Intel porzuci desktopowe GPU? Przyznaje się do błędu

1 miesiąc temu

Intelowi w ostatnim czasie nie wiedzie się najlepiej. Producent wstrzymał budowę fabryki w Polsce oraz zapowiedział zwolnienia grupowe nie tylko w gdańskim oddziale, ale i na całym świecie. Wyniki finansowe raportowane w 2024 roku okazują się dla wielu inwestorów niezadowalające, w związku z czym niezbędne jest wdrożenie zmian i poszukiwanie przyczyn takiego stanu rzeczy. Intel przyznał się już, iż zintegrowanie pamięci RAM w SoC Lunar Lake było błędem. Co więcej, firma Intel może porzucić rynek desktopowych kart graficznych (GPU).

Intel o swoich błędach z mobilnymi procesorami

Wielu konsumentom, zwłaszcza tym nieco bardziej świadomym, nie spodobał się fakt zintegrowania w mobilnych układach Intel Lunar Lake Core Ultra 200V pamięci RAM. Taki zabieg w oczywisty sposób uniemożliwia jej zwiększenie. Producent bronił się, iż ruch ten pozwolił zmniejszyć pobór mocy pamięci choćby o 40 procent, ale teraz przekazał, iż od pomysłu odstąpi.

Informacja pochodzi telekonferencji dotyczącej wyników finansowych po raporcie finansowym firmy za III kwartał 2024 r. CEO Intel Pat Gelsinger potwierdził, iż procesory Panther Lake i Nova Lake będą współpracować z tradycyjnymi kośćmi pamięci. Gelsinger stwierdził, iż Lunar Lake to jednorazowy projekt początkowo przeznaczony dla niszy rynkowej, który następnie rozwinął się w odpowiedzi na rozwijający się rynek komputerów PC ze sztuczną inteligencją.

Dyrektor finansowy Intel David Zinsner przyznał w trakcie tej samej rozmowy, iż integracja pamięci systemowej znacząco wpłynęła na marże brutto procesorów Lunar Lake. W trzecim kwartale Intel wykazał stratę netto w wysokości 16,6 mld dolarów – 10 razy więcej niż strata z poprzedniego kwartału wynosząca 1,6 mld USD. Analitycy spodziewają się, iż Intel odnotuje straty w wysokości miliardów dolarów w całym 2024 roku, co będzie pierwszą roczną stratą netto firmy od 1986 roku.

Przyszłość Intel bez dedykowanych GPU?

Omawiając plany na przyszłość, Gelsinger wspominiał o planach dostosowania oferty firmy w celu uproszczenia produkcji. CEO Intel mówił, iż w przyszłości rynek będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na dedykowane GPU. Restrukturyzacja firmy Intel może obejmować także ograniczenie lub całkowite wstrzymanie rozwoju desktopowych kart graficznych Intel Arc, które jak do tej pory sprzedają się poniżej oczekiwań.

Intel i AMD połączyły siły. Układy x86 kontra reszta świata

Źródło: seekingalpha

Intelintel arckarty graficzneprocesory
Idź do oryginalnego materiału