Jaki komputer do gier? Złóż gamingowego PC od podstaw lub wybierz gotowy zestaw

1 rok temu

Co to jest komputer gamingowy? Ile kosztuje?

Komputer do gier, inaczej komputer gamingowy, to po prostu komputer przeznaczony do grania. Nie oznacza to, iż nie można na nim robić nic innego – świetnie sprawdzi się do zadań biurowych, multimediów, a choćby profesjonalnej pracy kreatywnej czy programowania. Komputer PC do gier jest po prostu wyposażony w podzespoły, które umożliwiają komfortowe i płynne granie.

A ile kosztuje komputer gamingowy? To już zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Możesz złożyć zarówno tani komputer do gier, jak i wydajnego peceta do uruchamiania najnowszych hitów na ustawieniach ultra. To, ile kosztuje komputer do gier, jest wynikiem cech wybranych komponentów – ich wydajności, jakości, a także dodatkowych atutów, na przykład podświetlenia czy oryginalnego designu. Dlatego sprawdź, jakie podzespoły do komputera są potrzebne i wybierz takie, które najbardziej Ci pasują.

Jakie podzespoły do komputera do gier? Składamy PC od podszewki

Słowem wstępu – przede wszystkim kompatybilność

Pamiętaj, iż dobre komputery do gier niekoniecznie muszą być bardzo drogie, ale powinny być odpowiednio złożone pod kątem kompatybilności. W najlepszym wypadku zły dobór podzespołów skończy się obniżoną wydajnością, w najgorszym – problemami z działaniem lub awarią komputera. Komputer dla gracza to inwestycja na lata, więc dobrze przemyśl każdy jego szczegół.

Zobacz także:

  • 10 najczęściej popełnianych błędów przy doborze części do komputera

Jeżeli masz wiedzę na ten składania PC lub ktoś Ci pomaga, rozsiądź się wygodnie i sprawdź, jakie podzespoły do komputera do gier będą potrzebne. W tym artykule poznasz przede wszystkim podstawowe, najbardziej najważniejsze informacje na ich temat. Na końcu każdej części znajdziesz jednak linki do rankingów. W nich poznasz nie tylko propozycje produktów, ale także zdobędziesz mnóstwo cennej wiedzy i wskazówek, w tym przeznaczonych dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Jeżeli natomiast wolisz nie ryzykować z samodzielnym doborem podzespołów oraz ich składaniem, przejdź do kolejnych części artykułu. Tam czekają na Ciebie propozycje gamingowych PC, jak i gotowe zestawy komputerowe G4M3R.

Procesor

Najpopularniejsi producenci

Procesor to serce komputera gamingowego. To on odpowiada za działanie całego zestawu i wykonywanie większości operacji. I chociaż do grania wystarczą choćby niedrogie modele (w teorii), to warto wyważyć zakup i wybrać procesor, który zapewni optymalną wydajność na długie lata. choćby tani komputer do gier może dostarczyć mnóstwa frajdy, o ile odpowiednio zbalansuje się jego podzespoły. Na procesorze nie warto oszczędzać, ale też nie ma potrzeby inwestować w niego ponad miarę.

Na rynku konsumenckich procesorów dominują dwie firmy: Intel i AMD. Każda z nich ma swoje serie procesorów, które są jasno oznaczone, aby wiedzieć, z jaką półką cenową mamy do czynienia. Zwykle im wyższy numer serii, tym potężniejszy procesor, np. Intel Core i9 to seria lepsza od Intel Core i5. Zwróć jednak szczególną uwagę na generację układu, ponieważ np. procesor i7 starszej generacji może być słabszy od i5 nowej generacji.

Najnowsze procesory dostępne w tej chwili na rynku to Intel Core 13. generacji oraz AMD Ryzen 7000 (Zen 4). Jednocześnie dostępne są modele poprzednich generacji, które często kosztują zauważalnie mniej. Dlatego przed podjęciem decyzji upewnij się, czy nieco starszy procesor nie zapewni Ci podobnych osiągów w niższej cenie.

Parametry procesora do grania

Podstawowym parametrem procesora jest częstotliwość taktowania, podawana w gigahercach (GHz) lub megahercach (MHz). Określa prędkość, z jaką jest on w stanie wykonywać obliczenia (operacje). Im jest ona wyższa, tym procesor jest zwykle wydajniejszy, ale sprawa nie jest wcale tak prosta.

