Jakie chłodzenie procesora wybrać w 2022 roku? Ranking chłodzeń powietrznych i wodnych do CPU

1 rok temu

Najlepsze chłodzenie procesora Intela i AMD, czyli jakie? Wodne czy powietrzne?

Chłodzenie procesora jest pozornie mało istotnym, ale niezbędnym komponentem każdego komputera. W końcu odpowiada za utrzymanie jednego z najważniejszych podzespołów w ryzach, rozpraszając generowane przez CPU ciepło i tym samym obniżając jego temperatury. Chłodzenie ma więc niebagatelny wpływ na pracę procesora – jego wydajność i stabilność, a także kulturę. Ma ono znaczenie także w kontekście głośności działania całego PC, bo wentylatory zamontowane w systemach chłodzenia wpływają naturalnie na ciszę lub jej brak.

Procesory – głównie (naj)bardziej topowe jednostki – stanowią coraz większe wyzwanie dla schładzaczy. W ostatnich latach CPU generują coraz więcej ciepła i pobierają coraz więcej energii. Dlatego dobór odpowiedniego chłodzenia jest niezwykle istotny w kontekście pracy mającego ogromne znaczenie dla wydajności całego komputera podzespołu.

W przypadku niektórych procesorów, jeżeli nie przykładasz dużej uwagi do kultury pracy, możesz pozostać z dołączanym do procesora chłodzeniem BOX, które jest jednak rzadziej dodawane niż kiedyś (np. Intel zrezygnował z nich choćby w niższych jednostkach z dopiskiem K).

Jeśli procesor nie oferuje schładzacza w zestawie lub chcesz poprawić kulturę pracy nie tylko CPU, ale i całego PC, zdecyduj się na zakup optymalnego chłodzenia. Na pytanie o to, czy lepsze jest powietrzne czy wodne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wodne schładzacze są generalnie efektywniejsze, ale w nie każdym przypadku są lepszym wyborem. To zależy od wielu różnych czynników, które przybliżę w tej publikacji.

Czym się sugerować przy wyborze chłodzenia procesora?

Chłodzenie procesora dba o temperatury jednego z najistotniejszych i najwydajniejszych podzespołów. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, iż warto pomyśleć o porządnym chłodzeniu, przynajmniej w przypadku bardziej wymagających jednostek CPU. Oto, co możesz zyskać, wybierając odpowiedni dla swojego procesora system chłodzenia:

  • Procesor nie będzie się przegrzewał podczas dużego obciążenia, pozbędziesz się throttlingu lub zapobiegniesz jego powstaniu.
  • Utrzymasz stabilną pracę procesora (komputera).
  • Poprawisz kulturę pracy (temperatury, głośność), co może pozytywnie przełożyć się na żywotność procesora.
  • Poprawisz wygląd wnętrza obudowy, zwłaszcza w przypadku chłodzenia wodnego (co ma szczególnie znaczenie przy szklanym panelu obudowy).
  • Zwiększysz możliwości podkręcania procesora, zapewniając mu lepsze warunki pracy (temperatury).

No dobrze, ale jakie są rodzaje chłodzeń i jakie czynniki mają największe znaczenie przy wyborze tego komponentu? Wiele parametrów jest wspólna dla obu rodzajów schładzaczy, ale mogą wystąpić mniejsze lub większe różnice, które mają związek po prostu z budową danego systemu.

Wyróżniamy chłodzenia CPU:

