Finale – edycja informacji o utworze

audiofactory.pl 1 miesiąc temu

Źródło: Blog Finale autor:

Po utworzeniu nowego pliku Finale dzięki Kreatora dokumentu Finale i dodaniu elementów tekstowych, takich jak tytuł i nazwisko kompozytora, pojawiają się one w partyturze jako wstawki tekstowe.

Co to jest wstawka?

Wstawki, spotykane również w edytorach tekstu i innych rodzajach oprogramowania, służą do wskazania miejsca w dokumencie, w którym ma pojawić się określony typ tekstu, bez konieczności fizycznego wpisywania rzeczywistego tekstu. Typowe przykłady obejmują numery stron i daty.

W przypadku numerów stron i dat, informacje te są wypełniane we wstawce na podstawie kalendarza komputera lub liczby stron. W przypadku tytułów, nazwisk kompozytorów i innych powiązanych elementów, informacje te są pobierane z centralnej lokalizacji. Chociaż zawsze można edytować tytuł lub nazwisko kompozytora bezpośrednio w partyturze, klikając dwukrotnie ich uchwyty, istnieją pewne zalety edytowania ich z tej centralnej lokalizacji.

Gdzie to jest?

Przejdź do menu Okno > Menedżer partytury, kliknij zakładkę Informacje o pliku, aby znaleźć się tutaj:

Po zmianie tytułu lub informacji o kompozytorze i naciśnięciu X, utwór zostanie automatycznie zaktualizowany.

Jakie są korzyści z edytowania danych tutaj?

Po pierwsze, wszystkie te elementy znajdują się w jednym miejscu, dzięki czemu można je edytować jednocześnie.

Po drugie, są one łatwo dostępne: nie trzeba wybierać narzędzia ani dwukrotnie klikać uchwytu, aby uzyskać do nich dostęp.

Być może najważniejsze jest jednak to, iż ponieważ są to wstawki, mogą być powiązane z wieloma miejscami w utworze. Na przykład, być może chciałbyś, aby tytuł utworu pojawiał się na dole każdej strony. Bez wstawek, jeżeli zmieniłbyś tytuł partytury, musiałbyś zmieniać ten tekst indywidualnie na dole każdej strony. Dzięki wstawkom wystarczy zmienić go raz w zakładce Informacje o pliku i gotowe!

W oknie dialogowym Informacje o pliku możesz także spróbować kliknąć przycisk „Statystyka pliku”. Umożliwia to uzyskanie danych – w tym liczby taktów, pięciolinii, układów nut i innych – które mogą być bardzo pomocne w przypadku pobierania opłat za kopiowanie lub przygotowanie do druku.

Idź do oryginalnego materiału