Jak podaje TrendForce, krajobraz rynku NAND Flash ulegnie zmianie

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Wraz ze skutecznym ograniczeniem produkcji przez dostawców cena pamięci gwałtownie rośnie, a rynek pamięci półprzewodnikowych wreszcie wykazuje oznaki ożywienia. Z punktu widzenia dynamiki rynku i zmian popytu, NAND Flash, jako jeden z dwóch głównych produktów pamięci, przeżywa nową rundę zmian. Od III kwartału 2023 roku ceny chipów NAND Flash rosną przez kilka kolejnych miesięcy. TrendForce uważa, iż ​​pod warunkiem konserwatywnych perspektyw popytu rynkowego na rok 2024 trendy cen chipów będą zależały od wykorzystania mocy produkcyjnych dostawców.

W branży pamięci flash NAND często dochodzi do zmian, a niektórzy producenci wskazują na chęć podniesienia cen lub zwiększenia wykorzystania mocy produkcyjnych. Wallace C. Kou, dyrektor generalny dostawcy NAND Flash SIMO, stwierdził, iż ceny NAND Flash na drugi kwartał zostały już ustalone i wzrosną o 20%; niektórzy dostawcy zaczęli osiągać zyski w pierwszym kwartale, a większość dostawców zacznie zarabiać po drugim kwartale.

Pua Khein Seng, dyrektor generalny PHISON, uważa, iż ​​dalsze podwyżki cen dysków półprzewodnikowych SSD mogą znacząco zmniejszyć popyt na rynku. jeżeli ceny będą zbyt wysokie, popyt może ponownie zacząć się wahać. Zasugerował, aby producenci NAND przestali ograniczać produkcję i zaczęli zaspokajać popyt, zamiast pozwalać, aby niska podaż i wysoki popyt spowodowały wzrost cen.

Z punktu widzenia sieci przemysłowej fabryka Samsunga w Xi’an znacząco zwiększyła tempo operacyjne, a Kioxia rozważa dostosowanie swojego planu redukcji produkcji.

Jeśli chodzi o firmę Samsung, według raportu światowych mediów „THE ELEC” fabryka pamięci Flash NAND firmy Samsung Electronics w Xi’an w Chinach przywróciła wydajność operacyjną do około 70%. W drugiej połowie 2023 roku Samsung obniżył tempo pracy fabryki do 20-30%. To najniższy punkt dla fabryki od czasu, gdy pod koniec 2022 r. rozpoczął się spadek cen pamięci i popytu.

Fabryka w Xi’an to jedyna baza produkcyjna półprzewodników pamięci firmy Samsung Electronics zlokalizowana poza Koreą, posiadająca miesięczną zdolność produkcyjną wynoszącą 200 000 płytek 300 mm, co stanowi 40% całkowitej produkcji pamięci NAND firmy Samsung.

Samsung Electronics planuje modernizację swojej fabryki Xi’an NAND Flash do 236-warstwowego procesu NAND i rozpoczęcie ekspansji na dużą skalę. Rozumie się, iż firma będzie stopniowo wprowadzać sprzęt zdolny do produkcji 236-warstwowej pamięci NAND w fabryce w Xi’an w 2024 roku.

Jeśli chodzi o Kioxię, firma oświadczyła niedawno, iż dokona ponownej oceny planu redukcji produkcji nośników pamięci flash stosowanych w urządzeniach elektronicznych, wdrażanego od 2022 r. i zwiększy produkcję. Kioxia spodziewa się, iż do marca tego roku stopień wykorzystania jej fabryki NAND powróci do około 90%, w zależności od popytu.

TrendForce zwrócił jednak uwagę, iż przewidywany wcześniej kwartał do kwartału wzrost cen kontraktowych NAND Flash w I kwartale 2024 r. wyniesie około 20-25%. Chociaż ogólne perspektywy popytu na drugi kwartał są przez cały czas konserwatywne, dostawcy NAND Flash dostosowali swoje wykorzystanie mocy produkcyjnych od końca 4. kwartału 2023 r. i początku 1. kwartału 2024 r.

Ponadto nabywcy pamięci NAND Flash zaczęli już w pierwszym kwartale stopniowo uzupełniać swoje zapasy. Dlatego też kwartalny wzrost cen kontraktowych NAND Flash w drugim kwartale wyniesie 10-15%.

Krajobraz rynkowy: Samsung przez cały czas dominuje, dwóch głównych producentów może się połączyć

Obecnie rynek NAND Flash jest przez cały czas zdominowany przez pięciu głównych producentów, a lwią część stanowią Samsung i SK Hynix.