  • Powietrzne – ten typ schładzaczy składa się z radiatora z podstawką i ciepłowodami oraz opcjonalnie z wentylatora (lub wentylatorów). Jego działanie polega na absorpcji ciepła generowanego przez CPU od spodu przez podstawkę i ciepłowody do radiatora. W chłodzeniu aktywnym pozbywa się je dzięki zamontowanego na nim wentylatora. W sprzedaży znajdziesz modele typu wieżowego i horyzontalnego (radiator z podstawą są ułożone płasko), z których powszechnym i lepszym wyborem są te pierwsze, chyba iż szukasz chłodzenia do małej obudowy.
  • Wodne – inaczej chłodzenie cieczą. W sprzedaży znajdziesz konstrukcje AiO (ang. All-in-One, gotowy system), ale możesz też zdecydować się budowę własnego systemu z dostępnych w sklepach części (tzw. customowy). Jednak wymaga to większej wiedzy i w zależności od jego rozbudowania i jakości komponentów może pochłonąć więcej pieniędzy. Mechanizm działania tego typu chłodzenia nie opiera się na cyrkulacji powietrza w obudowie. Ciepło odprowadzane jest z procesora przez blok wodny, z którego nieprzewodząca prądu i napędzana przez pompę ciecz przepływa przez specjalne węże do wentylowanej chłodnicy, w której dochodzi do schłodzenia płynu.

Istnieją też inne formy chłodzeń – do ekstremalnego podkręcania CPU. Najczęściej stosowany w tego typu zastosowaniach jest ciekły azot (LN2), ale po tego typu rozwiązania sięgają głównie specjaliści w podkręcaniu. Do nich zaliczają się m.in. profesjonalni overclockerzy, którzy starają się bić kolejne rekordy w OC procesorów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie chłodzenia powietrznego?

Co jest najistotniejsze przy wyborze powietrznego systemu chłodzenia do procesora?

Typ chłodzenia

Chłodzenia powietrzne dzieli się na dwa typy konstrukcji:

  • Aktywne – radiator z wentylatorem, co przekłada się na wydajną pracę, ale też ryzyko większego hałasu. Na rynku jednak nie brakuje modeli, które działają cicho choćby pod dużym obciążeniem.
  • Pasywne – sam radiator, co oznacza mniej efektywne, oparte na konwekcji swobodnej, chłodzenie. w tej chwili tego typu konstrukcje przestają mieć rację bytu. Można by rzec, iż jest to gatunek na wymarciu.

Kompatybilność z gniazdem (socketem) płyty głównej i obudową

Chłodzenie dobierasz na początku pod gniazdo (socket) płyty głównej – wystarczy spojrzeć w specyfikacji danego produktu na stronie producenta lub sklepu na kompatybilność z podstawkami (np. LGA 1200, 1156, 1700 w przypadku Intela czy AM5 lub AM4 w przypadku AMD).

To jest pierwszy element, na który powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli już zdecydowałeś się na rodzaj schładzacza. Jednak nie jest on aż tak ważny, ponieważ większość chłodzeń jest kompatybilna z wieloma podstawkami. Kupując chłodzenie kompatybilne z socketem Intela, będzie zwykle kompatybilne także z gniazdem AMD. O to nie musisz się zwykle martwić.

Problem może ewentualnie wystąpić w przypadku montażu starszych chłodzeń na najnowszych płytach głównych (podstawkach), ale i w tym przypadku producenci starają się zapewniać kompatybilność. Czasem może być wymagany nowy zestaw montażowy. Niektórzy producenci potrafią takowe wysyłać za darmo. Noctua służy za wzór do naśladowania pod tym względem.

Wymiary

Niezwykle ważne są również rozmiary chłodzeń. Jest to istotne, ponieważ chłodzenie musi zmieścić się w obudowie (wysokość radiatora) i nie powinno najlepiej blokować slotów na RAM (głębokość) ani utrudniać dostępu do innych gniazd (np. PCIe).

Istotny jest także wentylator – niektóre modele uniemożliwiają montaż nieco wyższych pamięci, ale wystarczy podnieść wentylator na radiatorze, by problem zniknął. W specyfikacji producenta lub na stronie sklepu (np. x-komu) możesz często znaleźć informację o maksymalnej wysokości RAM-u. Ta informacja jest niezwykle pomocna w doborze nieblokujących się komponentów.

Na rynku jest szeroki wybór chłodzeń – głębsze i płytsze, niższe (w tym tzw. niskoprofilowe, które zmieścisz choćby w małych obudowach) i wyższe, szersze i węższe. Do wyboru, do koloru, czyli każdy powinien znaleźć bez kłopotu odpowiedni schładzacz do swojej obudowy i procesora.

