Licznik energii elektrycznej to urządzenie, które można znaleźć w każdym domu. Odpowiada za pomiar zużycia prądu. Jest niezbędny, ponieważ to na podstawie odczytu rozliczany jest rachunek za energię.Mimo iż dostawcy prądu w tej chwili odczytują dane z liczników zdalnie, warto nauczyć się robić to też samodzielnie. To jeden ze sposobów na kontrolowanie ilości energii zużywanej przez domowników. O co chodzi z kodami, oznaczeniami i symbolami na licznikach prądu?
Rodzaje liczników prądu
Możemy wyróżnić kilka rodzajów liczników energii elektrycznej. Zanim przejdziemy do odczytywania stanu urządzenia w naszym domu, dobrze wiedzieć, jaki jest zamontowany w naszym gospodarstwie. Różnice pomiędzy niektórymi rodzajami mogą wpłynąć na sposób odczytu danych. Wyróżniamy:Reklama
liczniki indukcyjne i tradycyjne,liczniki elektroniczne,liczniki dwukierunkowe,liczniki jednofazowe, liczniki trójfazowe.
W polskich domach można się najczęściej spotkać z licznikami indukcyjnymi. Są one jednak powoli wypierane przez liczniki elektroniczne.
Jak odczytać licznik prądu?
To, jak powinno się odczytywać stan licznika, zależy od jego rodzaju. W przypadku licznika indukcyjnego pomijamy początkowe zera, a stan zużycia podajemy w pełnych kilowatogodzinach. jeżeli posiadamy licznik elektroniczny lub inteligentny, pomiar wyświetlany jest zwykle w lewym górnym rogu licznika.
Często przy tym rodzaju urządzenia instrukcja jak odczytać wynik, znajduje się na obudowie. Dlatego w razie wątpliwości można zajrzeć właśnie tam.
Jeśli jesteśmy użytkownikami taryfy całodobowej G11, miernik licznika pokazuje jedno całkowite zużycie. Należy je podać w pełnych kilowatogodzinach. Natomiast w przypadku korzystania z taryf dwustrefowych G12, odczytujemy stan licznika dla obu stref, zarówno dziennej, jak i strefy nocnej.
Symbole, oznaczenia i kody OBIS na liczniku energii elektrycznej
Na licznikach możemy znaleźć nie tylko dane dotyczące zużycia energii elektrycznej, ale także takie informacje jak data i godzina. Do rozpoznania tego, co właśnie widzimy służą kody OBIS. Te, znajdujące się w lewym górnym rogu cyfry zależnie od licznika przyjmują różne wartości. Obudowa każdego licznika powinna zawierać wytłumaczenie, co dany kod znaczy.
Najczęściej możemy się spotkać z trzema kodami:
Kod 1.8.0 (lub 15.8.0) - oznacza całkowite zużycie energii elektrycznej,Kod 1.8.1 (lub 15.8.1) - informuje o zużyciu prądu w strefie całodobowej (taryfa G11), szczytowej (taryfa G12 lub G12w), przedpołudniowej (taryfa G13 i C13) Kod 1.8.2 (lub 15.8.2) - oznacza zużycie w strefie pozaszczytowej (taryfa G12 lub G12w) albo szczytowej popołudniowej (taryfa G13 i C13).Kod 1.8.3 (lub 15.8.3) - oznacza zużycie w pozostałych godzinach doby dla taryfy G13 i C13.
Podczas odczytu stanu licznika, należy pamiętać, aby zaokrąglić wynik i podawać go w pełnych kilowatogodzinach.
Polecamy na Antyweb | Co wpływa najlepiej na rynek? Konkurencja. Oto dowód