Głosujesz poza miejscem zamieszkania? mObywatel służy pomocą

3 godzin temu

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło przypomnieć, iż mObywatel pomoże we wielu kwestiach podczas zbliżających się wyborów prezydenckich. Usługę wykorzystamy chociażby do złożenia odpowiedniego wniosku w przypadku głosowania poza miejscem zamieszkania albo stałego zameldowania. Sprawę z udogodnień muszą też zdawać sobie osoby oddające głos przez pełnomocnika. Wszystko po to, by tak istotny dzień był możliwie najmniej stresujący.

mObywatel – do czego przyda się podczas wyborów?

To nie pierwszy tzw. prezydencki artykuł na naszym portalu. Ostatnio informowaliśmy Was o opracowanej metodzie weryfikacji kryptograficznej: ma ona uczynić proces potwierdzania tożsamości znacznie bezpieczniejszym. Wystarczy zeskanować kod QR pokazany obywatelowi w obwodowej komisji wyborczej. Dzięki temu całość stanie się nie tylko sprawniejsza, ale przede wszystkim szybsza i minimalizująca ryzyko oszustw.

  • Sprawdź także: mObywatel i wybory prezydenckie. Głos oddasz bezpieczniej

Jeśli korzystacie z usługi mObywatel, to musicie zdawać sobie sprawę z kilku istotnych aspektów. Mamy do czynienia z pomocnym źródłem wiedzy o nadchodzących wyborach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić ich datę, adres lokalu wyborczego czy swoje dane zaciągnięte bezpośrednio z Centralnego Rejestru Wyborców. Do tego dochodzi możliwość przejścia do usługi umożliwiającej jednorazową zmianę miejsca głosowego. Jak to zrobić i kto nie powinien zwlekać z wykonaniem tych naprawdę prostych kroków?

mObywatel (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych

Zacznijmy może od wspomnianej wyżej zmiany miejsca głosowania. Osoby chcące wybrać następnego prezydenta poza miejscem swojego zamieszkania lub stałego zameldowania mają coraz mniej czasu w podjęcie decyzji. Mogą oni skorzystać z dwóch opcji: jednorazowej zmiany miejsca głosowania lub pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania. Jak to załatwić?

Należy uruchomić aplikację mObywatel, przejść do usługi Wybory – tam też znajdziecie odnośnik do wniosku o zmianę miejsca głosowania. Po kliknięciu zostaniecie przeniesieni na specjalną stronę internetową, gdzie wystarczy podać adres przebywania w momencie odbywania się pierwszej tury. Wtedy też zostaniecie dopisani do listy wyborców w konkretnym okręgu. Musicie jednak to zrobić najpóźniej na 3 dni przed datą wyborów. jeżeli zaś chodzi o zaświadczenie o prawie do głosowania, to można o nie starać wyłącznie w lokalnym urzędzie.

Usługa Wybory w aplikacji mObywatel / Źródło zdjęcia: Ministerstwo Cyfryzacji

Co z osobami, które nie mogą udać się do żadnego lokalu wyborczego?

Są w naszym kraju osoby, które ze względu na różne okoliczności (stan zdrowia, wiek, niepełnosprawność) nie są w stanie udać się do lokalu wyborczego. Dla takich obywateli przygotowano głosowanie korespondencyjne – muszą oni złożyć specjalny wniosek (internetowo lub stacjonarnie), wtedy też do domu przysłany zostanie pakiet do głosowania w formie papierowej, który potem należy oczywiście przekazać operatorowi pocztowemu.

Trzeba to zrobić najwcześniej na 44, a najpóźniej na 13 dni przed datą wyborów. Należy wspomnieć, iż osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą dodatkowo zawnioskować o pakiet wyborczy z nakładką na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a.

  • Przeczytaj również: mObywatel z kolejną aktualizacją. Więcej wygody dla użytkowników

To oczywiście nie wszystko. Udział w wyborach można wziąć także poprzez pełnomocnika. Należy z wyprzedzeniem zgłosić taki zamiar za pośrednictwem usługi internetowej lub bezpośrednio w urzędzie. Wymogiem jest skończenie 60 lat lub posiadanie orzeczenia o umiarkowanym / znacznym stopniu niepełnosprawności. Ministerstwo wspomina, iż komplet wymaganych dokumentów trzeba złożyć najpóźniej na 9 dni przed datą wyborów.

mObywatel ponadto pozwala sprawdzić termin i rodzaj wyborów, dodać wydarzenie do kalendarza w swoim telefonie, jak i przejść do internetowej usługi.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji

mobywatelpolska
Idź do oryginalnego materiału