TDP

Współczynnik TDP określa ilość wydzielanego ciepła, które wiąże się z poborem mocy. W przypadku chłodzeń CPU odnosi się on naturalnie do procesorów, które są opisywane właśnie tym parametrem. Zatem przy wyborze chłodzenia sprawdź, do jakiego maksymalnego progu TDP zaleca się dany model. Wartość tego współczynnika powinna być co najmniej równa tej, która cechuje CPU.

Niewłaściwy dobór chłodzenia może przyczynić się do jego nadmiernej pracy (i tym samym większego hałasu), przegrzewania procesora, a w najgorszym razie – niestabilnej pracy CPU, a więc i całego komputera. Generalnie wystarczy nie parować np. (naj)tańszych chłodzeń z topowymi procesorami i nie będziesz miał powodów do obaw.

Radiator i wentylator(y)

W przypadku radiatora – poza kwestiami estetycznymi i jego wymiarami – zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego materiału (aluminium i miedź oraz nikiel lub mieszane) oraz liczbę i średnicę ciepłowodów. Generalnie aluminium jest najczęściej spotykanym materiałem, pozostałe – w tym aluminiowo-miedziane czy miedziano-niklowe – oferują lepsze adekwatności. Z kolei im rurek cieplnych jest więcej i są grubsze, tym lepsze jest przewodnictwo cieplne.

Materiał dotyczy nie tylko radiatora, ale i jego podstawy. Ta druga ma znaczenie w kontekście pasty termoprzewodzącej, która dobierasz właśnie pod rodzaj zastosowanego tworzywa. Past na bazie ciekłych metali nie używa w przypadku aluminiowych podstawek. Jednak tę i tak dobierasz pod cooler CPU, a nie na odwrót, więc nie musisz zawracać sobie tym aspektem głowy przy wyborze schładzacza.

Ważniejsze jest to, by zwrócić uwagę na rozmiar (np. 120 mm lub 140 mm) i jakość wentylatora, a także na rodzaj łożyska (np. hydrauliczne czy – lepsze – olejowe/hydrodynamiczne). Liczba wentylatorów też ma znaczenie.

Gdy jest ich więcej, tym przestrzeń jest bardziej zajęta – w okolicach gniazda płyty głównej. Gdy są mniejsze, muszą nadganiać prędkością, co niekorzystnie wpływa na kulturę, dlatego skromniejsze wentylatory (np. 92 mm) znajdziesz głównie w tanich chłodzeniach. Na rynku nie brakuje modeli, które mimo jednego wentylatora pozwalają na montaż drugiego (opcjonalnego), który zwiększy wymiary i głośność, ale też poprawi efektywność chłodzenia.

Wentylator jest ważny, bo wpływa na zarówno temperatury procesora, jak i wielkość chłodzenia. Dodatkowy wentylator w schładzaczu powietrznym siłą rzeczy znacznie go pogrubia, ale w przypadku opcjonalnego nie ma to większego znaczenia w kontekście dostępu do banków pamięci RAM.

Prędkość obrotowa wentylatora

Z wentylatorami wiąże się jeszcze jednak bardzo istotna kwestia – prędkość obrotowa (wyrażana w obr. na minutę). Sprawdź zakres pracy. Ważna jest ich maksymalna prędkość – ta im jest wyższa, tym zwykle niższe temperatury, ale też większy hałas. Większe wentylatory mogą kręcić się wolniej, zachowując tę samą efektywność przy lepszej kulturze pracy. Generalnie dużo zależy od jakości danego wentylatora.

Optymalnie warto zapoznać się z testami, które oceniają głośność chłodzenia (w dB) przy określonej prędkości obrotów. Najlepiej jakby wentylator pracował jak najciszej (jak najmniej obrotów) przy jak najniższych temperaturach, ale tego sucha specyfikacja Ci nie zdradzi.

