Przedsiębiorstwa w Europie korzystają z szybszych, bezpieczniejszych i bardziej niezawodnych usług w chmurze za pośrednictwem dostawców z jednego źródła — bezpośredniego wyniku partnerstw między europejskimi dostawcami platform chmurowych a globalnymi hiperskalowcami, jak wynika z nowego raportu badawczego opublikowanego przez Information Services Group (ISG).
Raport ISG Provider Len Multi Public Cloud Services dla Europy z 2024 r. stwierdza, iż sojusze między europejskimi dostawcami platform chmurowych a światowymi operatorami centrów danych o dużej skali gwałtownie doprowadziły do powstania płynnego, skalowalnego i stabilnego ekosystemu chmury wykorzystującego technologie infrastruktury typu open source, spełniającego zaostrzające się standardy UE w zakresie bezpieczeństwa i interoperacyjności. Jak na ironię, obecny ekosystem jest możliwy dzięki tym samym amerykańskim hiperskalowcom, których siłę i wpływy miały złagodzić unijne ramy regulacyjne Gaia-X.
Gaia-X została uruchomiona w 2019 r. w celu uregulowania suwerenności danych w odniesieniu do informacji uznawanych za poufne przez państwa członkowskie UE.
„Idea stojąca za inicjatywą Gaia-X polegała na promowaniu europejskiej własności infrastruktury chmurowej i centrów danych – powiedział Matthias Paletta, dyrektor ISG ds. modernizacji technologii w Europie. – Zamiast tego surowe wymogi UE dotyczące prywatności i suwerenności danych ostatecznie ograniczyły organizacje kupujące platformy i usługi Gaia-X pod względem skalowalności i dostępności”.
Pomimo przeszkód prawnych i operacyjnych spowodowanych przez surowe przepisy UE dotyczące suwerenności danych, rodzący się rynek suwerennej chmury w regionie jest gotowy na wzrost, jak podano w raporcie. Przedsiębiorstwa europejskie, stawiając na pierwszym miejscu zgodność z przepisami, przez cały czas poszukują relacji z członkami stowarzyszenia Gaia-X, którzy podzielają podejście oparte na prywatności w fazie projektowania, które sprzyja zaufaniu do współpracy. Jednak instytucje już przyzwyczajone do zwinności i skalowalności oferowanej przez Google Cloud, AWS i Microsoft Azure mają trudności ze znalezieniem alternatywy dla Gaia-X.
Google rejwodził w 2021 r., nawiązując oddzielne partnerstwa z dostawcami usług hiperskalowych z siedzibą w UE, T-Systems (spółka zależna Deutsche Telekom) i Thales z siedzibą w Paryżu. Półtora roku później Google nawiązało partnerstwo z brukselską firmą Proximus, która obsługuje zarówno Belgię, jak i Luksemburg. Partnerstwa te doprowadziły do powstania konkurencyjnych, suwerennych usług chmurowych z jednego źródła, które oferują elastyczność i zdolność adaptacji, jakiej oczekują europejskie przedsiębiorstwa, jednocześnie przestrzegając przepisów UE, które w tej chwili zabraniają hostowania suwerennych danych w publicznej infrastrukturze chmury.
Migracja na te nowe suwerenne platformy chmurowe przez cały czas wiąże się z trudnościami dla przedsiębiorstw, twierdzi ISG. Problemy ze zgodnością z istniejącą infrastrukturą chmury i centrów danych wymagają znacznych inwestycji w nowe zasoby do integracji, testowania i interoperacyjności. Dodatkowe wymagania dotyczące lokalnego przechowywania i przetwarzania danych mogą zwiększyć koszty operacyjne i jeszcze bardziej ograniczyć elastyczność strategii wykorzystania przedsiębiorstw.