Nie jesteś zadowolony ze swojego internetu, chciałbyś zwiększyć jego zasięg, szybkość, bezpieczeństwo, a równocześnie nie przejmować się skomplikowaną konfiguracją? Cisco Meraki Go ze swoimi punktami dostępowymi Wi-Fi 6 obiecuje, iż jest to do zrobienia w kilka minut. Serio? No to spróbujmy.
Przyszła pora na zbudowanie, bądź ulepszenie nowoczesnej i bezpiecznej sieci w mieszkaniu, domu, czy małym biznesie? Wypadałoby zrobić to szybko, sprawnie i z wykorzystaniem urządzeń wysokiej klasy. Tu właśnie wychodzą nam na przeciw punkty dostępowe Cisco Meraki Go. Oto najlepsze urządzenie do Wi-Fi.
Co to w ogóle te Cisco Meraki Go?
Rodzina urządzeń sieciowych do domów i biur. Spokojnie – nie trzeba przekopywać się przez listę urządzeń i zastanawiać się, które z nich są remedium na twoje kłopoty. Dla osób, które nie lubią bawić się w konfigurację i rozbudowę sieci stworzono bajecznie proste w obsłudze punkty dostępowe (Access Points), które rozwiążą nasze problemy w parę minut.
Przecież ja mam w domu/biurze router, po co mi kolejne urządzenie?
Routery dostarczane przez dostawcę internetu zwykle nie są urządzeniami najwyższych lotów. Często są przestarzałe (również pod względem zabezpieczeń!) i dodatkowo ograniczane przez dostawcę, który wychodzi z założenia, iż lepiej poblokować większość funkcji dla użytkownika, niż ten miałby tu coś namieszać. Dodając do routera punkt dostępowy Cisco Meraki Go znacznie poszerzysz możliwości swojego Wi-Fi.
Najczęstszym problemem jest również po prostu zasięg internetu, który może zanikać w dalszych partiach mieszkania czy biura.
Zasięg mojej sieci mógłby być lepszy, ale jakoś to działa. Więc po co mi to Cisco Meraki Go?
Bo otrzymasz szybką i bezpieczną sieć działającą w standardzie Wi-Fi 6 (ax), z możliwością bezproblemowego podpięcia choćby 100 urządzeń i wyposażoną w najnowsze zabezpieczenia. Będziesz mógł konfigurować i doglądać sieci dzięki swojego telefona z dowolnego miejsca.
Dodatkowo urządzenia Meraki Go podłączone do internetu aktualizują się automatycznie, dzięki czemu Twój punkt dostępowy będzie zawsze działał w najnowszej wersji oprogramowania.
No dobra, to jakie urządzenie mam wybrać do niewielkiego biura?
Np. punkt dostępowy Cisco Meraki Go GR12. Żeby nie być gołosłownym, zaraz wyjmę takie urządzenie z pudełka i sprawdzę, czy konfiguracja sieci faktycznie zajmie mi 5 minut.
A jeżeli w przyszłości chciałbym jeszcze bardziej zwiększyć zasięg internetu, np. na kolejne piętra?
Wystarczy, iż dokupisz kolejny punkt dostępowy i dołączysz go do istniejącej sieci. Konfiguracja będzie równie banalna.
Te Wi-Fi 6 jest konieczne? Może znajdę coś tańszego w starszym standardzie?
Wi-Fi 6 (ax) jest nie tylko szybszy od Wi-Fi 5 (ac), ale sprawniej obsłuży większą ilość urządzeń podłączonych do internetu. A przecież w tej chwili mówimy nie tylko o komputerach, laptopach, telefonach, czy tabletach, ale i drukarkach, czy innych smart urządzeniach jak żarówki, lampy, oczyszczacze powietrza, kamery czy choćby wagi łazienkowe. Dość powiedzieć, iż Wi-Fi 6 może być do trzech razy szybszy od Wi-Fi 5 i pozwala na podłączenie dwa razy większej liczby urządzeń.
Warto wspomnieć o funkcji Wi-Fi 6 o nazwie Target Wake Time, która usypia połączenie pomiędzy punktem dostępowym, a nieużywanymi urządzeniami, co w praktyce pozwala oszczędzać zużycie energii przez podłączone urządzenia, wydłużając czas pracy baterii.
Ale dlaczego akurat Cisco?
Cisco to firma z olbrzymim doświadczeniem w sprawach sieciowych, dostarczająca produkty najwyższej jakości dla największych światowych organizacji oraz firm i oferująca wsparcie w przypadku problemów. Mnie to przekonuje.
Access Point Cisco Meraki Go GR12 – co w pudełku?
Tak przedstawia się zawartość pudełka najnowszego punktu dostępowego (z obsługą Wi-Fi 6) Cisco Meraki Go GR12. Do testów otrzymałem dwa takie urządzenia – jedno podpinamy do internetu przez LAN, a drugie dodatkowo rozszerza nam zasięg sieci.
Za całą instrukcję robi nam taka niewielka kartka – na jej drugiej stronie znajduje się tylko kod QR do zeskanowania.
W zagłębieniu pod spodem AP znajdują się gniazdko zasilania i LAN, tak by można było wygodnie wyprowadzić kable na zewnątrz.
Jeśli jednak nie chcecie nigdzie kłaść urządzenia, ale powiesić je na ścianie, to producent przewidział również takie rozwiązanie – wszystko jest pod ręką.
Ok, pora zakasać rękawy i… zeskanować kod QR z „instrukcji obsługi” lub po prostu przepisać krótki link.