Wygląd i podświetlenie (RGB)

Wygląd może mieć duże znaczenie, szczególnie w obudowie ze szklanym bocznym panelem. Generalnie od strony wizualnej lepiej prezentują się chłodzenia wodne (brak dużego radiatora na procesorze), ale i fani tradycyjnych schładzaczy powietrznych mogą znaleźć coś dla siebie. Znaczenie mogą mieć zarówno kolory np. wentylatorów i innych elementów składowych, jak i ewentualne podświetlenie (A)RGB, które rozświetli Twoją obudowę i dobrze współgra z resztą komponentów.

Łatwość w montażu

Tego nie wyczytasz ze specyfikacji, ale montaż chłodzenia – niezależnie od rodzaju – ma niebagatelne znaczenie. W końcu nikt nie chce niepotrzebnie tracić czasu w użeranie się z instalacją danego schładzacza. Generalnie za znacznie bardziej skomplikowane w montażu uchodzą układy oparte na cieczy, choć i te są coraz prostsze.

Najlepiej poszukaj opinii i recenzji, które poruszają ten temat. Choć i nimi się w pełni nie sugeruj, bo to kwestia mocno indywidualna. jeżeli ktoś ma obycie z montażem chłodzenia, dla niego większość systemów nie będzie stanowić najmniejszego wyzwania.

Dodatkowe akcesoria, gwarancja i MTBF

Wyposażenie odgrywa marginalną rolę, bo zwykle znajdziesz tam informacje o elementach, które muszą znaleźć się w zestawie. Warto jednak sprawdzić, czy w chłodzeniu producent zadbał o pastę termoprzewodzącą. Nie w każdym przypadku jest ona dodawana, nie zawsze jest też najwyższej jakości, więc dowiedz się, czy jest uwzględniona w wyposażeniu danego produktu i ewentualnie jaka konkretnie. Specyfikacja nie zawsze Ci to powie – dlatego poszukaj informacji u producenta lub w testach i opiniach wcześniejszych nabywców.

Jeśli liczy się także dla Ciebie okres gwarancyjny, sprawdź go w specyfikacji. Chłodzenia zwykle mają 2-3-letni (są jednak odchylenia od standardu, np. chłodzenia Noctui i Endorfy mogą mieć 6 lat).

Możesz też zwrócić uwagę na współczynnik MTBF (ang. Mean Time Between Failures), który określa średni okres bezawaryjnej pracy. Ten jest szacunkowy i im wyższy, tym lepiej. Jednak miej na uwadze, iż dane urządzenie może nie wytrzymać ustalonej przez producenta liczby godzin. Co również ważne, wskaźnik ten nie ma żadnego związku z gwarancją.

Aspekty te nie mają szczególnego znaczenia w kontekście chłodzeń powietrznych. Te są mniej skomplikowane, a więc tym samym mniej podatne na awarię niż układy oparte na cieczy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie chłodzenia wodnego?

Co jest ważne przy wyborze wodnego systemu chłodzenia do procesora?

Typ chłodzenia

System chłodzenia cieczą składa się w uproszczeniu z bloku wodnego, chłodnicy, pompy, zbiornika wyrównawczego z zaworami i specjalnych wężyków. Wyróżnia się głównie:

  • Customowy – inaczej mówiąc, składak, który budujesz z niezbędnych elementów składowych, czyli z m.in. węży, pompy, bloku wodnego i radiatora itd. Wymaga odpowiednich pomiarów i adekwatnego doboru pompy wodnej pod kątem przepustowości czy wężyków i rurek pod względem średnicy i długości, a także wymiany cieczy. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  • AiO – innymi słowy: uproszczony, a co za tym idzie – łatwiejszy w montażu i konserwacji gotowiec (układ zamknięty), który zawiera wszystkie konieczne elementy składowe systemu chłodzenia cieczą. Te są fabrycznie nią wypełnione i odpowiednio uszczelnione. Tutaj masz pewność, iż nic nie może pójść nie tak.

Kompatybilność z obudową i gniazdem płyty głównej

Kompatybilność w przypadku systemu wodnego odnosi się przede wszystkim do opcji montażowych w obudowie. Wodne chłodzenie nie wymaga tak wiele miejsca. W tym przypadku należy sprawdzić przede wszystkim, czy dana obudowa pozwala, po pierwsze, na montaż wodnego systemu, a po drugie: na jakie chłodzenie (np. 120 mm, 240 mm czy 360 mm) i gdzie pozwala je zainstalować (na topie, z tyłu czy z przodu, a jak tak, to w jakiej formie).

