Setki wystawców, zarówno prezentujących produkty znanych marek, jak i tych przeznaczonych dla koneserów. Słuchawki, wzmacniacze, kolumny, soundbary i telewizory. To największa impreza dla entuzjastów RTV w Polsce. I jedna z większych w Europie.
Właśnie zaczyna się ostatni już dzień Audio Video Show 2022, 24. edycji tego corocznego wydarzenia. Odwiedzający mogą sprawdzić i przetestować najnowsze produkty przeznaczone dla entuzjastów pięknych brzmień i realistycznego obrazu wideo.
Dziś już ostatni dzień imprezy. Zaczyna się o 10:00, kończy o 18:00. Do dyspozycji wystawców i gości oddano aż 175 sal w trzech znajdujących się nieopodal siebie lokalizacjach w Warszawie: Radisson Blu Sobieski (pl. Artura Zawiszy 1), Hotel Golden Tulip (ul. Towarowa 2) i stadion PGE Narodowy (al. Poniatowskiego 1).
Aby dotrzeć ze stadionu do obu hoteli (i na odwrót) można skorzystać z tramwajów (linie 7, 9, 22, 24, 73 i 77) albo autobusów (linie 158, 517, 521), co nie wymaga przesiadek. Należy kierować się do przystanków Plac Zawiszy (hotele) i Rondo Waszyngtona (stadion). Szczegółowe wskazówki dojazdu można znaleźć na stronie internetowej organizatora targów Audio Video Show 2022.
Audio Video Show 2022 – dlaczego warto się pojawić?
Audio Video Show 2022 to okazja, by sprawdzić na żywo sprzęty, które są poza zasięgiem większości śmiertelników, w tym system audio Wilson Audio XVX kosztujący cztery miliony złotych. Głośniki, słuchawki, odtwarzacze, wzmacniacze, systemy, gramofony i wiele więcej. Podczas wydarzenia organizowane są też warsztaty z udziałem autorytetów branży.
Na wystawę mogą wejść wszyscy chętni. Bilety na dowolny z trzech dni w cenie 50 zł dostępne będą w kasach przy wejściu (płatność tylko gotówką), a w cenę wliczony jest 88-stronicowy przewodnik. Bilety można również zakupić online za pośrednictwem serwisu Biletomat.
Największe hity Audio Video Show 2022 – wybór Spider’s Web.
Są telewizory i telewizory, ale jest też Samsung The Wall. Ten wyświetlacz nowej generacji w wersji 110-calowej to perła w ofercie koreańskiego producenta. Jest tak ekskluzywny, iż firma nie podaje choćby oficjalnie jego ceny. To telewizor z przełomową matrycą typu Micro LED, która bazuje na diodach nieorganicznych. Charakteryzują się one wyższą jasnością i większą odpornością na wypalenie od tych typu OLED, ale tak jak i one, z uwagi na brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia, zapewniają perfekcyjny kontrast.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 telewizorze Samsung The Wall.
Sony Bravia A95K to również przełomowy sprzęt, również za sprawą jego matrycy, choć na zupełnie inny sposób. Zamiast matrycy Micro LED telewizor ten wykorzystuje technikę QD-OLED. Łączy ona największe zalety OLED TV (świetny kontrast, świetny odzworowanie ruchu, świetne kąty widzenia) i QLED TV (świetne kolory, świetna jasność). A do tego Accoustic Surface, czyli mechanizm za pomocą którego cała matryca telewizora służy jako wielka membrana głośnika – dzięki czemu nowa Bravia oferuje nie tylko doskonały obraz, ale i świetny dźwięk.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 telewizorze Sony Bravia A95K.
Projektor Sony VPL-XW7000ES wykorzystuje laser do generowania obrazu, co oznacza, iż nie wymaga on praktycznie żadnej konserwacji przez bardzo długi czas. Sony szacuje ich czas działania na 20 tys. godzin, co powinno pozwolić choćby 10 tysięcy dwugodzinnych filmów ponad 20 tys. krótszych od nich odcinków seriali. Ten model świeci z mocą aż 3200 lumenów i obsługą HDR. Sony wykorzystało też swój autorski algorytm Triluminos Pro do zapewnienia naturalnego wyglądu odcieni i to w każdym szczególe obrazu, który pokrywa aż 95 proc. przestrzeni barwnej DCI-P3.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 projektorze Sony VPL-XW7000ES.
Co roku jedną z największych atrakcji Audio Video Show jest największa w kraju Strefa Słuchawek. To właśnie tutaj w jednej przestrzeni ustawiono stanowiska z dziesiątkami różnych modeli. Dzięki temu można podjąć decyzję o zakupie jednego z nich, jeżeli urzeknie nas samą jakością muzyki albo gabarytami czy wagą. W ramach jednej ogromnej przestrzeni są prezentowane słuchawki od ponad 50 producentów oraz dystrybutorów urządzeń audio z całego świata.
Czytaj więcej o Stefie Słuchawek na Audio Video Show 2022.
Telewizory OLED od Panasonic to ulubieńcy kolorystów i montażystów z Hollywood. Nic dziwnego, potrafią bowiem zapewnić jakość obrazu uznawaną za referencyjną. Co to oznacza w praktyce? Na Audio Video Show 2022 można się temu dokładnie przyjrzeć. Zwłaszcza iż właśnie tam będzie można podziwiać wersję z matrycą o przekątnej aż 77 cali.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 telewizorze Panasonic LZ2000.
