Kantory internetowe przejdą rewolucję. MF ma nie brać jeńców

1 miesiąc temu

Najnowsze doniesienia sugerują, iż już niedługo kantory internetowe będą działać całkowicie inaczej. Ministerstwo Finansów ma szykować specjalną ustawę regulującą funkcjonowania tych (często kontrowersyjnych) podmiotów. Przepisy obejmą przede wszystkim działalność związaną z kryptoaktywami, a także ułatwią życie konsumentom od dłuższego czasu skarżącym się na szereg nieprawidłowości oraz opóźnień. Co już wiemy na temat tych rewolucyjnych zmian?

Kantory internetowe odejdą w zapomnienie?

Dopiero co informowaliśmy Was na temat ostatecznego (miejmy nadzieję) terminu wdrożenia systemu o nazwie e-Doręczenia. Już od początku przyszłego roku prześlemy oraz otrzymamy elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Trudno też przejść obojętnie obok najnowszej aktualizacji aplikacji mObywatel, która teraz pozwala na zgłaszanie nielegalnych treści dzięki kilku kliknięć.

  • Sprawdź także: Operatorzy się doigrali. Nowe prawo to kres kruczków w umowach

Redakcja portalu Cashless ustaliła, iż w tej chwili działające kantory internetowe już niedługo nie będą miały przesadnie łatwego życia. Ministerstwo Finansów chce bowiem za wszelką cenę uregulować ich działalność, choć w tej chwili nie znamy zbyt wielu szczegółów. Niektóre informacje można jednak wyciągnąć z listu władz skierowanego bezpośrednio do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dowiadujemy się, iż najbardziej pilne kwestie zostaną przedyskutowane oraz wdrożone we współpracy z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Mają dotyczyć przede wszystkim odpowiedniego zdefiniowania krajowych i zagranicznych środków płatniczych, a także bezgotówkowego procesu wymiany walut. Kantory internetowe zarządzane będą natomiast wyłącznie przez zatwierdzonego dostawcę usług płatniczych. Nie ma więc mowy o wspomnianej wymianie środków przez niezweryfikowany podmiot mogący wzbudzać nieufność obywateli.

Ostatnia afera mogła przyspieszyć wprowadzanie zmian w prawie

Trwające prace nad ustawą bez wątpienia mają pośredni lub bezpośredni związek z ostatnią aferą, gdzie główne skrzypce gra popularny Cinkciarz. Ostatnio znów zrobiło się o nim głośno, co tylko potwierdziło problemy związane z m.in. długim czasem oczekiwania na wypłatę środków. Kontrowersyjna firma zrzuca odpowiedzialność na banki oraz bliżej nieokreślone problemy techniczne.

Jeśli kantory internetowe faktycznie zostaną uregulowane, to klienci nie będą musieli obawiać się o dostarczenie pieniędzy w stricte określonym terminie. Bezpieczniej też odwiedzą popularne strony internetowe – w tej chwili zawsze temu procesowi towarzyszy niepokój, iż coś pójdzie nie tak. Trudno jednak stwierdzić, kiedy opisywana ustawa faktycznie wejdzie w życie.

  • Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny online? Kolejny bank chce dokonać przełomu

Pozostaje więc czekać na oficjalny komunikat ze strony Ministerstwa Finansów – jeżeli faktycznie realizowane są prace nad zmianami w prawie, to prawdopodobnie oświadczenie jest już przygotowywane. Trzymamy kciuki!

Źródło: Cashless / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@radziejewski)

finansepolska
Idź do oryginalnego materiału