Dlatego wymiary radiatora, z którą wiąże się też liczba wentylatorów, są tak istotne przy wyborze chłodzenia wodnego. Na przykład najmniejszy format montowany jest w obudowach Mini-ITX albo z tyłu, a 240 lub 280 mm lub często także większe (360 mm) w obudowach Midi-Tower.

Tak jak i w powietrznym systemie, tak i tutaj chłodzenie musi być kompatybilne z socketem płyty głównej.

Chłodnica i wentylatory

Jakie wyróżniamy chłodnice? Oto one:

  • 120 mm – przeznaczona do słabszych procesorów, których nie zamierzasz podkręcać. Zamontujesz na takiej chłodnicy jeden wentylator 120 mm. Chłodzenie z tego typu chłodnicą pozwala także na montaż w mniejszych obudowach – Mini-ITX.
  • 140 mm – to nieco wydajniejszy układ z wentylatorem 140 mm.
  • 240 mm – standardowy typ chłodnicy (z dwoma wentylatorami). Możesz parować je z nieco mocniejszymi procesorami. Ten układ uważany jest za minimum do OC procesora.
  • 280 mm – ta chłodnica pozwala na montaż wentylatorów o większej średnicy (140 mm zamiast 120 mm), co korzystnie przekłada się na kulturę pracy (mniej obrotów) i temperatury. Można też parować z mocniejszymi CPU i ewentualnie postawić na OC.
  • 360 mm – konstrukcje z trzema wentylatorami (najczęściej 120 mm) do najbardziej wymagających procesorów, które dodatkowo może zechcesz podkręcić.
  • 420 mm – wyjątkowo duże chłodzenia, które pozwalają na montaż trzech wentylatorów o średnicy 140 mm. Jest to (kosztowna) opcja dla najbardziej wymagających użytkowników.

W specyfikacji danego modelu obudowy masz informację o tym, czy pozwala ona na montaż chłodzenia cieczą i jakiego rodzaju dokładnie. Dlatego przed zakupem systemu wodnego zweryfikuj kompatybilność swojej obudowy z danym rodzajem chłodnicy.

Maksymalny przepływ powietrza (CFM), poziom hałasu i prędkość obrotowa

Chłodzenia wodne są zwykle uważane za (znacznie) cichsze niż powietrzne, ale to nie w każdym przypadku prawda – wszystko zależy od rodzaju konstrukcji. Na głośność działania ma kilka elementów: pompka i wentylatory. Siłą rzeczy znaczenie ma nie tylko prędkość obrotowa (im niższa, tym lepiej) i poziom hałasu (w dB) i rodzaj łożyska, ale także maksymalny przepływ powietrza (CFM).

Rodzaj i jakość elementów chłodzenia

Chłodzenia wodne są zdecydowanie bardziej złożone niż powietrzne, a więc jakość poszczególnych elementów składowych odgrywa tutaj większą rolę. Część informacji zdradzi Ci specyfikacja, ale jednak warto opierać się na opiniach i rzetelnych recenzjach.

Co może być ważne w kontekście chłodzenia wodnego? Zwróć uwagę między innymi na:

  • gęstość ożebrowania chłodnicy (FPI; im ich więcej, tym wyższa wydajność, która jednak musi współgrać z dobrze dobranymi do niej wentylatorami) i jej wielkość (pojemność, grubość);
  • materiał radiatora (aluminiowe tańsze, ale słabsze);
  • materiał bloku wodnego i ewentualnie jego wygląd;
  • żywotność i przepustowość pompy;
  • jakość blokopompki i wentylatorów (liczba, średnica, prędkość obrotowa, rodzaj łożyska), które wpływają znacząco głośność;
  • wykonanie i materiał węży, w których przepływa ciecz (te mogą być wykonane z silikonu, PVC i tygonu, czyli od najsłabszego do najlepszego). PVC jest najbardziej powszechnym materiałem, który cechuje się niezłym stosunkiem jakości do ceny. Ma to znaczenie, ponieważ materiał wpływa on na elastyczność, co ułatwi układanie, i podatność na załamania. Im bardziej odporny na załamania i bardziej giętki, tym lepiej.

