Głośniki do komputera – co warto wiedzieć, zanim je podłączysz
Rodzaje głośników komputerowych oraz ich parametry
Wybierając głośniki do komputera stacjonarnego lub laptopa, trafisz zwykle na ich trzy rodzaje:
- 2.0, czyli głośniki stereo,
- 2.1, czyli głośniki stereo z subwooferem (kolumną niskotonową),
- 5.1 lub 7.1, czyli głośniki do dźwięku przestrzennego z subwooferem.
Najczęściej wybierane są głośniki stereo. Wystarczy ustawić je po obydwu stronach monitora, aby zapewnić sobie stereofoniczny dźwięk. o ile w grę wchodzi zestaw z subwooferem, to głośnik niskotonowy należy postawić na podłodze. Pamiętaj jednak o swoich sąsiadach – mocny bas pieści być może Twoje uszy, ale pieści także sufit mieszkania pod Tobą. Lepiej nie przesadzać z jego mocą.
Wybierz najlepsze głośniki komputerowe w x-komie
A przy mocy będąc, warto wciąż ją pod uwagę, kiedy wybierasz głośniki. Im wyższa, tym głośniej będą grały, ale też zużyją więcej prądu. Bardzo mocne głośniki komputerowe sprawdzą się zatem głównie w dużych pomieszczeniach albo w domach. o ile nie chcesz nikomu przeszkadzać nocą, a nie lubisz za bardzo skręcać głośności, miej w zanadrzu porządne słuchawki.
Zobacz również:
- Ranking słuchawek gamingowych. Jakie są najlepsze słuchawki dla graczy?
- Słuchawki vs głośniki. Co lepsze do gamingu?
Głośniki do dźwięku przestrzennego
Głośniki 5.1 albo 7.1 wymagają już bardziej misternego zaplanowania przestrzeni. Oprócz subwoofera i dwóch głośników stereo musisz bowiem rozmieścić jeszcze dodatkowe, które trafiają m.in. za Ciebie. W przypadku dużej część zestawów głośników komputerowych 5.1, każdy z głośników satelitarnych łączy się przewodowo z „bazą”, czyli zwykle subwooferem. W związku z tym stoi przed Tobą wyzwanie, jakim jest zorganizowanie kabli tak, aby nie przeszkadzały na co dzień. Poza tym głośniki komputerowe 5.1 lub 7.1 sprawdzą się przede wszystkich w większych pomieszczeniach.
Głośniki komputerowe do laptopa – czy są potrzebne?
Skoro laptopy posiadają już wbudowane głośniki, to po co kupować dodatkowe? o ile korzystasz z laptopa przede wszystkim poza domem, to faktycznie nie ma to większego sensu. Natomiast o ile notebook służy Ci także stacjonarnie i słuchasz na nim muzyki lub oglądasz filmy, warto zainwestować w dodatkowe głośniki. Zapewnią one dużo lepszy, pełniejszy i głośniejszy dźwięk. Wrażenia filmowe lub przyjemność ze słuchania muzyki będą zatem nieporównywalnie większe.
Podłączanie głośników do komputera – najpopularniejsze metody
Kabel audio Jack 3,5 mm (AUX)
Analogowy kabel Jack to najbardziej klasyczny sposób podłączenia głośników do komputera stacjonarnego lub laptopa. Praktycznie każdy PC lub Mac jest wyposażony w odpowiednie złącze, oznaczone symbolem słuchawek albo wyróżnione kolorem zielonym. Wystarczy, iż włożysz do niego wtyczkę. Po podłączeniu komputer powinien automatycznie wykryć głośniki.
Zdecydowana większość głośników komputerowych wymaga stałego źródła zasilania. Nie zapomnij więc o przygotowaniu wolnego gniazdka elektrycznego, które będzie w zasięgu kabla zasilającego głośniki. Niektóre głośniki o małej mocy można także zasilać poprzez port USB w komputerze.
Kabel USB
Wiele współczesnych głośników do komputera podłączysz dzięki złącza USB. Nieduże głośniki o małej mocy zwykle jednocześnie odbierają dźwięk i zasilają się przez wtyczkę USB. Mocniejsze zestawy głośników należy osobno podpiąć do gniazdka elektrycznego.
Podłączając głośniki do komputera poprzez USB, system operacyjny zwykle sam wykrywa sprzęt i instaluje niezbędne sterowniki. Ale na wszelki wypadek dobrze wówczas połączyć się z internetem, gdyby konieczne było pobranie dodatkowych plików.
Złącze RCA (Cinch)
Złącze RCA rzadko pojawia się w komputerach i częściej spotkamy się z nim w zestawach kina domowego lub wieżach. Kable cinch potrafią jednak przekazywać analogowy dźwięk stereofoniczny i przestrzenny. o ile zarówno Twój komputer, jak i głośniki obsługują ten standard, możesz z niego skorzystać. Najczęściej jednak złącze RCA wykorzystywane jest do łączenia głośników satelitarnych z subwooferem (bazą).
Kabel optyczny
Kabel optyczny (Toslink, S/PDIF) zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku. zwykle jednak komputery nie posiadają odpowiedniego złącza, które jest domeną przede wszystkim telewizorów, soundbarów, kin domowych i wież stereo. Możesz natomiast kupić specjalną kartę dźwiękową, do której wepniesz kabel optyczny. Różnica w jakości dźwięku będzie mimo wszystko słyszalna przede wszystkim dla bardzo wymagającego, wprawionego ucha.
Połączenie bezprzewodowe Bluetooth
A jak podłączyć głośnik Bluetooth do komputera lub laptopa? Dokładnie tak samo, jak do telefona. Wystarczy ustawić głośnik w tryb parowania, wejść w ustawienia Bluetooth systemu i rozpocząć wyszukiwanie. Po sparowaniu głośnik bezprzewodowy będzie automatycznie łączył się z naszym komputerem. Pamiętaj jednak, iż w przypadku niektórych głośników bezprzewodowych może, ale nie musi pojawiać się drobne opóźnienie w transmisji dźwięku.
Jeżeli chcesz podłączyć głośnik bezprzewodowy do komputera, to upewnij się, czy w Twój komputer wbudowany jest moduł Bluetooth. Posiada go większość laptopów, ale w przypadku komputerów stacjonarnych, zwłaszcza sprzed kilku lat, takiego modułu może nie być. Na szczęście to nie problem – wystarczy kupić niedrogi moduł Bluetooth na USB. To także wygodne rozwiązanie, o ile fabryczne urządzenie uległo awarii.
Sprawdź moduły Bluetooth w x-komie
Jak podłączyć głośniki 5.1 do komputera?
Podłączenie głośników do dźwięku przestrzennego wymaga spełnienia jednego, podstawowego warunku. Przede wszystkim sprawdź, czy karta dźwiękowa w Twoim komputerze obsługuje dźwięk 5.1 lub 7.1. Duża część współcześnie sprzedawanych komputerów powinna bez problemu sobie z nim poradzić. o ile natomiast nie masz jak podłączyć głośników 5.1 do komputera, wybierz dodatkową kartę dźwiękową – na USB lub wpinaną do portu PCIe komputera stacjonarnego. Głośniki podłączysz zwykle dzięki kabla Jack 3,5 mm, RCA lub optycznego.
Zobacz również:
- Jakie głośniki do komputera kupić? Ranking na rok 2022
- Najlepsze głośniki przenośne 2022. Ranking polecanych modeli
Sprawdź ofertę głośników komputerowych w x-komie