Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu? Ciesz się bezprzewodowym brzmieniem już teraz

1 rok temu

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu?

Słuchawki bezprzewodowe możemy podłączyć do telefonu na dwa sposoby. Praktycznie każdy model słuchawek można sparować z telefonem dzięki technologii Bluetooth. Istnieje również możliwość połączenia niektórych urządzeń dzięki NFC. Warunek musi być jeden – oba urządzenia muszą mieć wbudowany moduł NFC. Część słuchawek posiada technologię Near Field Communication, ale część jest jej pozbawiona. Czy Twój model ma taki moduł sprawdzisz np. w instrukcji lub na opakowaniu słuchawek. Większość modeli ma również odpowiedni znaczek umieszczony na obudowie. o ile Twoje urządzenia mają moduł NFC, to możesz łączyć je tak, jak Ci wygodnie. o ile któreś z urządzeń nie ma NFC, to skorzystaj z technologii Bluetooth.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu dzięki Bluetooth?

By połączyć słuchawki bezprzewodowe z telefonem przez Bluetooth:

  1. włącz Bluetooth w telefonie i przejdź do listy dostępnych urządzeń (otwórz ustawienia, znajdź zakładkę Bluetooth, tam umieszczona jest lista dostępnych urządzeń). Lista pokaże się tylko wtedy, kiedy masz włączony Bluetooth;
  2. wyciągnij słuchawki z etui i przytrzymaj przycisk zasilania przez 5 sekund. o ile słuchawki mają diodę, to ta powinna zacząć gwałtownie mrugać. jeżeli słuchawki mają zaprogramowane komunikaty dźwiękowe, to też powinny zakomunikować szukanie urządzenia stosownym komunikatem. o ile nie masz pewności czy słuchawki weszły w tryb łączenia, to możesz trzymać przycisk tak długo, aż zobaczysz nazwę słuchawek na liście urządzeń do sparowania;
  3. kiedy na liście urządzeń w telefonie znajdziesz swoje słuchawki, kliknij w ich nazwę i poczekaj chwilę;
  4. prawdopodobnie przed połączeniem urządzeń na telefonie wyświetli się powiadomienie z pytaniem czy na pewno chcesz sparować urządzenia. Potwierdź to na powiadomieniu. o ile telefon pyta, czy zezwolić na dostęp do multimediów i mikrofonu, to również udziel zgody;
  5. po tym procesie słuchawki gotowe są do działania.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu dzięki NFC?

By połączyć słuchawki z telefonem przez NFC:

  1. odblokuj telefona i włącz NFC (zrobisz to ściągając pasek powiadomień i używając skrótu, lub otwierając ustawienia i przechodząc do zakładki NFC);
  2. włącz słuchawki. Nie musisz przycisku wciskać dłużej niż jest to konieczne do uruchomienia słuchawek. Niektórych słuchawek wcale nie musisz włączać. o ile słuchawki parujesz pierwszy raz, możesz je włączyć. Kiedy masz pewność, iż słuchawki ze sobą współpracują, możesz spróbować sparować urządzenia, kiedy słuchawki są wyłączone.
  3. przyłóż telefon do słuchawek (jeżeli słuchawki mając znaczek NFC, to przyłóż telefon w jego okolice, o ile nie, to telefon zbliż do słuchawki, na której umieszczony jest panel sterowania)
  4. smartfon może połączyć się ze słuchawkami automatycznie, ale może też zapytać Cię o zgodę. Potwierdź chęć w powiadomieniu, o ile telefon o to poprosi.
  5. Słuchawki powinny odtwarzać już dźwięk.

Łączysz słuchawki z laptopem? Przeczytaj również:

  • Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa?

Słuchawki nie łączą się ze telefonem. Dlaczego?

