Zacznijmy od tego, iż historia systemów Evoko sięga 2009 roku, właśnie wtedy powstał system zarządzania pokojami pod nazwą EMR1001. Kilkanaście lat później, Evoko to już nie tylko ekrany dotykowe umieszczane na wejściu do pokojów, to już całe systemy rezerwacji biurek, miejsc w garażu, szafek pracowniczych, zarządzania elementami pokojów konferencyjnych, zgłaszanie usterek czy choćby system dzielenia się ekranem podczas spotkań. Najważniejsze jednak jest to, iż od sierpnia 2023 Evoko jest wraz z całym zapleczem technicznym w grupie Biamp.
Integracja z amerykańską firmą, pozwoliła na połączenie systemów audio i zarządzania sygnału wraz z systemy rezerwacji sal, tworząc kompleksowe rozwiązanie dla klienta końcowego. Pełna integracja pomiędzy tymi systemami, umożliwiła dopasowanie doskonałe. Przy wyborze systemu do zarządzania sali konferencyjnej, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czego wymagamy od naszego nowego rozwiązania i jakie są nasze oczekiwania?
Podstawowa różnica pomiędzy rozwiązaniami Liso i Naso jest ich działanie w sieci
Liso to system lokalny, postawiony na naszym lokalnym serwerze. Możemy zarządzać nim wewnątrz naszej organizacji z prostego poziomu WebGUI dostępnego pod adresem IP. Takie rozwiązanie pozwoli zachować wszelkie nasze dane w bezpiecznej i wewnętrznej sieci – co ważne, Liso nie wymaga połączenia z internetem. Może być więc instalowany w systemach klasy air-gapped, co znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa. Czyli Liso jest bezpieczne tak mocno, jak nasza sieć wewnętrzna.
W przypadku Naso dane potrzebne do działania systemu łączą się z bezpieczną usługą chmurową Biamp. Do tego posiada także dedykowaną aplikację na telefony, co znacznie ułatwia planowanie spotkań. Wszystko działa przy podłączeniu do sieci internetowej i jest dostępne w każdej chwili pod adresem: https://workplace.biamp.app/. Do pełnego działania systemu, będziemy potrzebowali także licencji – przy zakupie urządzenia dostajemy rok gratis!
Współpraca z programami biurowymi
Oba systemy współpracują z Google Workspace, Microsoft 365, Liso dodatkowo wspiera starsze systemy Microsoft Exchange czy IBM Domino – czyli z większością systemów pocztowych i spotkaniowych. Jednak ich konfiguracja jest lekko inna. Przynajmniej ta początkowa, ze względu na ich główne różnice. Ważne jest także to, iż z Naso współpracuje także system rezerwacji biurek – Kleeo.
Podobne zarządzanie salami, jednak z innym podejściem
Każdy z paneli dotykowych może służyć jako punkt rezerwacji sali, potwierdzenia, iż pojawiliśmy się w sali na spotkanie czy jako miejsce do zgłoszenia usterek. Jakie zastaliśmy w pomieszczeniu – nie działająca klimatyzacja, brak kabla, zepsuty projektor. Możliwości mamy bez liku – wszystko dostępne jest do konfiguracji w panelach administracyjnych – zarówno Liso jak i Naso. Oba systemy możemy bez problemu zasilać po PoE (pobór na poziomie 13W), więc wystarczy nam zwykły kabel z wejściem Ethernet. Posiadają także czytniki kart RFID czy NFC, więc możemy dać dostęp do naszych pokojów jedynie pożądanym osobom.
Planowanie pokoju tylko z Naso
To dodatkowa funkcja, która pozwala nam narysować i zaplanować np. na zdjęciu wygląd naszej sali konferencyjnej. Dzięki współpracy pod jedną aplikacją, możemy także planować biurka w postaci hot desków z systemem Kleeo i narysować je na planie naszego biura. A wszystko to mamy także dostępne w aplikacji Evoko Workplace. To dodatkowe ułatwienie dla pracowników, którzy wchodząc w aplikację łatwo mogą sprawdzić dostępną salę, bez konieczności biegania pomiędzy nimi.
Administracja systemami zarządzania salami
Tak jak mówiłem, duża różnica będzie w podejściu do administracji salami i panelami. Liso wymaga pewnej wiedzy informatycznej, konfiguracji, czy to po stronie integratora, czy zespołów IT, które będą wstanie wdrożyć wszystkie elementy sieciowe całej układanki. Naso to system z połączeniem chmurowym, które będzie korzystać z zewnętrznych zasobów. System jest jednak ciągle aktualizowany i wszelkie poprawki są wdrażane na bieżąco. Z kolei Liso ze względu na swoją bardziej otwartą konstrukcję, może być jeszcze lepiej dopasowany do klienta końcowego – otwarte API dla rozwiązań innych firm, pozwoli na stworzenie systemu szytego na miarę. Tracimy jednak możliwość korzystania z aplikacji mobilnej czy choćby zerknięcia na mapę, która sala jest wolna.
Oficjalnym dystrybutorem na Polskę produktów klasy Evoko z grupy Biamp jest b.partAV – część firmy Konsbud Audio sp. z o.o. odpowiedzialna za rozwiązania audiowizualne. Konsbud Audio to firma z 35 letnim stażem w dystrybucji sprzętu, integracji technologii scenicznych w obiektach kultury i użyteczności publicznej oraz kompleksowe wyposażenie studiów telewizyjnych i radiowych. Konsbud Audio oferuje profesjonalne rozwiązania audio, wideo, multimedialne, sceniczne i broadcastowe. Jako nieliczni z rynku oferują szkolenia z akustyki, elektroakustyki oraz urządzeń w swojej dystrybucji. To jeden z filarów firmy – edukacja klientów, integratorów i dystrybutorów, która pozwala im wybrać najlepsze rozwiązania do swoich projektów.