Procesory komputerowe mają bowiem rdzenie, czyli fizyczne elementy, które zajmują się wszelkimi operacjami obliczeniowymi oraz wątki, czyli rdzenie logiczne (wirtualne), między które rozdzielane są zadania. W teorii więcej im więcej rdzeni, tym lepiej, ale wraz z rozwojem technologicznym może się zdarzyć, iż przykładowo współczesny procesor 6-rdzeniowy wypadnie dużo lepiej o kilkuletniego procesora 12-rdzeniowego.

Obecnie sensownym minimum do gier i bardziej wymagających aplikacji są cztery rdzenie i osiem wątków, a optymalnie sześć rdzeni i dwanaście wątków bądź osiem rdzeni i szesnaście wątków. Zwłaszcza osoby, które chcą się zająć streamingiem, powinny wybrać procesor z większą liczbą rdzeni. Jeszcze mocniejsze procesory sprawdzą się wyłącznie w duecie z najpotężniejszymi kartami graficznymi pokroju RTX 4090.

Dlatego najlepiej wyważonym wyborem dla większości graczy będą procesory AMD Ryzen 5 oraz Intel Core i5. Bardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na AMD Ryzen 7 oraz Intel Core i7.

Chłodzenie procesora

Chłodzenie procesora to niezwykle istotny element komputera do gier, który pozwala utrzymać prawidłową temperaturę i w rezultacie zapewnić wysoką wydajność przez długi czas. Ponadto skuteczne chłodzenie pozytywnie przełoży się na żywotność procesora, gdyż ten nie będzie się nadmiernie przegrzewał.

Chłodzenia dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – powietrzne i wodne. To pierwsze, wykorzystujące radiator i wentylator(y), sprawdzi się do większości procesorów stosowanych w komputerach gamingowych. Należy jednak dobrać odpowiednio wydajną jednostkę. Chłodzenia wodne, opierające się na przepływie specjalnej cieczy, skierowane są przede wszystkim do najwydajniejszych procesorów.

Niektóre procesory sprzedawane są z chłodzeniem w zestawie. Zwykle jednak nie sprawdza się ono w gamingu. choćby niedrogie chłodzenia powietrzne kupowane osobno zapewnią zwykle zauważalnie lepsze efekty. Na chłodzeniu lepiej nie ciąć kosztów – nikt nie chce, aby procesor się nadmiernie przegrzewał.

Płyta główna

Płyta główna stanowi podstawę każdego komputera stacjonarnego do gier. Do niej bowiem podłączasz inne podzespoły i często właśnie ją montujesz jako pierwszą w obudowie komputera. Przede wszystkim powinna być ona kompatybilna z wybranym procesorem. Dotyczy to zarówno producenta (AMD, Intel), jak i socketu, czyli gniazda na procesor. Różne modele procesorów wymagają różnych socketów, więc dokładnie sprawdź, czy wszystko jest ze sobą kompatybilne.

Do swoich wymagań dobierz również chipset. Decyduje on między innymi o jakości sekcji zasilania i jej chłodzenia, liczbie złącz, możliwości podkręcania pamięci i procesora itp. Im mocniejsze podzespoły wybierasz (i im więcej chcesz z nich wycisnąć), tym lepsza powinna być Twoja płyta główna. Musi ona poradzić sobie z zasilaniem podzespołów i prawidłowym zarządzaniem nimi. Działa to jednak w dwie strony – tak jak nie powinno się kupować kiepskiej płyty do potężnego procesora, tak nie ma sensu przepłacać za mocarną płytę, skoro trafi do niej niskobudżetowy procesor.

Sprawdź także, czy wybrana płyta jest kompatybilna z pamięciami RAM oraz dyskami. Dobrze, aby miała szeroką gamę złącz (USB, HDMI, Display Port etc.), a także dodatkowe funkcje, takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy porządną kartę dźwiękową. No i przede wszystkim upewnij się, czy wybrana płyta główna zmieści się do obudowy. Najpopularniejszym wyborem są płyty w formacie ATX, nieco rzadziej – mATX.

