Dysk SATA SSD – jak wybrać i czy w ogóle warto po niego sięgnąć?

neo-plus.pl 2 tygodni temu

Wybór nowego dysku do laptopa czy komputera wcale nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim musimy najpierw odpowiedzieć na pytanie: HDD czy SSD? Później jeszcze wybór złącza i standardu, by w końcu zdecydować się na konkretny model. Ostatnio dużą popularnością cieszą się nośniki SSD M.2 NVMe. Czy więc SATA SSD ma jeszcze szansę z nimi konkurować? Kiedy jego kupno rzeczywiście będzie miało sens?

Dyski SATA SSD – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Zacznijmy od tego, iż adekwatnie każdy dysk SSD będzie dużo lepszym wyborem niż HDD. Przede wszystkim ze względu na dużo wyższe prędkości transferu, lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, większą wydajność energetyczną oraz cichą pracę. Dlaczego jednak warto sięgnąć po SATA SSD, jeśli na rynku istnieją już dużo szybsze nośniki SSD M.2? Przede wszystkim zacznijmy od tego, iż wiele starszych modeli komputerów i laptopów nie posiada nowszego złącza M.2, co oznacza, iż jedyną możliwością zainstalowania szybszego nośnika SSD, jest właśnie SATA SSD 2,5”. Ze względu na to, iż starsze dyski HDD również podłączane były dzięki tego złącza, wymiana na szybszy nośnik SSD będzie bezproblemowa. Standard SATA III pozwala osiągnąć prędkości transferu choćby do 600 MB/s. Warto wspomnieć również, iż dyski SATA są tańszą opcją niż M.2 NVMe, więc jeżeli chcemy nieco szybszej alternatywy dla HDD, ale nie chcemy wydawać majątku, SATA III może spełnić nasze oczekiwania.

SATA 2,5” a SATA M.2 – czym się różnią?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje dysków SATA – 2,5” oraz M.2. Czym adekwatnie się różnią? Pierwszy z nich, 2,5-calowy nośnik, to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, jeżeli chodzi o dyski SATA. Można go zamontować w większości komputerów stacjonarnych, a także w starszych modelach laptopów. W przypadku komputerów, wymagają do podpięcia kabla zasilającego i sygnałowego.

Innym rodzajem dysków SATA, są SATA M.2. Nie są one podpinane dzięki kabelków, a montowane bezpośrednio w złączu M.2 na płycie głównej. Mają one dużo mniejsze rozmiary niż nośniki 2,5-calowe i bez problemu mogą być montowane w kompaktowych laptopach, w których nie ma miejsca na standardowe dyski 2,5-calowe. Choć ich zaletą jest brak przewodów i dużo łatwiejszy montaż, to musimy pamiętać, iż będziemy mieli wówczas mniejszą ilość dostępnych slotów (jeden albo dwa). No i pamiętajmy, iż to wciąż standard SATA, więc prędkości będą takie same, jak w przypadku 2,5-calowych modeli. jeżeli więc mamy do dyspozycji złącze M.2 w laptopie, lepszym wyborem będzie M.2 NVMe PCIe.

Jaki dysk SATA wybrać?

Jeśli zastanawiamy się, jaki dysk SATA wybrać, świetnym wyborem będzie model marki Samsung – 870 EVO. Nośnik ten osiąga praktycznie maksymalny limit interfejsu SATA – jego prędkości sekwencyjne sięgają 560/530 MB/s*. Czym jeszcze może nas zaskoczyć ten nośnik? Przede wszystkim oferuje do 2400 TBW** w ramach 5-letniej ograniczonej gwarancji***, a dzięki swej wydajności i niezawodności sprawdzi się zarówno do codziennego korzystania z laptopa, jak i do przetwarzania wideo 8K.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Wydajność może się różnić w zależności od wersji systemu sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite.

** Gwarantowana wartość TBW dla 870 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1200 TBW dla modelu 2 TB oraz 2400 TBW dla modelu 4 TB.

*** 5 lat lub TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej

Idź do oryginalnego materiału