Jak poprawnie zweryfikować mDowód? Minister Cyfryzacji się myli

4 godzin temu

Jakiś czas temu głośno w Polsce zrobiło się o podróbkach mDowodu osobistego. Te da się kupić w sieci już za 20 złotych. Strony z generatorami mDowodu to prawdziwa plaga, ale weryfikacja tego cyfrowego dokumentu jest naprawdę prosta. Niestety, na wczorajszej konferencji prasowej ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz kierownika CERT Polska Marcina Dudka padła błędna informacja co do adekwatnej metody przeprowadzenia tej czynności. Jak zweryfikować mDowód w sposób poprawny?

Jak zweryfikować mDowód w aplikacji mObywatel?

mDowód to coraz popularniejszy w Polsce cyfrowy dokument, mogący w wielu przypadkach zastąpić fizyczny odpowiednik. Dostępny w ramach aplikacji rządowej mObywatel posiada już grubo ponad 8 milionów obywateli. Coraz powszechniejsze są jego podróbki, dlatego niezmiernie ważnym jest umiejętność weryfikacji prawdziwości dokumentu.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na wczorajszej konferencji prasowej powiedział przybyłym dziennikarzom, iż weryfikacja mDowodu jest możliwa poprzez sprawdzenie, czy flaga na ekranie się rusza. To spore niedopowiedzenie. Animowaną flagę da się podrobić i są one obecne w fałszywych mDowodach tworzonych dzięki generatorów. Nie da się natomiast podrobić kodu QR.

Źródło: mat. własny – zrzut ekranu z X

Jak zweryfikować mDowód w poprawny sposób? Poprzez zeskanowanie kodu QR lub przepisanie cyfr spod kodu wyświetlanego w aplikacji. Niestety, pracownik sklepu musi wykorzystać do tego prywatny telefon, co stanowi pewnego rodzaju niedociągnięcie. Redaktorzy Niebezpiecznika słusznie zwracają uwagę na to, iż proces weryfikacji mDowodu mógłby być wbudowany w oprogramowanie kas fiskalnych… ale nie jest. Może kiedyś?

Kiedy mDowód nie wystarczy?

Pamiętajcie, iż korzystając z mDowodu nie przekroczycie granicy państwa. Obowiązuje on tylko i wyłącznie w Polsce, zatem nie próbujcie kupować na dane mDowodu na przykład biletów lotniczych. Nie można też za jego pomocą złożyć wniosku o nowy dowód osobisty.

Poza wyżej wymienionymi przypadkami mDowód na terenie Polski działa po nowelizacji przepisów wszędzie i w każdej sytuacji, w której istotny jest fizyczny dowód osobisty.

Przypominamy, iż cyfrowy mDowód różni się od tradycyjnego numerem, serią i terminem ważności.

Podróbka mDowodu osobistego za 20 zł. Kto i po co je kupuje?

Źródło: mat. własny, Niebezpiecznik @X

aplikacje androidaplikacje iOSmobywatelpolskaprawo
Idź do oryginalnego materiału