LG OLED55C21LA (dalej dla uproszczenia zwany 55C2) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 7 oraz systemu w wersji 03.21.30. Testowany egzemplarz telewizora wyprodukowano w kwietniu 2022 roku, a fabrycznie nowa sztuka pochodziła ze sklepu x-kom.
Design
Pierwszą i łatwo dostrzegalną różnicą pomiędzy 55C2 a jego poprzednikiem jest brak szerokiej „płozy” w podstawie telewizora.
Moim zdaniem dzięki temu telewizor po prostu wyładniał, w czym dopomogły mu również znacznie cieńsze ramki wokół ekranu oraz interesujące (paskowate) wykończenie tylnej ścianki.
Poniżej tradycyjne zestawienie najważniejszych cech konstrukcji telewizora:
- tylna ścianka: metal z nowym rodzajem powłoki;
- pokrywa elektroniki: plastik;
- ramka wokół ekranu: metal;
- szerokość ramki: 0,9 mm;
- podstawa: metal;
- noga: plastik;
- szerokość podstawy: 470 mm;
- prześwit: 62 mm;
- gniazda: po lewej stronie;
- kabel sieciowy: nieodłączany;
- pilot 1: plastikowy, z kursorem („magiczny”), bez podświetlenia;
- pilot 2: brak.
Jakość obrazu LG 55C2
Wyświetlacz
W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.
Spektrogram wykazał podwyższoną emisję w zakresie barwy czerwonej i jej lepszą separację od barwy zielonej, co potwierdza zastosowanie wyświetlacza nowej generacji EX (Evo).
Zwracam uwagę, iż zastosowanie wyświetlacza OLED EX nie jest równoznaczne, z tym iż zawsze będzie on jaśniejszy od nie-Evo. Bardzo wiele zależy tu od decyzji inżynierów, czy wyciągać jego maksimum możliwości, czy też zostawić to telewizorom na przykład z innej, wyższej serii. Przykład producentów innych od LG, a także samego LG pokazuje, iż z tym bywa różnie. Inaczej mówiąc, samo zastosowanie najnowszego panelu EX w dwóch różnych telewizorach nie oznacza, iż będą one świecić tak samo.
Kolory
W zauważalnie ocieplonym (tj. przejawiającym pewien niedobór składowej niebieskiej) trybie filmmaker (6114K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek kolorów wyniósł 2,3, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).
Przypomnę, iż w przeciwieństwie do 55C2 jego większy brat 65C2 miał w ustawieniach fabrycznych obraz nieco ochłodzony (6675K), co oznacza, iż albo telewizory OLED marki LG są inaczej kalibrowane na linii produkcyjnej, albo rozrzut jakościowy paneli jest dość znaczny.
Tak jak w 65C2, diagram chromatyczności wypadł nieźle, chociaż czerwień na poziomach 60% i wyższych była nieco zbyt mocno nasycona.
Degradacja bieli pod kątem, była doprawdy bardzo niewielka.
W sumie reprodukcja kolorów już w ustawieniach fabrycznych była bardzo dobra – choćby ciut lepsza niż w 65C2. Subiektywna ocena potwierdziła dane pomiarowe – gołym okiem było widać, iż odwzorowanie kolorystycznych niuansów stało na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest kilka zdjęć zrobionych przeze mnie podczas meczu Francja – Maroko. Proszę zwrócić szczególną uwagę na twarz rozżalonej marokańskiej pani kibic (kibicki?) na zdjęciu oznaczonym żółtą gwiazdką.
Szeroka paleta barw
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 99%, co telewizor zawdzięcza właśnie nowemu panelowi EX, który cechuje bardziej intensywna emisja w zakresie barwy czerwonej.
Z powodu niedostatku jasności niektórych kolorów średni błąd odwzorowania kolorów wyniósł 3,7, ale i tak był niższy niż 5,1 w 65C2.
Czerń i kontrast
W tej kategorii 55C2 wypadł niemalże tak samo jak 65C2. Jedyną różnicą była lepsza reprodukcja przyczerniowych detali w trybie SDR i pod tym właśnie względem 55C2 miał przewagę nad 65C2. Wynikało to z innego przebiegu krzywej jasności (gammy), która w 65C2 w pobliżu czerni była wyraźnie ściemniona…
… podczas gdy w 55C2 miała niemalże prawidłowy przebieg.
W pozostałych kwestiach związanych z czernią i kontrastem 55C2 przejawiał takie same zalety i wady jak większy 65C2, w związku z czym aby się nie powtarzać, odsyłam Was do jego recenzji.
HDR
W trybie filmmaker (HDR) na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 749 cd/m^2.
Jest to wynik zbliżony do 65C2 (749 cd/m^2). Dla porównania przypomnę wyniki pozostałych przetestowanych przeze mnie telewizorów z serii C2:
- 42C2: 666 cd/m^2;
- 48C2: 681 cd/m^2;
- 55C2: 749 cd/m^2;
- 65C2: 765 cd/m^2.
