
W systemie iOS 27 pojawi się nowy tryb odzyskiwania dla iPhone’ów i iPadów, który umożliwi urządzeniu uruchomienie się w alternatywnym, lekkim interfejsie bez ładowania całego systemu operacyjnego, podobnie jak w trybie odzyskiwania w komputerach Mac z procesorami Apple Silicon.
Aby skorzystać z tej funkcji, użytkownicy będą musieli wyłączyć urządzenie, a następnie przytrzymać przycisk boczny, aby je włączyć. Po pojawianiu się logo Apple, tak jak podczas normalnego rozruchu, przytrzymanie przycisku zasilania przez dłuższy czas spowoduje wyświetlenie paska postępu, a urządzenie uruchami się w nowym środowisku odzyskiwania zamiast standardowego uruchamiania systemu iOS lub iPadOS. Proces ten jest podobny do uruchamiania trybu odzyskiwania na komputerach Mac z procesorem Apple Silicon poprzez przytrzymanie przycisku zasilania.
Nowy ekran odzyskiwania oferuje pięć opcji: Asystent odzyskiwania, Aktualizacja oprogramowania, Tryb diagnostyczny, Wymaż całą zawartość i ustawienia oraz Tryb odzyskiwania. Interfejs wyświetla również aktualny poziom naładowania baterii w rogu ekranu i automatycznie łączy się ze znaną siecią Wi-Fi, a przycisk zasilania na pasku narzędzi pozwala użytkownikom na próbę normalnego ponownego uruchomienia.
Wprowadzenie tej funkcji oznacza, iż niektóre naprawy, które wcześniej wymagały podłączenia iPhone’a lub iPada do komputera, można będzie teraz wykonać samodzielnie na samym urządzeniu. Narzędzie Asystent Odzyskiwania Apple zostało zaprojektowane tak, aby obsługiwać niektóre z tych automatycznych napraw bez konieczności dodatkowej ingerencji.
Konieczność korzystania z nowego trybu odzyskiwania powinna pozostać rzadka. Jednym z scenariuszy, w których może się on przydać, jest sytuacja, gdy aktualizacja systemu nie zostanie zainstalowana, na przykład gdy bateria urządzenia wyczerpie się w trakcie aktualizacji. Niektóre wersje beta systemu iOS w przeszłości powodowały blokowanie się urządzeń lub wpadanie w pętle rozruchowe. W takich przypadkach opcja Aktualizacja systemu w nowym trybie odzyskiwania może umożliwić użytkownikowi ponowną instalację ostatniej stabilnej wersji systemu operacyjnego bez konieczności wprowadzania urządzenia w tryb DFU i przywracania go z komputera Mac lub PC.
iOS 27 i iPadOS 27 są w tej chwili w fazie testów beta dla deweloperów, a publiczna beta spodziewana jest w przyszłym miesiącu, a oficjalna premiera jesienią.








