Premiera desktopowych procesorów Intel Core Ultra 200S była delikatnie mówiąc wyboista. W niezależnych testach pomimo znaczącej poprawy efektywności energetycznej zostały one przyjęte dość chłodno, głównie ze względu na nierówną wydajność. Ta jak się okazało wynikała z pięciu zidentyfikowanych już przez firmę Intel problemów, którymi producent zajął się niezwłocznie. Co już naprawiono i jakie poprawki zostaną jeszcze wydane, by zwiększyć wydajność Intel Core Ultra 200S?
Wydajność Intel Core Ultra 200S rośnie z aktualizacji na aktualizację
Intel poinformował ustami swoich przedstawicieli, iż znaleziono źródła problemów trapiących procesory z Arrow Lake. Pokazano jednocześnie, co pracownicy firmy zrobili i co robią, aby je wyeliminować. Osoby korzystające z układów Intel Core Ultra 200S mogą już podjąć określone działania, poprawiające ich wydajność.
Po pierwsze, rozwiązano już usterki związane z niebieskimi ekranami śmierci (BSOD) uprzykrzającymi zabawę graczom, sięgającym po tytuły z usługą Easy Anti-Cheat. W tym wypadku wystarczyła aktualizacja sterownika poprzez aktualizację systemu przeciwdziałającemu oszustwom.
Po drugie, zaktualizowano BIOS płyt głównych, który konfiguracja mogła ograniczać moc obliczeniową o 2-14 procent. Tutaj występowały problemy z ustawieniami PCIe ReBAR, Intel APO, opóźnień pamięci RAM i grach z APO (Application Performance Optimizer).
Z Intel Application Performance Optimizer związana była osobna, trzecia kwestia, rozwiązana w aktualizacji Windows 11 26100.2161 (KB5044384), poprawiająca wydajność o 2-14%. Ta sama łatka wyeliminowała błędy pakietu Performance & Power Management (PPM), przyczyniające się do wzrostu opóźnień DRAM i spadku wydajności o 6-30%.
Ostatnia (?) aktualizacja, mająca zwiększyć wydajność układów Intel Core Ultra 200S, planowana jest na styczeń 2025 roku. To aktualizacja BIOS, mająca przynieść jednocyfrowy procentowy wzrost wydajności.
Kolejna analiza zostanie opublikowana przez firmę Intel na targach CES 2025. Wtedy to producent zademonstruje różnice w działaniu procesorów przed i po poprawkach.
Wygląda na to, iż konsumenci od lat przyzwyczaili się już do tego, iż mało która premiera w świecie technologii przebiega gładko…
Źródło: Intel