Jak wynika z badania TrendForce przeprowadzonego 6 marca, w czwartym kwartale 2023 roku Samsung przez cały czas mocno zajmował czołową pozycję na rynku pamięci flash NAND, a jego udział w rynku wzrósł z 31,4% w poprzednim kwartale do 36,6%; następna była Grupa SK, której udział w rynku wzrósł z 20,2% w poprzednim kwartale do 21,6%.

Za nimi plasują się Western Digital, którego udział w rynku spadł z 16,9% w poprzednim kwartale do 14,5%, Kioxia, którego udział w rynku spadł z 14,5% w poprzednim kwartale do 12,6% oraz Micron, którego udział w rynku spadł z 12,5% w poprzednim kwartale poprzednim kwartale do 9,9%.

Warto zaznaczyć, iż trwający od 2021 roku plan połączenia Western Digital z Kioxią nie został jeszcze sfinalizowany. Według źródeł cytowanych w raporcie japońskich mediów 47news, negocjacjom w sprawie fuzji sprzeciwił się konkurent, co doprowadziło do ich zakończenia. Wcześniejsze doniesienia japońskich mediów Asahi News wskazywały, iż obie strony mogą wznowić negocjacje w sprawie fuzji pod koniec kwietnia.

Podobno Bain Capital prowadzi rozmowy z odpowiednimi firmami w celu wznowienia negocjacji w sprawie fuzji pomiędzy Western Digital i Kioxia. jeżeli fuzja się powiedzie, nowo utworzona spółka będzie kontrolować jedną trzecią światowego rynku NAND Flash.

Jeśli fuzja się powiedzie, nowa firma założona przez Western Digital i Kioxia będzie miała ponad 30% udziału w rynku, co doprowadzi do zmian w krajobrazie rynkowym pamięci NAND Flash.

Niedawno firma Western Digital ponownie podjęła działania. 5 marca firma ogłosiła, iż ​​po podziale działu NAND Flash zachowa swoją pierwotną nazwę i skupi się na swojej podstawowej działalności związanej z dyskami twardymi. Stwierdziła także, iż transakcja podziału ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2024 roku.

W świetle tego ogłoszenia Irving Tan, obecny wiceprezes wykonawczy ds. operacji globalnych w Western Digital, obejmie funkcję dyrektora generalnego pozostałej niezależnej firmy zajmującej się dyskami twardymi, przez cały czas działającej pod marką Western Digital. Obecny dyrektor generalny, David Goeckeler, zostanie przeniesiony do nowo powstałej spółki w dziale NAND Flash i będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego nowej spółki.

Wiadomość o zbyciu przez Western Digital działu NAND Flash, który od dawna boryka się z problemem nadpodaży, wywołała szeroką dyskusję w branży. Firma wierzy jednak, iż to posunięcie przyspieszy innowacje i przyniesie nowe możliwości rozwoju. Jednocześnie, dzięki niezależnej strukturze kapitałowej, efektywność operacyjna obu podmiotów będzie wyższa w porównaniu do zjednoczonej spółki.

Perspektywy: Przychody branży NAND Flash w pierwszym kwartale mogą wzrosnąć o 20% w ujęciu kwartalnym

Jeśli chodzi o przychody branży, według najnowszych badań TrendForce, przychody branży NAND Flash osiągnęły 11,49 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2023 r., co stanowi wzrost o 24,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Skorzystało na tym głównie ożywienie popytu terminali w wyniku promocji na koniec roku oraz wzrost zamówień na rynku komponentów w wyniku podwyżek cen, a także energiczne dostawy bitów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Tymczasem spółki w dalszym ciągu publikowały opinie, iż popyt w 2024 r. będzie lepszy niż w 2023 r. i rozpoczęto strategiczne uzupełnianie zapasów.

Patrząc w przyszłość na I kwartał 24 roku, TrendForce uważa, iż ​​wraz ze znaczną poprawą poziomu zapasów w łańcuchu dostaw i wciąż rosnącymi cenami, klienci w dalszym ciągu zwiększają liczbę zamówień, aby uniknąć ryzyka niedoborów dostaw i rosnących kosztów.

Tym samym, pomimo tradycyjnego okresu poza sezonem, TrendForce przewiduje, iż przychody branży z NAND Flash w pierwszym kwartale przez cały czas wzrosną o 20% kw/kw ze względu na ciągłe zwiększanie skali zamówień, co stymuluje średnioroczny wzrost cen kontraktów NAND Flash 25%.



Source link

Idź do oryginalnego materiału