Pamiętaj, iż naładowane urządzenie działa lepiej… a przynajmniej działa. W związku z tym upewnij się, iż Twoje bezprzewodowe słuchawki mają naładowaną baterię. Sposób, w który słuchawki komunikują stan baterii może być różny – zwykle są to diody na etui lub obudowie słuchawek. jeżeli słuchawki nie reagują na próby łączenia, a choćby włączenia ich, to powodem może być nienaładowana bateria. Pamiętaj również, iż etui z funkcją ładowania również czasem wymaga naładowania. Odłożenie rozładowanych słuchawek do rozładowanego etui nie zmieni stanu rzeczy.

Dosyć prozaicznym powodem może być też to, iż słuchawki połączone są już z innym urządzeniem. Tak może zdarzyć się np. wtedy, kiedy pożyczone od kogoś słuchawki cały czas mają dostęp do poprzednio sparowanego telefonu i automatycznie się z nim łączą. Upewnij się więc, iż w pobliżu nie ma żadnego zapisanego wcześniej urządzenia lub para została usunięta.

W przypadku parowania NFC może wystąpić kilka problemów. Dokładną pomoc uzyskasz w instrukcji użytkowania zakupionego sprzętu, natomiast tutaj uporamy się z najczęściej występującymi trudnościami. Używanie słuchawek bezprzewodowych ma być przyjemnością, a nie udręką, dlatego warto poświęcić chwilę na bliższe zapoznanie się ze swoim sprzętem.

Jeżeli słuchawki nie łączą się z telefonem przez NFC pomimo kilku prób, to występujący problem może leżeć w etui telefonu. Po prostu ściągnij je na moment parowania ze słuchawkami. Upewnij się również, iż przykładasz telefon w odpowiednie miejsce. Słuchawki z NFC powinny mieć odpowiednie oznaczenie w miejscu, w którym należy przyłożyć telefon. o ile takiego nie ma, to poszukaj tej informacji w instrukcji użytkowania. o ile to nie pomogło, to upewnij się, iż telefon jest odblokowany (a nie tylko wzbudzony) podczas parowania. Ostatecznie spróbuj połączyć się z wyłączonymi lub włączonymi słuchawkami. Niektóre modele łączą się przez NFC włączone, inne wyłączone.

Słuchawki rozłączają się z telefonem. Jaki jest powód?

Jeżeli słuchawki łączą się z Twoim telefonem, ale po jakimś czasie rozłączają się, to powodów również może być kilka. Pierwszy, prozaiczny – bateria w słuchawkach jest rozładowana i po jakimś czasie słuchawki automatycznie kończą połączenie i się wyłączają.

Drugim powodem może być zbyt duża odległość między telefonem i słuchawkami. Połączenie Bluetooth z reguły najpierw przerywa odtwarzany dźwięk („rwie” dźwięk), a później ucina połączenie, ale może być też tak, iż zerwie sygnał od razu. Na ogół słuchawki Bluetooth mają 10 – 15 metrów zasięgu, natomiast o ile po drodze jest ściana, a choćby dwie, to może okazać się, iż połączenie będzie niestabilne w pokoju obok, a zrywane na drugim końcu mieszkania. Nic w tym dziwnego, po prostu miej na uwadze odległość słuchawek od telefonu.

Kolejnym powodem rozłączania się słuchawek z telefonem jest używanie NFC w telefonie. Kiedy urządzenia zostały połączone za pośrednictwem NFC, a później użyjesz telefonu do płatności zbliżeniowej, to połączenie może zostać zerwane. By uniknąć tego typu sytuacji połącz słuchawki z telefonem tradycyjnie przez Bluetooth.

Innym, rzadszym powodem rozłączania się słuchawek z telefonem, a adekwatnie nieodtwarzania dźwięku przy trwającym połączeniu, jest nawiązanie połączenia Bluetooth przez telefon z innymi słuchawkami lub głośnikiem. Dzisiaj telefon z powodzeniem może połączyć się z kilkoma głośnikami i słuchawkami naraz. Możesz swobodnie przełączać się między nimi, ale czasami przypadkiem zdarzy się nawiązać połączenie z innym urządzeniem. By rozwiązać ten problem po prostu wyłącz inne urządzenia audio w pobliżu, zmień źródło dźwięku z powrotem na konkretne urządzenie, lub wymaż z listy zapamiętanych urządzeń inne słuchawki i głośniki.

