Jak zmniejszyć plik PDF w Adobe Reader?

2 lat temu

Czym jest Adobe Reader?

Jeśli chodzi o pliki PDF (Portable Document Format), Adobe Reader to podstawowe narzędzie do ich odczytu. Nie powinno to nikogo dziwić. Dokumenty z rozszerzeniem .pdf to dziecko firmy Adobe więc jej programiści dobrze wiedzą, jak je obsługiwać. Dość powiedzieć, iż robią to już od niemal 30 lat. Adobe Reader to jedna z bezpłatnych aplikacji oferowanych przez Adobe pozwalająca na swobodne odczytywanie plików pdf na szerokiej palecie urządzeń i systemów operacyjnych.

Firma dba o to, by standard nie tyle się upowszechniał, bo taki już jest, ile by się umacniał i zachowywał kompatybilność i łatwość korzystania niezależnie od tego, na czym go będziemy próbowali otworzyć. Dzięki temu, iż format PDF stał się międzynarodowym standardem, to poza Adobe Reader do podstawowej obsługi plików .pdf mamy jeszcze wiele innych aplikacji. W związku z tym, jeżeli komuś nie odpowiada produkt podstawowy, to z pewnością znajdzie coś dla siebie i z łatwością odczyta niemal każdy PDF. Przejdźmy jednak do rzeczy, bo temat przeglądania plików .pdf zostawiamy na inną opowieść.

Jak zmniejszyć plik pdf w Adobe Reader?

Zmniejszanie pliku .pdf to stosunkowo prosta operacja więc i cała procedura do skomplikowanych należeć nie będzie. Niestety firma Adobe nie udostępnia nam opcji zmniejszania plików bezpłatnie. jeżeli znajdziemy się w nagłej potrzebie, to w opcjach Adobe Reader wybieramy „Dokument”, a następnie „Zmniejsz rozmiar” i zostaniemy przekierowani do opcji wyboru 7-dniowej wersji próbnej programu Adobe Acrobat Pro. Pamiętajmy tylko, w co klikamy i co zaznaczamy, by na koniec miesiąca nie okazało się, iż jesteśmy zadowolonymi subskrybentami płatnej i odnawianej co miesiąc opcji systemu z portfolio Adobe.

Monitor dla grafika


Jak zmniejszyć plik PDF, jeżeli nie interesują nas płatne subskrypcje i 7-dniowe pakiety testowe Adobe?

Jeśli nie chcecie korzystać z wersji testowej lub stać się lżejszymi o ładnych parę złociszy, a dalej musicie zmniejszyć plik PDF, to jest na to rozwiązanie. Oczywiście pochodzi również od Adobe i nazywa się Kompresowanie PDF. Usługa dostępna jest online i korzystamy z niej przy pomocy przeglądarki. Wystarczy wejść na stronę https://www.adobe.com/pl/acrobat/online/compress-pdf.html i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Pod okienkiem, w które należy przeciągnąć plik, który chcemy skompresować, opisana jest w sposób szczegółowy cała procedura, więc z całą operacją nie powinno być problemu.

Zanim jednak do niej przystąpicie, zachęcamy do zapoznania się z warunkami korzystania i polityką prywatności tegoż serwisu, które Adobe dla naszej wygody zamieszcza tuż pod okienkiem kompresora. Warto wgryźć się w temat, zwłaszcza gdy kompresowany plik ma jakąś wartość, lub dane na nim zapisane nie powinny trafiać do sieci, a tym bardziej na serwery firmy zewnętrznej. Nie należy się bowiem spodziewać, iż usługa, za którą normalnie trzeba zapłacić poprzez zakup specjalistycznego oprogramowania, akurat w sieci będzie z jakichś powodów bezpłatna. Wszak serwery, które ją obsługują, na powietrze nie chodzą, a programiści je nadzorujący oraz ekipa, która to wszystko zakodowała, za frytki do klawiatury nie siada.

Przypuszczać zatem należy, iż będzie bezpłatnie, ale nie za darmo. Najpewniej zapłacimy własnymi danymi, czyli wysyłanym do sieci plikiem PDF, który wspomoże zasoby BIG DATA Adobe i prace nad Sztuczną Inteligencją, które prawdopodobnie idą w firmie pełną parą. Wszak wszyscy nad tym teraz pracują.

Po szczegóły odsyłamy do wspomnianych już dokumentów. Sprawdzanie ich na potrzeby tego tekstu nie ma większego sensu, gdyż regulaminy zmieniają się bardzo często. Najlepiej by każdy zweryfikował to samodzielnie, tuż przed kliknięciem wyślij. Może też być tak, iż jesteśmy zbyt zachowawczy, niepotrzebnie się boimy o prywatność danych, a wielkie korporacje działają tylko i wyłącznie dla naszego dobra…

Myszka dla grafika


Podsumowując, zmniejszanie pliku pdf w Adobe Reader jest możliwe, ale na pewno nie jest wygodne

Niestety, ale nie po to firma Adobe ma płatny pakiet, by darmowy Adobe Reader umożliwiał nam zaawansowane funkcje takie, jak zmniejszanie pliku. Reader to tylko reklamówka możliwości, jakie oferują Adobe Acrobat i jest nam oferowany po to, byśmy przekonali się do całego pakietu i go zakupili. Wspomniana już opcja z kompresją online też do idealnych nie należy, więc pozostaje szukać alternatywnych rozwiązań, ale to temat na inny artykuł. Macie jakieś swoje patenty na zmniejszanie pliku PDF? Dajcie znać w komentarzach!

Idź do oryginalnego materiału