Japonia planuje ponoć wzmocnienie kontroli eksportu sprzętu półprzewodnikowego do Chin

2 tygodni temu

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu stwierdziło niedawno, iż celem ograniczeń ma być lepsze uregulowanie eksportu komponentów do celów wojskowych i dostosowanie się do podobnych inicjatyw na całym świecie.

Jak wynika z raportu Bloomberga, Japonia planuje rozszerzyć ograniczenia eksportowe na cztery technologie związane z półprzewodnikami i obliczeniami kwantowymi. Mówi się, iż to posunięcie reprezentuje najnowszą inicjatywę w światowych wysiłkach na rzecz kontroli transferu technologii strategicznych.

Z tego samego raportu wynika, iż nowe środki Japonii wpłyną na eksport skaningowych mikroskopów elektronowych wykorzystywanych do analizy obrazów nanocząstek, a także technologii udoskonalania konstrukcji półprzewodników znanej jako technologia Fully Depleted Silicon on Insulator (FD-SOI).

Jak poinformowało Ministerstwo, po konsultacjach społecznych, które zakończą się 25 maja, plan wzmocnienia kontroli eksportu miałby wejść w życie już w lipcu. W rzeczywistości w 2023 r. Japonia rozszerzyła ograniczenia eksportowe na 23 rodzaje najnowocześniejszych technologii produkcji półprzewodników. Wdrożenie tych kontroli nastąpiło po tym, jak Stany Zjednoczone ograniczyły Chinom dostęp do kluczowych technologii wytwarzania półprzewodników.

Według doniesień, w tym czasie urzędnicy Waszyngtonu lobbowali u partnerów międzynarodowych, takich jak Japonia i Holandia, aby nałożyć sankcje handlowe na Chiny, co jest zgodne z amerykańskim poglądem na Chiny jako geopolitycznego i potencjalnego konkurenta wojskowego.

Japonia będzie również wymagać licencji na niskotemperaturowe obwody CMOS stosowane w komputerach kwantowych, a także na wyjścia samych komputerów kwantowych. Ograniczenia te dotyczą najważniejszych partnerów handlowych Japonii, w tym Korei Południowej, Singapuru i Tajwanu.

Idź do oryginalnego materiału