Parowanie słuchawek z telefonem, a kodeki Bluetooth

Kodeki Bluetooth nie biorą udziału podczas parowania się urządzeń. Nie są więc źródłem ewentualnie występujących problemów podczas łączenia słuchawek z telefonem. Mają jednak wpływ na brzmienie i jakość odtwarzanego dźwięku. By móc korzystać z danego kodeka Bluetooth, oba urządzenia muszą być w niego wyposażone.

Kodek Bluetooth to swego rodzaju standard, rodzaj oprogramowania, który umożliwia odtwarzanie dźwięku w danej jakości. Każdy kodek ma odpowiedni dla siebie bitrate (czyli prędkość z jaką dane mogą przepływać z urządzenia do urządzenia). Na ogół rzecz biorąc – im wyższa wartość, tym lepiej.

Praktycznie wszystkie bezprzewodowe urządzenia audio obsługują kodek SBC. To domyślny, podstawowy kodek Bluetooth. o ile telefon, który parujesz ze słuchawkami posiada kodeki typu aptX HD i LDAC, a słuchawki obsługują AAC, to oba urządzenia znajdą wspólny język w postaci podstawowego kodeka SBC. Dlatego różne kodeki nie mogą być powodem problemów w nawiązaniu połączenia. Kodek wpłynie tylko na brzmienie.

Więcej o kodekach audio przeczytasz w naszym poradniku dotyczącym słuchawek bezprzewodowych

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu o innym standardzie Bluetooth?

Zupełnie normalnie. By połączyć ze sobą urządzenia Bluetooth o różnych wersjach wystarczy je sparować w tradycyjny sposób (opisany na początku artykułu). Technologia Bluetooth cechuje się kompatybilnością wsteczną, więc nowsze wersje działają ze starszymi i odwrotnie. Część użytkowników nie zdaje sobie choćby sprawy z tego, iż łączy ze sobą urządzenia o różnych wersjach technologii bezprzewodowej. Wersja Bluetooth więc również nie ma wpływu na ewentualne problemy z połączeniem.

Czy nowsze wersje są lepsze niż starsze? Tak, są. Dlatego dobrze jest wybierać urządzenia o stosunkowo nowym standardzie, ponieważ to umożliwia przesyłanie dźwięku w lepszej jakości i daje więcej swobody w ramach odległości, w której urządzenia utrzymują stabilne połączenie (im nowszy Bluetooth, tym ta odległość jest większa).

Kiedy połączymy ze sobą standard nowszy i starszy, to po prostu nie skorzystamy z potencjału tego nowszego, ponieważ prędkość przesyłu danych uzależniona jest od starszej, słabszej wersji. Mimo to urządzenia połączą się ze sobą.

Czy wszystkie słuchawki TWS trzeba parować ze sobą?

Na ogół wszystkie słuchawki prawdziwie bezprzewodowe łączą się ze sobą automatycznie. To znaczy, iż prawa i lewa słuchawka komunikują się ze sobą tak, by zachować balans stereo, tę samą głośność i charakterystykę brzmienia. Spora liczba egzemplarzy na rynku jednak pozwala dzisiaj słuchać muzyki na jednej słuchawce. Wyjmując z etui tylko jedną słuchawkę, a drugą zostawiając w etui, ta rozpoznaje, iż jest sama i nie przekazuje żadnych informacji dalej – czy o głośności, czy o ewentualnej zmianie charakterystyki.

Po wyjęciu drugiej słuchawki z etui, te powinny gwałtownie się ze sobą porozumieć i dostroić. Może być jednak tak, iż druga słuchawka się w jakiś sposób zawiesi i będzie np. odtwarzała dźwięk z opóźnieniem. Niekiedy słuchawki razem wyjęte z etui źle się ze sobą skomunikują, w efekcie czego odtwarzała dźwięk będzie tylko jedna, lub wystąpią inne problemy.

