Spis treści
Dział technologiczny
- Przeglądarka Ladybird rozwija skrzydła
- Apple pracuje nad słuchawkami ze wbudowanymi kamerami
- FUTO keyboard - nowa otwarta klawiatura na Androida
- Ogromny wyciek wewnętrznych danych dot. wyszukiwarki Google
- Czy AI może pisać dobre żarty?
- Slack zapowiada, że będzie usuwał wiadomości starsze niż 90 dni dla darmowych zespołów
- Teslę trudno otworzyć bez zasilania
Aspekty prawne
- Petycja Internet Archive
- Figma wyłącza niektóre funkcje AI, które wyglądają jak zautomatyzowany plagiat
- „Twórcy” muzyki AI zaskarżeni
- Cała władza w ręce sędziów?
- Komisja Europejska stwierdza, iż model „Pay or OK” na Facebooku i Instagramie narusza DMA
- Szef MS do spraw AI o publicznie dostępnych treściach w Internecie
Dział technologiczny
Przeglądarka Ladybird rozwija skrzydła
Ladybird to przeglądarka internetowa pisana od zera. Jej twórcom przyświeca wizja stworzenia nowoczesnej przeglądarki niezależnej od Google (przypominamy, iż Mozilla jest w dużym stopniu utrzymywana pięniędzmi od Google’a).
Twórcy ogłosili, iż założyli non-profit i otrzymali finansowanie umożliwiające dalszy rozwój Ladybird. Zaznaczają, iż nie będą przyjmować pieniędzy w zamian za ustawienie domyślnej wyszukiwarki w przeglądarce lub wpływ na używane technologie.
Apple pracuje nad słuchawkami z wbudowanymi kamerami
Apple pokłada ogromne nadzieje w swoich goglach VR, których nie chce tak nazywać. Według nieoficjalnych doniesień nowa wersja słuchawek AirPods ma zwiększyć doznania użytkowników związane z dźwiękiem przestrzennym podczas korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości. Przykładowo, jeżeli użytkownik zwróci głowę w kierunku źródła dźwięku, słuchawki wzmocnią ten dźwięk. Wykrywanie zmian w otoczeniu użytkownika będzie realizowane dzięki kamer na podczerwień, podobnych do tych, które są montowane w iPhone’ach jako część modułu Face ID.
Z technicznego punktu widzenia takie słuchawki bezprzewodowe byłyby więc w stanie nie tylko podsłuchiwać, ale także podglądać postronne osoby.
Ciekawe, czy nowe słuchawki będą wymagały posiadania gogli od Apple, podobnie jak ma się to w przypadku zegarka Apple Watch i iPhone’ów, a podłączenie zegarka do iPada wymaga sporej gimnastyki w ustawieniach…
FUTO keyboard - nowa otwarta klawiatura na Androida
Klawiatura wspiera dyktowanie głosem, pisanie gestami i autokorektę — wszystko bez połączenia z Internetem. Zespół jest mocno nastawiony na prawdziwą otwartość — kod jest trzymany na GitLabie, na stronie głównej projektu widnieje link do repozytorium f-droidowego, a komunikacja zespołu odbywa się na Zulipie, a nie na Discordzie.
Klawiatura jest we wczesnej wersji alpha i wciąż wymaga szlifu. Zachęcamy mimo to do wypróbowania aplikacji i zgłaszania twórcom potencjalnych obszarów do poprawy.
Ogromny wyciek wewnętrznych danych dot. wyszukiwarki Google
W połowie marca br. na GitHubie bot o nazwie yoshi-code-bot opublikował tysiące dokumentów, które prawdopodobnie pochodzą z wewnętrznego Content API Warehouse Google.
API, czyli Application Programming Interface, to zestaw reguł i narzędzi umożliwiających różnym aplikacjom komunikowanie się ze sobą. W tym przypadku interfejs umożliwia programistom dostęp do funkcji lub danych systemu bez potrzeby znajomości jego wewnętrznych szczegółów.Dokumenty oraz towarzyszące im pliki źródłowe pozwalają na analizę działania algorytmu rankingowego wyszukiwarki Google. Z danych wynika, iż Google prawdopodobnie przechowuje każdy skan strony, który kiedykolwiek miał miejsce, ale w wyszukiwaniu bierze pod uwagę tylko 20 ostatnich skanów. Z wycieku dowiadujemy się również, iż na pozycję strony w rankingu mogą wpływać różne czynniki, takie jak lokalizacja czy recenzje produktów. Wyciek obejmuje 2596 modułów API, które zawierają łącznie 14014 atrybutów wyszukiwania, np. jeden z modułów o nazwie ChromeInTotal, sugeruje, iż Google wykorzystuje dane z przeglądarki Chrome do tworzenia rankingów.
Czy AI może pisać dobre żarty?
