HMD Skyline – udany średniak z „MagSafe”

techlove.pl 3 dni temu

HMD spędziło ubiegły rok na znalezieniu własnej tożsamości, wcześniej wydawali telefony Nokia. Fińska korporacja wydała parę interesujących modeli, a Skyline to ich najmłodsze dziecko. Ma parę ciekawych rozwiązań, ale czy wystarczą, aby zjednać sobie fanów?

Wygląd i wykonanie

Wzornictwo wyróżnia się na tle konkurencji, a sam Skyline jest dostępny w trzech kolorach (Neon Pink, Twisted Black i Blue Topaz).

Do testów otrzymałem kolor Neon Pink. Niektórym może się nie spodobać, ale dzięki dodatkowym kolorom jest większy wybór, niż tradycyjna czerń i biel (gdyby była). Warto nadmienić, iż kolor ma inny odcień w zależności od padania słońca na plecki.

Smartfon wykonano z aluminium, a ostre krawędzie dodają mu charakteru. Rogi są lekko zaoblone, wszystko ze względu na wyświetlacz. Przedni aparat znajduje się w górnej części ekranu, a z tyłu umieszczono moduł z aparatami i diodą doświetlającą. Ten jest lekko podniesiony i widać, iż nie stanowi spójnej całości z obudową.

Reszta plecków jest minimalistyczna, można tam dostrzec logo producenta i dodatkowe informacje. Te ostatnie mogłyby być umieszczone w innym miejscu, wtedy całość wyglądałaby schludniej.

Duży wyświetlacz i waga wynosząca prawie 210 g mogą sprawić problemy w codziennym użytkowaniu. Mnie takie gabaryty nie przeszkadzały, choć na co dzień używam mniejszego telefonu.

HMD Skyline ma certyfikację IP54, ale zaprojektowano go w taki sposób, żeby naprawa na własną rękę była prosta. Trzeba mieć to na uwadze, żeby go nie uszkodzić.

Ekran i głośniki

Ponad 6,5 – calowy wyświetlacz pOLED to jeden z najjaśniejszych punktów Skyline. Ekran nie różni się mocno od tradycyjnego OLEDa, jest po prostu wytrzymalszy.

Odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie, podobnie jest z kątami widzenia. Odświeżanie na poziomie 144Hz sprawia, iż przeglądanie treści jest komfortowe i szybkie. Dotyczy to również nawigacji po systemie operacyjnym.

Rozdzielczość jest niższa w porównaniu z konkurencją, ale nie będzie przeszkadzać na co dzień. Jasność maksymalna wynosząca 1000 nitów sprawia, iż ekran jest czytelny w świetle słonecznym i można oglądać treści HDR na Netfliksie. To bardzo dobre połączenie z głośnikami stereo.

Aparat

Obecnie w większości przypadków każdy patrzy na aparaty i ich możliwości przed zakupem nowego telefona. Skyline ma trzy obiektywy i każdy z nich jest przydatny w trakcie robienia zdjęć lub nagrywania wideo.

Główna jednostka ma 108MP (szeroki kąt), obiektyw ultraszerokokątny ma 13MP, a teleobiektyw 50MP z możliwością dwukrotnego przybliżenia.

Zdjęcia wykonane aparatem głównym są szczegółowe, odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie, a domyślna jasność świetnie zbalansowana. Aparat bardzo dobrze radzi sobie ze zdjęciami krajobrazów, podobnie jest w zamkniętych pomieszczeniach i w trakcie używania przybliżenia.

Teleobiektyw radzi sobie świetnie, a zdjęcia z maksymalnym przybliżeniem 2x wychodzą bardzo dobrze. W każdej chwili można zwiększyć przybliżenie, ale jest cyfrowe i zdjęcia będą wyglądały gorzej.

Przedni aparat docenią osoby lubiące media społecznościowe. Selfie wychodzą bardzo dobrze, a dodatkowe pozy do „wywołania” zdjęcia mogą być interesujące.

