Finale – Aktualizacja starych i nie tak starych plików Finale

audiofactory.pl 3 tygodni temu

Źródło: Blog Finale, autor: Mark Adler

Który przykład wolisz?

Część mojej pracy w MakeMusic polega na aktualizowaniu plików Finale, które otrzymujemy do użytku
w SmartMusic.

Nie jest niczym niezwykłym, iż otrzymujemy plik utworzony w Finale, który wygląda jak plik utworzony w starszej wersji Finale. Kiedy tak się dzieje, mogę zajrzeć do zakładki Informacje o pliku w oknie Okno > Menedżer partytury i zobaczyć coś takiego, co sugeruje, iż dany plik nie został tak naprawdę utworzony w bieżącej wersji Finale:

Rozwiązaniem tej zagadki jest to, iż ktoś stworzył utwór na podstawie szablonu (lub innego ponownie wykorzystanego pliku), który pochodzi z dużo wcześniejszej wersji Finale.

Dlaczego jest to problem?

Na przestrzeni lat Finale doczekał się niesamowitych usprawnień. Sposób, w jaki Finale rysuje łuki, rozmieszcza nuty, tworzy belki i wyświetla nuty, uległ znacznej poprawie w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat (by wspomnieć tylko o kilku zmianach).

Niemniej jednak, gdy otwierasz starszy plik w Finale, zakładamy, iż chcesz, aby wyglądał tak samo, jak przy ostatnim zapisie. Dokładamy wszelkich starań, aby nie zmieniać wyglądu starszych plików, co jest dobre, jeżeli wszystko, co chcesz zrobić, to zmienić informacje o prawach autorskich i wydrukować identyczną kopię. Wadą jest to, iż nie otrzymujesz automatycznie korzyści ze wszystkich postępów dokonanych w międzyczasie.

Przyjrzyjmy się konkretnemu plikowi. Oto kilka rzeczy, które moim zdaniem można poprawić w tym przykładzie:

  • Łuki wyglądają płasko i kolidują z akcydencjami, tak jak w takcie 24.
  • Czcionka muzyczna to Petrucci, oznaczona wąskimi główkami nut, które są dla mnie trudne do odczytania.
  • Zwróć uwagę na prawie nieczytelne małe końcówki ligatur na początku taktu 199.
  • A co z nieestetycznymi belkami wokół pauz w takcie 80?

Ponownie, podczas gdy te problemy są powszechne w starych plikach, żaden z tych problemów nie wystąpi u osób, które tworzą nowe pliki w bieżącej wersji Finale, chyba iż zaczynają od starego szablonu lub pliku.

Rozwiązanie? Wystarczy odtworzyć wszystkie stare pliki od podstaw.

Właściwie to żartuję.

Idąc dalej, sugerowałbym, iż jeżeli lubisz używać szablonów, stwórz nowy. Ale dość łatwo jest dostosować te stare pliki (i oryginalne stare pliki) do nowoczesnych ustawień po fakcie, bez konieczności dostosowywania każdego elementu z osobna. Poniżej podzielę się moimi rozwiązaniami.

Zanim zaczniesz, jeżeli podoba Ci się układ oryginalnego pliku, zablokuj swoje systemy. Aby to zrobić, wybierz narzędzie Zaznaczanie, zaznacz wszystko i z menu Przybornik wybierz „Zamknij systemy„. Następnie wykonaj następujące kroki:

  1. Z menu plików wybierz Wczytaj bibliotekę i wybierz Maestro Font Default.LIB.
  2. Przejdź do Przybornik > Spacjowanie nut i zastosuj ulubione spacjowanie (ja preferuję spacjowanie nut).

Zmieniło to wszystkie wspomniane powyżej kwestie, z wyjątkiem łuków. jeżeli nie masz nic przeciwko utracie poprzednich poprawek autokształtów, oto szybki sposób na aktualizację wszystkich łuków.

  1. Wybierz narzędzie Autokształty
  2. Zaznacz wszystko
  3. Naciśnij klawisz Clear (Mac) lub Backspace (Windows)

Zobacz plik wynikowy, który moim zdaniem wygląda znacznie lepiej.

Idź do oryginalnego materiału