Wygląd

Wygląd ma jeszcze większe znaczenie w przypadku chłodzenia wodnego. Na rynku nie brakuje układów, które mają unikatowy styl i mogą ożywić wnętrze komputera (nie tylko poprzez podświetlenie RGB).

Naturalnie wpływ na decyzją powinny mieć same czynniki, co w chłodzeniu powietrznym, a więc przede wszystkim TDP (ten współczynnik odgrywa w tym systemie mniejsze znaczenie, więc często w specyfikacji nie ma o nim informacji), gwarancja (zwykle 2-3 lata), łatwość montażu, wskaźnik MTBF albo choćby specjalne oprogramowanie, które pozwala na sterowanie podświetleniem, obrotami pompy i wentylatorów czy monitorowanie temperatur. Najbardziej szałowe modele mogą mieć choćby między wbudowany wyświetlacz, która pokazuje najważniejsze informacje (np. MSI MEG Core Liquid S360).

Kiedy zdecydować się na chłodzenie wodne, a kiedy na powietrzne?

Do podstawowych, mało wymagających komputerów wystarczy w zupełności chłodzenie BOX-owe dołączane przez producenta w procesorze. jeżeli jednak chcesz poprawić kulturę pracy, możesz zdecydować się na zakup tańszego chłodzenia powietrznego, które w zupełności poradzi sobie ze słabszymi jednostkami CPU.

W przypadku gier i bardziej wymagających pracy, które mogą wymagać mocniejszego procesora, można pomyśleć o porządniejszym systemie chłodzenia powietrznego. Chyba iż koniecznie chcesz uprzeć się, by zbudować komputer z chłodzeniem wodnym, ale jest to tak naprawdę indywidualna decyzja. Chłodzenie cieczą jest bowiem zalecane albo choćby wręcz niezbędne tylko przy topowych procesorach (np. Intel Core i9 z dopiskiem K czy AMD Ryzen 9), a już szczególnie wtedy, gdy zamierzasz je podkręcać. Wtedy porządny system wodny sprawdzi się lepiej, gwarantując niższe temperatury CPU.

Chłodzenia wodne AiO cieszą się coraz większą popularnością i są coraz łatwiejsze w montażu, a także ich wybór nie ogranicza się tylko do droższych konstrukcji. Gwarantują one zwykle niższe temperatury na procesorze (jeśli wybierzesz porządny model), ale kosztem ceny, której stosunek do wydajności wypada generalnie gorzej od chłodzenia powietrznego. najważniejszy może być dla Ciebie też aspekt głośności (ciszy).

Oba rodzaje wymagają odpowiedniej obudowy. Dlatego w przypadku chłodzenia powietrznego ważna jest jego wysokość, a w przypadku wodnego – jest to choćby jeszcze bardziej skomplikowane. Obudowa może pozwolić nie tylko na instalację tylko w jednym określonym miejscu, ale także na montaż określonej konstrukcji (np. co najwyżej z chłodnicą 240 mm).

Jeśli liczy się dla Ciebie wydajność i cisza, a budżet odgrywa mniejszą rolę, chłodzenie wodne może być dla Ciebie bardziej optymalnym wyborem niż powietrzne. Tego typu konstrukcje lepiej prezentują się też w obudowie. W pozostałych przypadkach chłodzenie powietrzne będzie wystarczające i po prostu trwalsze (mniej podatne na awaryjność). Cechuje się zdecydowanie lepszym stosunkiem efektywności do ceny, zwłaszcza jeżeli estetyka i wygląd wnętrza obudowy nie ma dla Ciebie aż tak dużego znaczenia, masz w niej sporo wolnego miejsca albo komputer nie skrywa mocnego procesora i nie zamierzasz go ekstremalnie podkręcać.

