Na targach CES 2025 firma LG zaprezentowała nowy, piękny wyświetlacz 6K, nazwany LG UltraFine 6K Display. Jest to pierwszy monitor 6K wyposażony w technologię Thunderbolt 5 wprowadzoną niedawno przez firmę Apple w nowym modelu M4 Pro Mac mini I MacBook Pro M4 Pro modele wprowadzone na rynek w listopadzie. Szczegóły, w tym cena i data premiery, nie są jeszcze znane, ale z zwiastuna LG możemy dowiedzieć się kilku rzeczy.
Wyświetlacz LG UltraFine 6K, choć wciąż owiany szczegółami technicznymi, może pochwalić się kilkoma kluczowymi specyfikacjami. Warto zauważyć, iż jest to wyświetlacz 6K, choć dokładna rozdzielczość pozostaje nieujawniona. Apple Pro Display XDR jest porównywalnym wyświetlaczem 6K o natywnej rozdzielczości 6016 x 3384 pikseli na 32-calowym panelu. Odpowiada to aż 20,4 milionom pikseli i imponującym 218 pikselom na cal. LG współpracuje również z firmą Dell przy produkcji panelu do ich 6K UltraSharpktóry charakteryzuje się rozdzielczością 6144 x 3456.
Na podstawie numeru modelu 32U990A możemy śmiało wywnioskować, iż jest to model 32-calowy, pasujący wymiarami do Pro Display XDR i Dell UltraSharp 6K.
Kolejnym kluczowym aspektem jest zastosowana technologia panelu, czyli panel Nano IPS Black. Panel ten oferuje szeroką gamę kolorów, obejmującą imponujące 99,5% Adobe RGB i 98% DCI-P3. Chociaż może nie być bezpośrednim konkurentem Pro Display XDR pod względem dokładności kolorów i współczynnika kontrastu, technologia Nano IPS Black oferuje znaczną przewagę pod względem opłacalności. Decydując się na IPS Black zamiast miniLED lub OLED, LG gwarantuje, iż wyświetlacz pozostanie w dostępnym dla konsumentów przedziale cenowym.
Najbardziej palącą kwestią jest częstotliwość odświeżania. Czy LG zdecyduje się na panel 60 Hz, czy też UltraFine 6K zaoferuje częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz? Biorąc pod uwagę złącze Thunderbolt 5 monitora, uważam, iż opcja 6K/120 Hz jest wykonalna, ale nie możemy tego potwierdzić, dopóki firma LG tego nie potwierdzi.
Wyświetlacz o rozdzielczości 6016 x 3384 i częstotliwości 120 Hz wymagałby przepustowości około 79,64 Gb/s. Thunderbolt 5 obsługuje dwukierunkową transmisję danych z szybkością 80 Gb/s i 120 Gb/s w jednym kierunku z włączoną funkcją zwiększania przepustowości. Jest to jednak czysto spekulacyjne, pomijające technologie takie jak kompresja strumienia wyświetlania. Rozsądnie jest założyć, iż LG uzna zapotrzebowanie na monitor o wyższej rozdzielczości i wyższej częstotliwości odświeżania. Byłby to idealny towarzysz MacBooków z obsługą Pro Motion. jeżeli cena będzie rozsądna, LG mogłoby sprzedać wiele z tych jednostek.
Drugim istotnym czynnikiem jest adopcja. Znaczna część użytkowników nie posiada komputerów Mac z obsługą Thunderbolt 5. Czy zatem monitor będzie obsługiwał niższą rozdzielczość przy zmniejszonej częstotliwości odświeżania, na przykład 6K60, jak Pro Display XDR? Choć wydaje się to prawdopodobne, na więcej szczegółów będziemy musieli poczekać. Wierzę jednak, iż LG nie chciałoby ograniczać rynku swojego nowego wyświetlacza do posiadaczy komputerów Mac z modelami M4 Pro.
Na koniec przyjrzyjmy się konstrukcji LG UltraFine 6K. Jednym słowem zapiera dech w piersiach. Panel przedni charakteryzuje się uderzającą symetrią, niemal pozbawioną ramek, tworząc iluzję obejmującą cały ekran. Na wyświetlaczu nie ma ani jednego logo, przycisku ani żadnego innego elementu wizualnego. Jest to niewątpliwie postęp w porównaniu z wyświetlaczem LG UltraFine 5K, który został wprowadzony na rynek w 2019 roku.
Materiały użyte do budowy wyświetlacza są intrygujące. Chociaż nie jestem pewien, czy jest w całości wykonany z metalu, zwiastun z pewnością chce, żebyśmy w to uwierzyli. Co więcej, jest wyposażony w podstawkę z regulowaną wysokością, przypominającą tę znajdującą się w Apple Studio Display.
Osobiście jestem bardzo podekscytowany możliwością dowiedzenia się więcej – jeżeli LG dobrze rozegra swoje karty, może odnieść naprawdę sukces. W międzyczasie chętnie poznam Twoje zdanie. Zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami w sekcji komentarzy.
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.