Oprogramowanie

HMD zapewni tylko dwie duże aktualizacje Androida i będzie wydawać poprawki zabezpieczeń przez 3 lata. To oznacza, iż ostatnią aktualizacją będzie nadchodzący Android 16, późniejszy brak poprawek zabezpieczeń może sprawić, iż używanie Skyline nie będzie do końca bezpieczne.

Podejście HMD do nakładki systemowej może się podobać. Nawigacja jest intuicyjna, edycja ekranów głównych prosta i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić wygląd belki powiadomień. Ilość fabrycznych aplikacji ograniczono do niezbędnego minimum.

Tryb Detox to wariacja HMD związana z trybem Nie przeszkadzać. Można w nim zablokować powiadomienia, włączyć/wyłączyć dostęp do wybranych aplikacji lub całkowicie wyłączyć telefon.

Wbudowany czytnik linii papilarnych jest zbyt czuły. Za często odblokowywałem telefona, choć ten element jest w połowie obudowy z prawej strony Skyline. Można wyłączyć odblokowanie ekranu, ale wtedy obecność czytnika nie ma sensu.

Wydajność i żywotność baterii

Skyline wyposażono w Snapdragona 7s Gen 2 wspieranego przez 8 lub 12 GB RAM-u. Taka konfiguracja pozwala na w miarę komfortowe używanie telefonu.

Sprzęt gwałtownie się uruchamia, a aplikacje mają minimalny lag w trakcie używania. Odpisywanie na maile, oglądanie YouTube’a czy wysyłanie wiadomości działa bardzo dobrze. jeżeli chcecie pograć, telefon HMD uruchomi większość dostępnych gier.

Spowolnienie animacji będzie widoczne w wymagających tytułach takich, jak Genshin Impact czy Arena of Valor.

Widać, iż wydajność nie jest na świeczniku, ale warto dodać, iż sprzęt posiada czytnik kart microSD. Dzięki niemu można rozszerzyć podstawową pamięć o 512 GB. Domyślnie jest 128 lub 256 GB pamięci i to powinno wystarczyć większości.

Wymienna bateria o pojemności 4600mAh spokojnie wystarczy na dzień użytkowania, choćby z włączonym wysokim odświeżaniem (144Hz) ekranu.

Po powrocie do 60Hz czas pracy Skyline powinien pozwolić na dodatkowy dzień. Pod warunkiem iż operacje nie będą zbyt zaawansowane. W większości przypadków ładowałem go na koniec dnia.

Smartfon HMD wspiera szybkie ładowanie (33 W), ale w zestawie nie ma ładowarki, jest tylko kabel.

Ważniejszy jest fakt, iż Skyline to pierwszy i jedyny telefon z wbudowanym wsparciem dla Qi2 (magnetycznym). 15 – watowe ładowanie nie należy do najszybszych, ale po podłączeniu power banku, portfelu lub innego akcesorium, można się poczuć jak użytkownik iPhone’a.

Podsumowanie

Nie można odmówić ambicji producentowi, jeżeli chodzi o HMD Skyline. Wiele aspektów należy zaliczyć in plus, choćby dłuższe używanie dzięki prostym naprawom „zabija” krótkie wsparcie.

Nie można mu odmówić świetnej prezencji i komfortowego używania. Obecność Qi2 z magnesami w stylu MagSafe to świetny dodatek i dziwię się, dlaczego mocniejsi producenci na rynku śpią i jeszcze tego nie dodali. Aparaty w swojej klasie są nad wyraz dobre.

Nie każdy zdecyduje się na średniaka z Androidem i trzeba mieć to na uwadze. Sprzęt z tej półki nie może poszczycić się długim okresem użytkowym. Nie zmienia to faktu, iż Skyline to udany model i mam nadzieję, iż jego następcy będą lepsi i dłużej wspierani.

Idź do oryginalnego materiału