Chłodzenie procesora: najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać chłodzenie do procesora?

Chłodzenie CPU dobierz pod gniazdo płyty głównej, czyli inaczej socket (np. LGA 1700, AM5), oraz obudowę komputera. Sprawdzaj wysokość i głębokość radiatora, by zmieścił się w obudowie i nie kolidował z pamięciami RAM w przypadku systemu chłodzenia powietrznego, a także na wielkość chłodnicy i opcje montażowe w obudowie w przypadku chłodzenia wodnego. Schładzacze koniecznie dobieraj także pod TDP procesora.

Jak zamontować chłodzenie procesora?

Montaż chłodzenia jest zależny od rodzaju schładzacza – będzie on nieco inny dla powietrznego systemu, a inny dla wodnego. W pierwszym przypadku zamontuj radiator z nałożoną uprzednio pastą termoprzewodzącą na procesorze lub podstawce, wkładając nóżki do otworów i wkręcając śrubki (pamiętaj tylko o backplate zakładanym pod płytą główną!). W przypadku chłodzenia wodnego proces przebiega podobnie, z tym iż na procesor nakładasz blok wodny z przymocowanymi nakładkami pod dane gniazdo, a i najważniejszy jest montaż chłodnicy. Wkręcasz ją w miejscu zależnym od jej wielkości i opcji montażowych obudowy.

Jakie chłodzenie procesora? Wodne czy powietrzne?

Jakie chłodzenie do procesora będzie lepsze? Wodne czy powietrzne? To zależy od zamontowanego CPU – chłodzenie dobierz odpowiednio do TDP procesora, budżetu i własnych preferencji. W przypadku tańszych procesorów nie warto inwestować w chłodzenie cieczą, chyba iż masz takie widzimisię. W przypadku najbardziej topowych jednostek CPU może być zalecany montaż chłodzenia wodnego, które zapewni zwykle cichszą pracę i niższe temperatury niż powietrzne, ale będzie to wiązać się też z wyższą ceną.

Ranking chłodzeń procesora 2022. Najlepsze chłodzenia powietrzne i wodne do CPU Intela i AMD

Dobierz optymalne dla swojego komputera chłodzenie. W rankingu zamieściliśmy najciekawsze propozycje z różnych pułapów cenowych zarówno pod procesory Intela, jak i AMD. Weź pod uwagę, iż nie zawsze drożej znaczy lepiej, ciszej i wydajniej. Niektóre kosztowne i markowe chłodzenia mogą oferować gorsze możliwości chłodzące niż nieco tańsze konstrukcje, dlatego przed zakupem najlepiej szukaj rzetelnych recenzji i testów, by zweryfikować jakość danego systemu chłodzenia.

Polecane chłodzenia powietrzne do procesora

Najlepsze powietrzne chłodzenia CPU


Sprawdź wszystkie chłodzenia powietrzne CPU w x-komie

Polecane chłodzenia wodne (AiO) do procesora

Najlepsze wodne chłodzenia CPU


Sprawdź wszystkie chłodzenia wodne CPU w x-komie

Zobacz pozostałe rankingi podzespołów komputerowych:

  • Ranking kart graficznych. Najlepsze GPU w 2022 roku
  • Ranking płyt głównych 2022. Jaka płyta główna pod procesor Intela, a jaka pod AMD?
  • Ranking pamięci RAM. Polecane DDR4 i DDR5
  • Ranking zasilaczy komputerowych. Jaki zasilacz do komputera wybrać w 2022 roku?
  • Najbardziej opłacalne używane karty graficzne
  • Ranking TOP 10 procesorów do gier
  • Najlepsze dyski SSD. Ranking topowych modeli
  • Najlepsze obudowy do komputera. Ranking polecanych modeli na rok 2022
  • TOP zestawów komputerowych

Zdobądź więcej informacji o chłodzeniach CPU, by wiedzieć lepiej, jak je wybrać:

Zobacz pełną ofertę chłodzeń procesorów w x-komie

Odkryj również inne komponenty chłodzenia komputerowego w x-komie

Idź do oryginalnego materiału