Karta graficzna

Spośród kart graficznych do komputerów gamingowych największym zainteresowaniem cieszą się modele Nvidia Geforce. Seria GTX sprawdzi się do grania w nowe gry, ale niekoniecznie w wysokich detalach. Nie skorzystasz także z najnowszych technik, np. ray tracingu i DLSS. Seria RTX to natomiast najlepsze karty graficzne do gier. Zależnie od wybranego modelu możesz liczyć choćby na ustawienia ultra, rozdzielczość 4K czy wysoką liczbę klatek na sekundę.

Warto również rzucić okiem na karty Radeon RX – najwydajniejsze karty graficzne do gier od AMD. One także naszpikowane są najnowszymi technologiami, a wielokrotnie ich cena jest nieco niższa od konkurencyjnych propozycji od Nvidii. Aktualna generacja kart graficznych to Nvidia Geforce RTX 4000 oraz AMD Radeon 7000.

Przy wyborze karty graficznej znaczenie ma także jej pamięć graficzna (VRAM). Odgrywa istotną rolę w wysokich rozdzielczościach i/lub detalach, gdyż pozwala przechowywać więcej zasobów. Niedobór VRAM-u może skutkować ścinkami, zamrożeniem obrazu i spadkami płynności animacji. Jednak wybierając między kartą z niższej serii z większą pamięcią, a kartą z wyższej serii z mniejszą pamięcią, zwykle lepiej postawić na tę drugą.

Współcześnie najrozsądniej wybrać karty z serii Nvidia Geforce RTX lub AMD Radeon RX. Zapewnią one dobrą wydajność na ładnych parę lat, a także obsługują większość nowoczesnych technologii. Warto także, aby wybrany model miał 8 GB VRAM. To ilość, która zapewni satysfakcjonujące osiągi w rozdzielczości 1080p. o ile planujesz grać w 4K, dobrze sięgnąć po kartę z 10-16 GB pamięci graficznej.

Pamięć RAM

Pamięć RAM odpowiada za tymczasowe przechowywanie informacji o aktualnych procesach systemowych i działających aplikacjach. Dzięki temu procesor może gwałtownie uzyskać do nich dostęp. Im bardziej skomplikowane operacje i wymagające zadania, tym więcej RAM-u potrzeba. Ale same gigabajty to nie wszystko. Ważna jest także szybkość przetwarzania danych, wynikająca przede wszystkim z częstotliwości taktowania, podawanej w megahercach (MHz).

W komputerach stacjonarnych montowane są pamięci DIMM. Współcześnie spotkasz się z dwoma typami pamięci DIMM – najpopularniejszymi DDR4 oraz najnowszymi DDR5. Upewnij się, iż wybrana płyta główna oraz procesor obsługują dany typ pamięci (DDR 4 lub DDR 5) oraz częstotliwość taktowania kości. Informacje takie znajdziesz w pełnej specyfikacji wybranej płyty głównej.

8 GB pamięci RAM to współcześnie absolutne minimum. Dobry komputer do gier powinien jednak mieć 16 GB szybkiej pamięci RAM. Zatem 16 GB RAM DDR4 o taktowaniu ok. 3200-3600 MHz to optymalny wybór dla większości graczy. Na dodatek tego typu kości dostępne są w niewygórowanych cenach, więc zapewnisz sobie dobre osiągi, nie obciążając znacznie budżetu.

Decydując się na nowsze kości DDR5, optymalny przedział wynosi 5200-6000 MHz. Pamiętaj jednak, iż wybierając je, trzeba liczyć się z wyższą ceną. Ponadto ewentualne korzyści z posiadania pamięci DDR5 będą odczuwalne, póki co, głównie przez najbardziej wymagających graczy.

Dysk SSD

Dysk wydaje się zaledwie nośnikiem na dane, ale jego rola w komputerze do grania jest dużo większa. w tej chwili na rynku dominują dyski SSD. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD, czyli dyskami twardymi, oferują wielokrotnie wyższe prędkości. A im szybszy dysk, tym szybciej otrzymujesz dostęp do danych.