Badacze z Google DeepMind chcieli sprawdzić, czy duże modele językowe są w stanie być pomocne przy pisaniu żartów. Przeprowadzili trzygodzinne warsztaty z dwudziestoma profesjonalnymi komikami, po czym zapytali każdego z komików o wrażenia. Odpowiedzi AI były uznawane za mało zaskakujące i mało unikalne. Duża część komików zwróciła uwagę na fakt, iż modele językowe są cenzurowane pod kątem prowokacyjnych treści, co mocno ogranicza ich zastosowanie np. do pisania materiału na stand-up.
Slack zapowiada, iż będzie usuwał wiadomości starsze niż 90 dni dla darmowych zespołów
Slack wysłał maila do swoich użytkowników, w którym zapowiada, iż będzie usuwać wiadomości starsze niż rok dla płatnych użytkowników oraz wiadomości starsze niż 90 dni dla uczestników darmowych workspace’ów. Kolejna z wielu nauczek, aby nie przyzwyczajać się do zamkniętych, „darmowych” usług – gdyż notorycznie są zamykane lub zmieniane na szkodę użytkowników, którzy „już się przyzwyczaili” i nie chce im się szukać alternatywy.
Teslę trudno otworzyć bez zasilania
Internet obiegła ostatnio wiadomość o tym, jak Tesla uwięziła wewnątrz wnuczkę pewnej kobiety, która wezwała straż pożarną, ale ta nie była w stanie otworzyć drzwi i skończyło się wybiciem szyby. W wielu nowoczesnych samochodach zamki są elektryczne, a możliwość prostego, mechanicznego otwarcia drzwi w przypadku braku prądu istnieje jedynie od wewnątrz. Procedury otwarcia z zewnątrz są zaś jak widać na tyle skomplikowane, iż choćby służby ratownicze mogą nie być w stanie ich gwałtownie wykonać.
Aspekty prawne
Petycja Internet Archive
Wydawnictwo Hachette pozwało Internet Archive i domaga się, aby Internet Archive przestał wypożyczać książki tego wydawnictwa. Warto nadmienić, ze Internet Archive posiada te książki w fizycznym wydaniu. Operatorzy Internet Archive proszą o podpisanie się pod ich petycją o niezamykaniu ludziom dostępu do cyfrowego wypożyczania tych książek na ich platformie.
Figma wyłącza niektóre funkcje AI, które wyglądają jak zautomatyzowany plagiat
Figma wyłącza niektóre funkcje AI krótko po ich opublikowaniu, gdy udokumentowano, iż generowane przez AI layouty są łudząco podobne do istniejących, komercyjnych aplikacji. Przykładowo, gdy użytkownik prosił o wygenerowanie aplikacji mobilnej do wyświetlania informacji o pogodzie, Figma za każdym razem generowała układ wręcz identyczny do aplikacji pogodowej z iPhone’a.
„Twórcy” muzyki AI zaskarżeni
Wspominaliśmy już o oskarżeniach pod adresem firm wykorzystujących teksty do trenowania AI, a ostatnio kolej na muzykę — trzy największe firmy fonograficzne — Sony Music, Universal Music Group i Warner Records zaskarżyły firmy Suno i Udio, oskarżając je o naruszenie praw autorskich „na niewyobrażalną skalę”.
Cała władza w ręce sędziów?
Sąd Najwyższy USA zadecydował niedawno, iż agencje federalne nie będą mogły same tworzyć regulacji przez samodzielną interpretację niejednoznacznych przepisów, tylko będą to w razie potrzeby robić sędziowie, którzy do tej pory mieli związane ręce od czasu poprzedniej decyzji Sądu Najwyższego w tej sprawie z 1984 roku. Orzeczenie, z pozoru dotyczące rybołówstwa, ma potencjał stać się bardzo istotne dla wielu dziedzin życia, od ochrony środowiska począwszy, medycyny, regulacji dotyczących sztucznej inteligencji czy kryptowalut, po prawa cyfrowe i prywatność.
Komisja Europejska stwierdza, iż model „Pay or OK” na Facebooku i Instagramie narusza DMA
W listopadzie 2023r. Meta postawiła użytkowników Facebooka przed wyborem pomiędzy osadzaniem w interfejsie aplikacji reklam śledzących a płaceniem abonamentu za ich usunięcie. Zdaniem Komisji Meta taką praktyką m.in. nie wywiązuje się z obowiązku umożliwienia użytkownikom wyrażenia w pełni dobrowolnej zgody.
Szef MS do spraw AI o publicznie dostępnych treściach w Internecie
Mustafa Suleyman, szef MS do spraw AI, stwierdził w wywiadzie, iż wierzy, iż jest kontrakt społeczny, który zezwala na wykorzystywanie wszystkich publicznie dostępnych w Internecie treści do uczenia modeli językowych.