Ciekawie przedstawiają się wyniki jeszcze bardziej wymagającego testu na planszy zajmującej nie 10%, ale 100% powierzchni ekranu:
- 42C2: 116 cd/m^2;
- 48C2: 114 cd/m^2;
- 55C2: 156 cd/m^2;
- 65C2: 153 cd/m^2.
Oznacza to, iż należące do tej samej serii C2 modele telewizorów OLED marki LG nie mają jednak takich samych parametrów. Co ciekawe, modele 42C2 i 48C2 wyposażone były w panel starszej generacji, podczas gdy 55C2 i 65C2 w nowszej (EX lub Evo). I chyba właśnie to tłumaczy lepsze osiągi obu większych modeli na pełnoekranowej planszy testowej.
Podsumowując: 55C2 jest telewizorem, który dobrze spisze się na treściach HDR.
Odwzorowanie ruchu
Reprodukcja obrazów ruchomych była identyczna, jak w modelu 65C2, w związku z czym, aby się nie powtarzać, odsyłam Was do jego recenzji.
Jakość dźwięku
Tak jak 65C2 również i 55C2 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu. Brzmienie było bardzo podobne, jeżeli nie identyczne, jak w 65C2. Niestety, nie testowałem tych telewizorów w tym samym czasie, więc mogę bazować jedynie na własnej pamięci słuchowej oraz wynikach pomiarów. I chociaż podczas odsłuchu wydawało mi się, iż 55C2 oferuje nieco głębszy bas niż 65C2, pomiary tego nie potwierdziły. W związku z tym uważam, iż nie ma istotnych różnic brzmieniowych pomiędzy 55C2 a 65C2.
Liczba fabrycznych trybów dźwięku oraz dostępne opcje korekcyjne są identyczne z 65C2.
Funkcje smart telewizora LG 55C2
System operacyjny, jego stabilność i szybkość działania, funkcje multimedialne oraz liczba dostępnych aplikacji były identyczne, jak w 65C2. W związku z czym, aby się nie powtarzać, odsyłam Was do jego recenzji.
Złącza i interfejsy
Wszystkie złącza w 55C2 są dostępne z lewej strony. Do dyspozycji mamy:
- HDMI 1 – 2.1
- HDMI 2 – 2.1 eARC
- HDMI 3 – 2.1
- HDMI 4 – 2.1
- USB – 3
- Ethernet – 1
- Optyczne – 1
- Słuchawkowe – brak
- Bluetooth – tak
- Wi-Fi – tak
Wszystkie złącza HDMI 2.1 mają pełną przepustowość 48Gb/s (1190MHz).
Zgodnie z oczekiwaniami najnowsza konsola Xbox wysoko oceniła gotowość LG 55C2 do współpracy zaznaczając na zielono wszystkie pozycje. Nie muszę chyba dodawać, iż jest to taki sam wynik, jak w modelu 65C2.
Specyfikacja sprzętowa
Parametry wg producenta:
- rodzaj wyświetlacza – WOLED
- przekątna (cale) – 55
- kształt wyświetlacza – płaski
- maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
- tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2
Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)
- kontrast ANSI(x:1) – niemierzalny
- średni błąd odwz. kolorów dE2000 (BT709) – 2,3
- pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 99
- input lag (ms) – 12,8
Warto zaznaczyć, że:
- im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
- średni błąd odwzorowania kolorów poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeżeli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
- im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Podsumowanie
LG 55C2 ma naprawdę wiele zalet. Oprócz oczywistych, takich jak głęboka czerń czy znakomity kontrast, są nimi również bardzo dobry HDR, bogate multimedia czy żwawy system operacyjny. Jednakże do mnie przemówiła najbardziej fabryczna kalibracja tego telewizora, która była lepsza niż w droższym i większym modelu. I to właśnie zapewniło 55C2 nie tylko mocną rekomendację, ale także nasze najwyższe wyróżnienie. Gorąco polecam.
Minusy
- pewna desaturacja kolorów i tłumienie bardzo ciemnych detali w trybie HDR
- więcej artefaktów układu upłynniania ruchu niż u rywali
- zniekształcenia dźwięku przy dużym poziomie wysterowania
- nieodłączalny kabel zasilania
- plastik pilota podatny na zarysowania
Plusy
- wspaniała czerń i kontrast
- znakomite kolory pod kątem
- bardzo szeroka paleta barw
- więcej niż akceptowalna ostrość obrazów ruchomych
- pełne 4K przy 120Hz
- szybszy i lepiej dopracowany system operacyjny niż w poprzedniku
- znakomite możliwości multimedialne
- świetne funkcje dla graczy (w tym niski input lag)
- polskie menu wreszcie poprawne pod względem językowym
- obsługa najnowszych kluczy/modułów CI+ (tj. tych do USB)
- „magiczny” pilot
- solidna podstawa
Przydatność telewizora
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.
Telewizor LG 55C2 kupisz w x-kom