W komputerze stacjonarnym do gier sprawdzą się podstawowe dyski SSD SATA. Wiele obudów wyposażonych jest w specjalne kieszenie na takie nośniki. Tego typu dyski SSD nie są może demonami szybkości, ale oferują świetny balans między pojemnością a ceną. Relatywnie niewielkim kosztem pomieścisz na nich mnóstwo danych, w tym dużych gier. Minimalna sugerowana pojemność to 512 GB, ale warto zapewnić sobie więcej przestrzeni i kupić nośnik 1 TB. Różnica w cenie nie będzie duża, a zyskasz dwa razy więcej miejsca.

Coraz większą popularnością cieszą się także dyski SSD M.2 PCIe NVMe. Oferują one kilkukrotnie wyższe prędkości odczytu i zapisu w porównaniu z nośnikami SATA. Korzyści w grach są w tej chwili niewspółmierne do wydatków, ale może to się zmienić, gdy do powszechnego użytku wejdzie DirectStorage, czyli technologia szybkiego wczytywania danych gry. Póki co dyski NVMe sprawdzą się podczas profesjonalnej pracy na bardzo dużych plikach, takich jak nieskompresowane klipy wideo czy zdjęcia w bezstratnych formatach. Upewnij się także, iż płyta główna ma gniazdo na wybrany dysk.

Zasilacz

Wszystkim powyższym komponentom trzeba teraz zapewnić odpowiednio dużo prądu. To zadanie zasilacza, którego moc podawana jest w watach (W). Jednak to, iż dany zasilacz ma np. 550 W, nie oznacza, iż jest w stanie dać z siebie dokładnie tyle. Istotnym parametrem jest bowiem sprawność energetyczna, czyli stosunek mocy oddanej (podzespołom) do pobranej z gniazdka. Podawana jest ona w procentach i powinna wynosić przynajmniej 80%.

Zobacz także:

  • Czarna lista zasilaczy, czyli modele PSU, które trzeba omijać szerokim łukiem

Warto wybrać zasilacz o wyższej sprawności, gdyż przełoży się to na mniejsze straty w energii i wydzielanie ciepła oraz niższe rachunki za prąd. Ponadto kup model, który zapewni Ci pewien zapas mocy. Dzięki temu bez trudu rozbudujesz komputer w przyszłości. Nie przesadzaj jednak – do komputera gamingowego z podzespołami o łącznej mocy 500 W nie kupuj zasilacza 850-watowego.

Sprawdź także, czy zasilacz ma najważniejsze i najpotrzebniejsze złącza. Warto wybrać zasilacze modularne lub półmodularne, w których można wpiąć wyłącznie te kable, których potrzebujesz, dzięki czemu unikasz bałaganu.

Obudowa

Wszystko, co wybrałeś do swojego komputera do grania, musi teraz trafić do odpowiedniej obudowy. Póki co odłóż kwestie estetyczne na bok i skup się na kompatybilności obudowy z wybranymi komponentami. Chociaż większość obudów jest kompatybilna z kilkoma standardami płyt głównych czy zasilaczy, warto upewnić się dwa razy, czy wszystko zamontujesz bez problemu. Dla większości użytkowników odpowiedni będzie rozmiar Middle Tower, dedykowany przede wszystkim płytom głównym w najpopularniejszym formacie ATX.

Sprawdź także wymiary karty graficznej oraz chłodzenia procesora. Zwłaszcza bardzo wydajne komponenty potrzebują dużo miejsca, a niekiedy centymetry potrafią zaważyć na tym, czy wybrana część zmieści się do obudowy. Ponadto dobrze wybrać skrzynkę z zapasem miejsca. Nie tylko łatwiej będzie Ci złożyć komputer do grania, ale także zapanujesz nad bałaganem w środku i zapewnisz sobie przestrzeń na ewentualny upgrade w przyszłości.

Wszystko do siebie pasuje? Teraz czas skupić się na wyglądzie. Tutaj wybór pozostaje niemal wyłącznie kwestią gustu. Jedni preferują bogato oświetlone, przeszklone obudowy, inny zdecydują się na klasyczną, minimalistyczną skrzynkę. Zadbaj o obudowę, która przede wszystkim zapewni dobry przepływ powietrza i wygodny dostęp do najważniejszych portów. Potem dopiero zajmij się stroną wizualną.

