Masz do wysłania oficjalne pismo i wolałabyś/wolałbyś wysłać je elektronicznie, zamiast stać w kolejce na poczcie? Niedługo będzie to możliwe – e-Doręczenia zostaną udostępnione od Nowego Roku. Tylko pod warunkiem, iż pismo nie będzie do jednostek związanych z wymiarem sprawiedliwości, takich jak sądy czy prokuratura. W ich przypadku poczekamy sobie jeszcze pięć długich lat.
Niemal 60 lat po tym, jak powstał pomysł poczty elektronicznej i ponad dwie dekady po upowszechnieniu się dostępu do niej dzięki takim serwisom jak Poczta WP czy Onet Poczta, w końcu doczekamy się, by elektronicznie można było dostarczać pisma w naszej komunikacji z urzędami. Nie wszystkimi, ale z większością.
e-Doręczenia od Nowego Roku. Czym są?
Od 1 stycznia 2025, urzędy – w większości – będą zobowiązane do odebrania korespondencji od nas wysłanej w systemie e-Doręczeń. Jak informuje nas rządowa strona, e-Doręczenia „to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne pod względem prawnym z tradycyjną przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru”.
A więc koniec z kolejkami na poczcie, albo ze strachem, czy się wyrobimy przed godziną zamknięcia. Dla tych, którzy zawsze mają problemy ze zdążeniem na czas – bajka. Wielki plus – wszystko zupełnie bezpłatne. Byle tylko dostępu do internetu nie odcięli.
By uzyskać dostęp do systemu e-Doręczęń, będziemy musieli uzyskać specjalny adres w tym systemie, a do tego potrzebny nam będzie profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Przy rejestracji musimy również podać adres elektroniczny i adres do korespondencji.
Choć uruchomienie e-Doręczeń to dobra wiadomość, to byłoby dobrze, by Państwo podjęło wysiłek, by dostęp do systemu miało jak najwięcej osób, zwłaszcza starszych – w Polsce wciąż istnieje problem wykluczenia cyfrowego.
Elektroniczne doręczenia w urzędach. I nie tylko
Które podmioty będą miały obowiązek stosowania e-Doręczeń? Cała niemal administracja rządowa, ZUS, KRUS, NFZ, publiczna służba zdrowia i uczelnie publiczne oraz, w ograniczonym zakresie, samorząd terytorialny. Poza tym osoby zaufania publicznego, takie jak adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi czy notariusze.
e-Doręczenia będą również wykorzystywać – w zakresie komunikacji z KRS czy CEiDG – firmy. Na początek te, które zarejestrują się po 1 stycznia 2025 roku, ale po kilku miesiącach również te zarejestrowane wcześniej.
Istotnym wyjątkiem od zasady powszechności stosowania e-Doręczeń będzie wymiar sprawiedliwości. Sądy, prokuratura, komornicy, organy ścigania i Służba Więzienna zostaną objęte systemem dopiero od 1 października 2029 roku. Tutaj więc poczekamy sobie jeszcze niemal pięć lat.
Źródło zdjęcia: Daria Nepriakhina/Unsplash