By ponownie połączyć ze sobą TWS-y, rozłącz je z telefonem, wyłącz i schowaj do etui. Teraz rozłącz parę na telefonie (usuń słuchawki z listy zapisanych urządzeń). Następnie wyjmij słuchawki z etui i przełącz je w tryb parowania. o ile słuchawki nie włączą się same po wyjęciu z etui, włącz je, a następnie przełącz je w tryb parowania. o ile słuchawki mają zaprogramowany jakiś komunikat dźwiękowy i ten brzmi normlanie, to prawdopodobnie wszystko jest ok. Teraz połącz słuchawki z telefonem i odtwórz dźwięk. Wszystko powinno być w porządku. o ile nie jest, ponownie wyłącz słuchawki, rozłącz parę, włącz słuchawki, przełącz w tryb parowania i połącz z telefonem.

Zwróć też uwagę, iż każdy model słuchawek może działać trochę inaczej, różnie więc może wyglądać sposób ponownego parowania ze sobą urządzeń. By uzyskać szczegółowe informacje na temat Twojego modelu, skorzystaj z dołączonej instrukcji użytkowania i poszukaj informacji na stronie producenta.

Czy warto kupić słuchawki bezprzewodowe?

Stanowczo warto zdecydować się na zakup słuchawek bezprzewodowych. Wygoda, którą daje bezprzewodowa wolność jest nie do przecenienia. Kabel nie plącze się w kieszeni ani torebce, nie wiąże się (dosłownie) z kluczami i nigdy się nie zerwie… ponieważ go nie ma. Słuchawki True Wireless to fantastyczna ewolucja słuchawek na co dzień – zarówno dla muzycznych geeków i audiofilów, jak i osób, które po prostu chcą cieszyć się muzyką na mieście i treningu.

Podłączenie słuchawek bezprzewodowych do telefonu może wydawać się trudne tylko za pierwszym razem. Za drugim i każdym kolejnym razem jest łatwiej, ponieważ słuchawki połączą się z telefonem automatycznie, a dwa – już wiesz jak to robić. Przecież to nic trudnego!

Słuchawki bezprzewodowe mają wiele zastosowań. Są modele duże, nauszne, do domowego użytku; są małe, lekkie pchełki na miasto, jak i TWS-y treningowe – większe, o mocnej baterii; z certyfikatem wodo i pyłoszczelności i uchwytem na ucho. Słuchawki bezprzewodowe dopasujesz do swoich oczekiwań, preferencji i stylu życia. To naprawdę wspaniały towarzysz na co dzień.

Dla tych geeków, którzy już palą się do tego, żeby napisać w komentarzu, iż łączność przewodowa stanowczo góruje nad łącznością bezprzewodową i nie ma to jak wzmacniacz słuchawkowy, to przypominamy, iż w x-komie są dostępne wzmacniacze słuchawkowe, które można połączyć z telefonem bezprzewodowo, a do tego podłączyć przewodowe słuchawki. Nie dziękujcie.

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem – praktycznie codzienność

Jeśli zastanawiasz się, czy mikrofon w słuchawkach bezprzewodowych może działać, to odpowiadamy – jasne, iż tak. Transmisja głosu bezprzewodowo jest praktycznie nie do odróżnienia od transmisji przewodowej. o ile więc wybierasz słuchawki do biura i pracy, które koniecznie muszą mieć mikrofon, to śmiało sięgnij po model bezprzewodowy z wbudowanym mikrofonem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci odejść od komputera czy telefonu bez potrzeby przerywania połączenia. Ręce również pozostają wolne, a zdecydowana większość sprzętu tego typu umożliwia kończenie i odbieranie połączeń z poziomu słuchawki – dzięki przycisku lub panelu dotykowego umieszczonego na obudowie. Połączenie bezprzewodowe łączy w sobie świetną jakość dźwięku i wygodę użytkowania.

Sprawdź polecane modele słuchawek bezprzewodowych


Idź do oryginalnego materiału