Optymalny komputer do gier – podsumowanie

Poznałeś już najważniejsze informacje dotyczące podzespołów. Podsumujmy zatem, z czego powinien składać się optymalny komputer do gier:

  • 6- lub 8-rdzeniowy procesor AMD lub Intel (minimum 4-rdzeniowy i 8-wątkowy).
  • Płyta główna z gniazdem AM4 (Ryzen 5000 w dół) lub LGA 1700 (Intel Core 12. i 13. gen.), ewentualnie LGA 1200 (Intel Core 10. i 11. gen.).
  • Karta graficzna GeForce RTX lub Radeon RX z 8 GB VRAM.
  • 16 GB pamięci RAM DDR4 3000+ MHz lub DDR5 5200+ (minimum 8 GB).
  • Wydajny nośnik SSD o optymalnej pojemności (512 GB lub 1 TB).
  • Markowy zasilacz z certyfikatem sprawności (optymalnie 80 Plus Gold) i mocy dobranej odpowiednio do CPU i GPU.
  • Chłodzenie adekwatne do wydajności i TDP procesora oraz obudowy.
  • Przewiewna obudowa (np. Middle Tower) dobrana do formatu płyty głównej (np. ATX) i wymiarów innych podzespołów (chłodzenia, GPU).

Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Proponowane konfiguracje do złożenia

Złożenie dobrego komputera do gier to nie lada wyzwanie. Niekiedy trudno odnaleźć się w szerokiej ofercie komponentów, a także skompletować sprzęt tak, aby zmieścić się w określonych ramach cenowych. Nie wiesz, jaki komputer gamingowy będzie odpowiedni? Sprawdź nasz ranking zestawów komputerowych. Możesz wybierać spośród kilkunastu przedziałów cenowych – od 1000 zł do 8500 zł. Wystarczy dodać produkty do koszyka, złożyć zamówienie i gotowe! Teraz wystarczy wziąć się za montaż.

A co, o ile nie czujesz się na siłach ze składaniem komputera PC do gier? Możesz zlecić to nam. Złóż zamówienie na wybrane komponenty i zleć usługę montażu. Specjaliści x-komu zmontują go z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, a także odpowiednio przetestują. Dzięki temu będziesz mieć pewność kompatybilności i prawidłowego funkcjonowania zestawu. Więcej szczegółów poznasz w zakładce „Montaż” na stronie x-komu.

G4M3R – gotowy komputer gamingowy stworzony przez profesjonalistów

Nie musisz jednak przebierać w podzespołach, głowić się nad kompatybilnością czy choćby czekać na złożenie indywidualnego zestawu komputerowego do gier. W x-komie czekają na Ciebie komputery G4M3R, które oferują idealnie dopasowane, ściśle wyselekcjonowane komponenty. Dzięki temu można uwolnić z nich 100% wydajności bez żadnych kompromisów. Zresztą przekonaj się, jak komputer gamingowy G4M3R wypada w porównaniu z samodzielnie złożonym zestawem.

Ponadto na indywidualny montaż trzeba poczekać niekiedy kilka dni – większość G4M3R-ów odbierzesz choćby następnego dnia roboczego. Są one składane i pakowane wcześniej, dzięki czemu nie musisz czekać na montaż. Wystarczy wybrać jedną z wielu dostępnych konfiguracji, złożyć zamówienie.

W komputerach G4M3R znajdziesz także autorskie systemy chłodzenia powietrznego lub wodnego, a do tego customowe obudowy. Nie tylko wyglądają świetnie, ale także zapewniają utrzymanie porządku i pozwalają na łatwą wymianę komponentów. Bo G4M3R to także inwestycja w przyszłość – komputery są projektowane tak, aby umożliwić Ci dalszą rozbudowę lub wymianę komponentów na inne. Dzięki temu zapewnisz sobie satysfakcjonującą wydajność przez wiele lat po zakupie.

  • Dowiedz się więcej, dlaczego warto wybrać komputer do gier G4M3R

Poznaj komputery G4M3R


Sprawdź pełną ofertę podzespołów komputerowych w x-komie

Ogromne podziękowania dla Bartosza Woldańskiego za wsparcie merytoryczne w przygotowaniu tekstu.

Idź do oryginalnego materiału