedy spodziewać się chipów 2 nm w swoim iPhonie

cyberfeed.pl 3 tygodni temu


Chociaż Apple zwykle stosuje dwuletni cykl z węzłami procesowymi, przy czym procesy 7 nm i 5 nm realizowane są po dwa lata każdy, wydaje się wysoce prawdopodobne, iż Apple będzie niedługo korzystać z procesu 3 nm trzeci rok z rzędu w nadchodzącej linii iPhone’a 17. Powodów jest wiele, nad którymi będziemy się zastanawiać.

3-letni cykl krzemowy

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to pierwszy raz, kiedy mamy ten sam węzeł procesu przez trzy lata z rzędu, po prostu za pierwszym razem był on ukryty.

Apple wprowadziło chipset A14, pierwszą generację Apple Silicon zbudowaną w architekturze 5 nm firmy TSMC w 2020 r., a następnie A15, zbudowany w procesie 5 nm drugiej generacji, w 2021 r. Następnie Apple wprowadził chipset A16 do iPhone’a 14 Pro w 2022 r. – który został zbudowany w procesie „4 nm”.

Rzeczywistość jest jednak taka, iż ​​choć powszechnie jest on reklamowany jako technologia 4 nm, TSMC odsyła do przetwarzania N4 zastosowanego w A16 Bionic w ramach „rodziny technologii 5 nm”:

TSMC w dalszym ciągu rozwija rodzinę technologii 5 nm, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów. Należą do nich N5P, N4 i N4P zapewniające lepszą moc, wydajność i gęstość, N4X, proces dostosowany do zastosowań obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC), oraz N5A do zastosowań motoryzacyjnych.

Produkcja krzemu nowej generacji po prostu nie jest rozwijana tak szybko, jak kiedyś, więc tak naprawdę mamy teraz 3-letni cykl wydawniczy. Tak naprawdę pierwsze chipy 3 nm w urządzeniach Apple zaczęto wprowadzać dopiero w 2023 r., ponieważ Apple zastosowało wczesny proces technologiczny 3 nm (N3B), który większość firm wolała pominąć.

Kiedy spodziewać się technologii 2 nm: iPhone 17 vs iPhone 18

Chwila pierwsze plotki zasugerował, iż iPhone 17 zostanie zbudowany w najnowocześniejszym procesie produkcyjnym 2 nm firmy TSMC, co wydaje się już nie mieć miejsca, oraz analityk łańcucha dostaw Ming-Chi Kuo uważa, iż ​​w iPhone’ie 17 będziemy świadkami procesu technologicznego trzeciej generacji, N3P:

Procesory dla modeli iPhone’a 17 z roku 2025 zostaną wykonane w procesie N3P/technologii 3-nanometrowej firmy TSMC. Oczekuje się, iż procesor modeli iPhone’a 18 z roku 2026 będzie korzystał z technologii 2 nanometrów firmy TSMC. Jednak ze względu na koszty nie wszystkie nowe modele iPhone’a 18 mogą być wyposażone w 2-nanometrowy procesor.

Jak stwierdził Kuo, iPhone 17 nie będzie korzystał z technologii 2 nm i prawdopodobnie powinieneś sięgnąć po modele iPhone’a 18 Pro, jeżeli szukasz najnowszych i najlepszych rozwiązań w zakresie produkcji krzemu.

Wydaje się prawdopodobne, iż podstawowe modele iPhone’a 18 będą wykonane w technologii 3 nm, więc zobaczymy albo ten sam proces N3P trzeciej generacji, co w przypadku iPhone’a 17, albo być może proces N3X czwartej generacji. Czas pokaże.

Produkcja 2 nm

Oczekuje się, iż TSMC rozpocznie ryzykowną produkcję w procesie 2 nm pierwszej generacji (N2) w pewnym momencie w 2025 r., a produkcja seryjna nastąpi w dalszej części roku. Teoretycznie harmonogram ten pokrywałby się z premierą iPhone’a 17, ale z tego czy innego powodu Apple zdecydował się utrzymać.

Nie jest to niezwykłe, ponieważ proces 3 nm pierwszej generacji również rozpoczął się pod koniec 2022 r., ale Apple przez cały czas zdecydował się nie wprowadzać go na kolejny rok.

Nie oczekuje się również, iż Apple zastosuje technologię 2 nm w rodzinie chipów M5 w komputerach Mac i iPadach. Według. iż chipy te będą również wykorzystywać proces 3 nm trzeciej generacji Elektr (przez MacPlotki).

Według bieżących raportów, najwcześniej w 2026 roku pojawią się chipy 2 nm w urządzeniach Apple.

Śledź Michaela: X/Twitter, Błękitny,

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.





Source link

Idź do oryginalnego materiału