Punkt dostępowy Cisco Meraki Go GR12 – konfiguracja
Konfigurację przeprowadziłem na telefonie z Androidem. Link przekieruje cię do aplikacji Meraki Go którą należy pobrać, zainstalować i założyć konto.
Następnie wyjmujemy urządzenie z pudełka i skanujemy kod QR znajdujący się na jego spodzie. Urządzenie zostanie dodane do aplikacji, a ta wyświetli informacje co do dalszych kroków.
Podłączamy urządzenie do routera dzięki kabelka LAN (co najmniej jeden punkt dostępowy Meraki Go musi być podłączony przewodowo – reszta może łączyć się przez Wi-Fi). Access Point Meraki Go może być zasilany przez kabel LAN połączony z routerem. Ta funkcja ma nazwę PoE, czyli Power over Ethernet. I jest fajna, bo jest eko, dzięki oszczędności zużycia energii. Oczywiście zamiast tego, możemy też skorzystać z dołączonego do zestawu standardowego zasilacza. Klikamy „Połącz i uaktualnij” i czekamy na dalsze efekty.
Postęp będzie sygnalizowany przez odpowiednie kolory diody – w moim przypadku urządzenie musiało się jeszcze zaktualizować (robi to automatycznie, więc zawsze mamy najnowsze oprogramowanie i zabezpieczenia) i od podłączenia do wyświetlenia zielonej diody minęło mniej niż 10 minut.
Teraz wystarczy wybrać powiadomienia, utworzyć nową sieć Wi-Fi (wybrać nazwę i hasło) i… to już wszystko. Sieć jest gotowa do pracy. Zmieściłem się 10 minutach, a gdyby nie aktualizacja oprogramowania, pewnie wyszłoby o połowę krócej. Jestem pod wrażeniem prostoty i szybkości zakładania sieci.
Co teraz? Teraz w pełni zarządzaj swoją siecią. W przypadku większych przestrzeni, można w prosty sposób rozbudować sieć dodając kolejny Access Point Meraki Go. Osobiście wykorzystałem 2 punkty dostępu w swoim mieszkaniu, by wszędzie mieć doskonały zasięg. Drugi punkt dostępowy można już podłączyć bezprzewodowo. Wystarczyło wyjąć drugie urządzenie Cisco Meraki Go z pudełka, w aplikacji wejść w zakładkę Sprzęt, kliknąć na znak plus, zeskanować kolejne urządzenie i podążać za instrukcjami w aplikacji. Poszerzanie zasięgu domowej czy biurowej sieci Wi-Fi dzięki kolejnych punktów dostępowych jest wręcz niewiarygodnie proste.
W razie potrzeby możesz dowolnie tworzyć kolejne sieci Wi-Fi, czy blokować potencjalnie niebezpieczne strony, a to przecież tylko ułamek możliwości tego rozwiązania.
Masz wątpliwości co do działania jakiejś funkcji? Skontaktuj się przez aplikację z działem pomocy technicznej.
Chcesz wykonać test prędkości, utworzyć harmonogramy pracy, skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe, zanurzyć się głębiej w konfigurację czy wykonać szereg innych czynności? W aplikacji znajdziesz multum opcji dla wszystkich.
Przykładowo, jeśli masz dzieci, możesz stworzyć dla nich oddzielną i dodatkowo zabezpieczoną sieć Wi-Fi, w której ustawisz limit danych, a także godziny pracy, czy blokowanie potencjalnie niebezpiecznych stron WWW, czy niebezpiecznego ruchu.
Punkt dostępowy Cisco Meraki Go GR12 – czy warto kupić?
Dla osoby, która nie jest miłośnikiem skomplikowanych konfiguracji sieciowych (to ja!) punkt dostępowy Cisco Meraki Go to istny dar z nieba. Po prostu uruchamiasz aplikację i podążasz za prostymi instrukcjami – całość będzie gotowa do pracy choćby w kilka minut.
Prostota konfiguracji to nie jedyna zaleta tego urządzenia – to nowoczesne (Wi-Fi 6) rozwiązanie, które zapewni nam nie tylko sprawny internet, ale i bezpieczeństwo naszej sieci. Meraki Go obsługują zarówno sieci 2,4 jak i 5 GHz, no i nie zabrakło tu obsługi MI-MO, która pozwala wydajniej obsługiwać wiele urządzeń. Są tu zaawansowane funkcje oszczędzania energii, zwiększona przepustowość sieci bezprzewodowej i bezproblemowa obsługa mnóstwa urządzeń.
Mogę szczerze powiedzieć, iż punkt dostępowy Cisco Meraki Go GR12 idealnie trafia w moje potrzeby. To nie tylko nowoczesne urządzenie wykorzystujące Wi-Fi 6 i płynące z tego tytułu zalety. Olbrzymim plusem jest bajecznie prosta i szybka konfiguracja. Kto choć raz walczył i mocował się z zakładaniem sieci, ten wie o czym mówię. Dzięki Cisco Meraki Go mogę uruchomić sieć w kilka minut i nie przejmować się technicznymi detalami. Wszystkim mogę zarządzać zdalnie dzięki aplikacji w telefonie lub komputera i panelu www dostępnego po zalogowaniu. Tym samym jest to sprzęt, który przypadnie do gustu zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.
To świetne rozwiązanie na wewnątrz, ale co jeżeli mielibyśmy ochotę zrobić to samo w ogrodzie, czy na tarasie? Cisco posiada również w ofercie zewnętrzny punkt dostępu (Meraki Go GR62) – wykonany jest zgodnie z normą IP67 i niestraszne mu złe warunki pogodowe.