Proces budowania piramid fascynuje nas aż do dziś, a naukowcy ciągle dążą do wyjaśniania procesu, który stał za ich postawieniem. Teraz odkryli, iż pomysłowość starożytnych egipskich inżynierów mogła być jeszcze bardziej zaawansowana niż dotychczas sądzono.
Hydrauliczna winda na usługach Egipcjan, czyli jak zbudowano piramidy
Zbudowana około 2680 r. p.n.e. Piramida Schodkowa Dżesera jest najstarszą zachowaną piramidą w Egipcie. W pobliżu tej piramidy znajduje się Gisr el-Mudir, kwadratowe ogrodzenie, którego cel od prawie 200 lat temu pozostaje tajemnicą. Nowe badanie zakłada, iż Gisr el-Mudir funkcjonował jako zapora, zbierając wodę i osady z pradawnej równiny zalewowej, przez którą kiedyś płynęła rzeka Abusir. Woda przepływająca przez zachodnią ścianę, miała zbierać się w dużym basenie, podczas gdy wschodnia ściana, na niższym poziomie, pozwalała wodzie przelewać się do innego jeziora, a następnie do sieci rowów i zbiorników wokół Piramidy Schodkowej.
Czytaj też: Jak zwalczyć najgorsze zanieczyszczenia ze ścieków? Wieczne chemikalia na celowniku drukowanych struktur
Naukowcy sugerują, iż właśnie ta niewyjaśniona do tej pory starożytna struktura, mogła być częścią zaawansowanego systemu oczyszczania wody, który nie tylko chronił ziemie przed powodzią oraz wspomagał rolnictwo, ale też zasilał hydrauliczną windę. Piramida Schodkowa zawiera bowiem 28-metrowy pionowy szyb połączony z rowami, który można było napełniać i opróżniać, aby obsługiwać hydrauliczną windę. Winda ta podnosiła drewniane platformy z kamiennymi blokami na pożądaną wysokość do budowy. Po ukończeniu piramidy szyb ten został zamknięty, podczas gdy rowy prawdopodobnie przez cały czas oczyszczały wodę.