Zwiedzający Audio Video Show 2022 mogą też zapoznać się z najnowszą ofertą soundbarów znanej i lubianej przez wielu marki, jaką jest JBL. Dostępne jest aż pięć modeli grajbelek różniących się możliwościami, gabarytami oraz ceną. Soundbary JBL Bar obsługują Dolby Atmos, ale do tego dochodzi opatentowana przez producenta technologia Multibeam. JBL zadbał o to, by symulować wrażenie dźwięku przestrzennego (bez konieczności rozstawiania kilku głośników w rogach pokoju – to opcja), chociaż dociera on do uszu użytkownika z jednego miejsca.
Czytaj więcej o prezentowanych na targach Audio Video Show 2022 soundbarach JBL Bar.
Bathys to pierwszy model bezprzewodowych słuchawek redukujących szumy od firmy Focal. Zestaw z wykonanymi we francuskim Saint-Etienne przetwornikami miał premierę na początku października 2022 r. i służy do słuchania muzyki w jakości Hi-Fi przy ponadprzeciętnym czasie pracy na jednym ładowaniu. Do przesyłania muzyki oraz innych dźwięków wykorzystują technologię Bluetooth 5.1, oferują też mechanizm ANC. Dzięki temu, iż słuchawki obsługują szereg różnych kodeków (SBC, AAC, Apt-XTM i Apt-XTM Adaptive), można cieszyć się świetną jakością dźwięku podczas korzystania z połączenia bezprzewodowego. jeżeli ktoś jednak chciałby skorzystać z kabla np. w domu lub w podróży, by oszczędzać energię, to też jest taka możliwość (minijack, USB-C). Przewody znalazły się w zestawie, a rozdzielczość słuchawek to 24 bitów / 192 kHz.
Czytaj więcej o prezentowanych na targach Audio Video Show 2022 słuchawkach Focal Bathys.
Jak co roku organizatorzy Audio Video Show przeznaczyli specjalną i dość obszerną przestrzeń dla fanów winyli. Przybyli kolekcjonerzy, producenci sprzętu i osobistości świata muzyki. Nic dziwnego: fanów winyli cały czas przybywa, a ów nośnik przeżywa swój renesans. Przyznać trzeba, iż w niszy – bo dziś jednak dominuje streaming. Jednak to winyl wyrasta (znowu!) na najważniejszy nośnik dystrybucji fizycznej muzyki. W strefie winyli na Audio Video Show 2022 znaleźć można stoiska polskich i zagranicznych sprzedawców, a choćby kolekcjonerów, którzy chętnie sprzedadzą zbędne krążki w swojej kolekcji lub, prawdopodobnie znacznie chętniej, wymienią się na inną płytę, dla nich ciekawszą.
Czytaj więcej o strefie winyli na Audio Video Show 2022.
Na Audio Video Show 2022 pojawiło się też najnowsze telewizyjne cacko od Philipsa. Model OLED+937 korzysta z najnowocześniejszych matryc OLED od LG Display, które łączy z wielokrotnie nagradzanym układem do przetwarzania obrazu Philips P5. Na dodatek blisko współpracuje z Bowers&Wilkins, by telewizory Philips OLED zapewniały świetny dźwięk. Ma jednak coś jeszcze: Ambilight, czyli doświetlenie zapewniające niesamowite wrażenia wizualne, również poza ramami ekranu telewizora.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 telewizorze Philips OLED+937.
Nie ma satelitów. Nie ma choćby subwoofera w zestawie. A i tak rozstawia konkurencję po kątach. I to nie tylko w kategorii soundbarów, bowiem Sennheiser Ambeo Plus to sprzęt, z którym mogą się równać tylko kina domowe i to te lepszej klasy. 400-watowe urządzenie kryje w sobie głośniki o tak dużym rozmiarze, iż zewnętrzny subwoofer okazał się zbędny – choć Ambeo Plus może współpracować ze sprzedawanym osobno głośnikiem niskotonowym Ambeo Sub, by zapewnić jeszcze głębsze brzmienie basów.
Soundbar radzi sobie z dźwiękiem przestrzennym na dwa sposoby. Pozycjonowanie dźwięku w pionie oraz kierowanie go na skrajne bieguny realizowane jest przez podobną sztuczkę, co u konkurencji: a więc przez odbijanie tegoż dźwięku od ścian. W kwestii dźwięku dookólnego pozostało ciekawiej. Opatentowana technologia Ambeo przetwarza fale dźwiękowe tak, by skutecznie oszukiwać mózg odbiorcy. Mimo iż realnie dźwięk pochodzi z grajbelki umieszczonej pod telewizorem, algorytm skutecznie przetwarza go tak, iż typowy odbiorca nie jest w stanie rozpoznać, iż to iluzja.
Czytaj więcej o prezentowanym na Audio Video Show 2022 soundbarze Sennheiser Ambeo Plus.
Spider’s Web jest patronem medialnym Audio Video Show 2022.
Nasza redakcja miała okazję być na poprzednich edycjach tego wydarzenia, a także na bieżącej. Gorąco zachęcamy fanów dobrego brzmienia i obrazu najwyższej jakości do udziału w Audio Video Show 2022. jeżeli ktoś jednak nie będzie miał możliwości pojawić się dziś w stolicy, by osobiście przyjrzeć się sprzętom na stoiskach producentów, to na Spider’s Web dostępna jest obszerna relacja z tego wydarzenia.
Przyjrzeliśmy się najciekawszym telewizorom, projektorom, głośnikom, odtwarzaczom i słuchawkom, jakimi producenci chwalą się podczas imprezy. Najnowsze publikacje znaleźć można w specjalnej sekcji poświęconej imprezie Audio Video Show 2022 oraz produktom, które będą na niej prezentowane.