Materiał źródłowy: blog Artiphon
Od 2001 roku DAW Ableton Live jest standardem branżowym w zakresie występów na żywo. Stworzyliśmy specjalny film, aby pokazać kilka sposobów włączenia Artiphon INSTRUMENT 1 do przepływu pracy Ableton Live.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pobierz nasz szablon Ableton Live. Pozwoli ci to wykorzystać zaawansowane informacje MIDI pochodzące z INSTRUMENT 1, takie jak MIDI Polyphonic Expression (MPE).
Pobierz szablon dla systemów macOS i Windows tutaj.
Transkrypt
00:00
Przyjrzyjmy się niektórym technikom, których możemy użyć do gry na instrumencie dzięki Ableton Live. Live to potężny, oparty na pętlach program DAW, którego użyjemy do zrobienia trochę overdubbingu na żywo, trochę zapętlania na żywo. Będziemy używać instrumentu do wyzwalania klipów i modulowania efektów. Zanim jednak przystąpimy do pracy, upewnijmy się, iż nasze ustawienia są odpowiednio dostosowane.
00:23
W edytorze INSTRUMENT 1 musimy upewnić się, iż tryb MIDI jest ustawiony na wielokanałowy. Chcemy również, aby zakres pitch bend był ustawiony na 12. W tym demo będę również używał Tilt, więc upewnij się, iż Tilt jest ustawiony na „On”. W Live, jeżeli otworzysz preferencje i przejdziesz do zakładki „Link/MIDI”, po prostu sprawdź i upewnij się, iż przełączniki „Track” i „Remote” INSTRUMENTU 1 są ustawione na „On”.
00:58
Lubię zaczynać od perkusji, układać rytm, zanim zbudujemy na nim cokolwiek innego, więc zacznę od niej. Uzbrójmy ścieżkę perkusji i ustawmy instrument na preset Drum. Jest to ustawienie wstępne metody padded. Nacisnę przycisk Session Record i nagram prosty rytm.
01:26
Dodajmy do tego kilka overdubów, nadajmy temu trochę blasku.
01:48
Może teraz nagramy partię syntezatora? Uzbroję ścieżkę syntezatora i tym razem użyję ustawienia Piano instrumentu. Ta sama technika jak poprzednio. Nacisnę przycisk Session Record i uruchomię pętlę.
02:05
Co powiesz na dodanie kolejnego klipu dla urozmaicenia? Mam tu również próbkę wokalu i dodałem do niej efekt Echo Live’a, który nadaje jej dużo charakteru i dynamiki, zwłaszcza to pokrętło sprzężenia zwrotnego.
02:44
Chciałbym móc modulować to dzięki instrumentu, więc zamierzam zmapować to pokrętło do funkcji Tilt instrumentu. Wejdę w tryb mapowania MIDI, kliknę pokrętło sprzężenia zwrotnego, a Live sprawi, iż będzie to naprawdę łatwe. Wystarczy pochylić pokrętło, a zostanie ono zmapowane do INSTRUMENTU 1. Możesz wyjść z trybu mapy MIDI i sprawdzić, czy to działa.
03:10
Chciałbym również skorzystać z możliwości MPE instrumentu. Jest to MIDI Polyphonic Expression i zasadniczo oznacza, iż można stosować efekty takie jak slide i aftertouch do nut niezależnie od siebie. Aby skonfigurować Abletona do odbierania tych rozszerzonych informacji, musimy utworzyć 6 instancji ścieżki syntezatora, której chcemy użyć. Każda instancja ścieżki będzie odpowiadać jednej z sześciu strun na podstrunnicy instrumentu. Każda z tych strun odpowiada kanałom od 2 do 7. Niskie E to 2, A to 3, 4, 5, 7 i 7. Zduplikuję więc ten syntezator tak, aby było ich 6 instancji. Będę musiał zmienić kanał dla wszystkich z nich na odpowiadający mu łańcuch. Tak więc pierwszy będzie kanałem 2, drugi 3, a teraz uzbroimy wszystkie sześć razem. Preset użytkownika 2 na instrumencie to preset przesuwny, więc zamierzam go użyć.
04:44
Jest jeszcze jedna rzecz, którą chcę zrobić, zanim zaczniemy grać. Zamierzam zmapować każdy z tych klipów do jednego z wyzwalaczy mostka, dzięki czemu będę mógł je uruchamiać podczas grania w danym momencie. Wejdę więc w tryb mapy MIDI, wybiorę każdy klip, ustawię perkusję na niskim E, pierwszy syntezator na wysokim E, drugi syntezator na wyzwalaczu B, a wokal ustawię na G. Zmapuję również przycisk „Stop” na jeden z tych wyzwalaczy mostkowych, dzięki czemu będę mógł zatrzymać dźwięk w danym momencie, wstrzymać ścieżkę. Zobaczmy, jak to działa. Zamierzam nieco podkręcić tempo. Wypróbujmy to.