Dynacord seria U wzmacniacze mocy do instalacji komercyjnych

1 miesiąc temu

Niemiecką firmę Dynacord założył w 1947 roku Werner Pinternagel, w tej chwili zaś, wraz z Electro Voice, należy ona do rodziny Bosch Communications Systems. Stoi za nią zatem wieloletnie doświadczenie i mnóstwo udanych produktów, należących do różnych kategorii – jak wzmacniacze, instrumenty itp. Słowem wszystko, co służy do realizacji muzyki czy nagłośnienia. Niedawno firma zaprezentowała nową serię wzmacniaczy instalacyjnych klasy D – oznaczoną jako U i składającą się z 6 modeli. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Tym, co od razu rzuca się w oczy, są wyjątkowo kompaktowe rozmiary nowych urządzeń, mają bowiem wielkość połowy modułu rack (przy standardowej wysokości 1 U), zatem można je zamontować w ramie czy szafce – także parę obok siebie. Dostępne są także inne warianty montażowe, jak choćby na blacie stołu czy biurka, względnie pod nim (do tego służą specjalne uchwyty, z otworami na wkręty). Generalnie nowa seria przeznaczona jest do obsługi małych i średnich instalacji komercyjnych, warto przy tym podkreślić, iż jak na tak niewielkie urządzenia dysponują naprawdę niezłą mocą. Wśród sześciu nowych modeli dwa to wzmacniacze o mocach 120 W i 240 W, pozostałe zaś to powermiksery oferujące od 30 W do 240 W. Każdy z nich można zastosować jako samodzielne urządzenie, albo składnik większej instalacji – przy czym bez problemu zintegrujemy je z już istniejącymi. Urządzenia przystosowano do współpracy z głośnikami instalacyjnymi High-Z i Low-Z, które często stosuje się w wielu obiektach, jak lokale gastronomiczne, sklepy, biura, poczekalnie itp. Bez względu na faktyczne obciążenie, czy będzie to 4 Ω, 8 Ω czy też linie 70 V, albo 100 V, wzmacniacze zawsze zapewnią swoją maksymalną moc. Ponieważ są to urządzenia instalacyjne, zastosowano w nich standardowe łącza typu Euroblock (część wejść i wyjścia). Projektanci przewidzieli także wysokiej klasy zabezpieczenia obwodów, dzięki którym charakteryzują się dużą długowiecznością i powinny zagwarantować bezproblemową pracę przez wiele lat. Wzmacniacze wyposażono w limitery audio, napięcia szczytowego, ochronę przed spięciem i przed wysoką temperaturą.

Wzmacniacz U240:1, model U120:1 wygląda praktycznie identycznie, odróżnić je można po oznaczeniu na panelu przednim.

Do chłodzenia zastosowano wentylatory o zmiennej prędkości obrotowej. Każdy model posiada złącze dla komunikatów EMG, pełniących rolę nadrzędnych wobec innych dźwięków i służących do przekazania szczególnie istotnych treści. Ponadto ważne informacje mogą być wyróżniane poprzedzającym je dwutonowym dźwiękiem, który będzie wyzwalany we właściwym momencie. Każde z urządzeń serii U posiada także tryb uśpienia, dzięki czemu są one bardziej energooszczędne – tryb ten może być zresztą aktywowany zdalnie. Warto także podkreślić bliskie związki z Electro-Voice (o czym wspomniałem już we wstępie), produktu obu marek doskonale się uzupełniają i na przykład serią U można napędzać głośniki EVID, w celu uzyskania dźwięku bardzo wysokiej jakości. Trzeba mieć na uwadze, iż wymagania stawiane instalacjom komercyjnym stale rosną – w każdej lokalizacji. Gdziekolwiek takowa się znajduje, oczekuje się doskonałego dźwięku, nie tylko podczas reprodukcji muzyki, ale także nadawania komunikatów – słowem, głos także musi być czytelny, zrozumiały. A musimy pamiętać, iż tego typu instalacje zwykle funkcjonują w obiektach, które nie są konstruowane pod kątem optymalnej akustyki, bowiem ich przeznaczenie jest inne. Czy są to centra handlowe, konferencyjne, obiekty edukacyjne, hotelowe, czy inne – są w nich ludzie, toczą się rozmowy, cały czas coś się dzieje.

Urządzenia można montować parami w racku, dostępne są także same panele, pełniące rolę wypełniaczy.

Serię U zaprojektowano tak, by oferowała wysoką jakoś reprodukcji, ale jednocześnie była prosta w obsłudze. W przypadku powermikserów poziom wyjściowy, czy też wzmocnienie poszczególnych kanałów, a także korekcję barwy (bass/treble) ustawimy na panelu czołowym dzięki potencjometrów. Przyłącza znajdują się z tyłu – wejścia w postaci gniazd XLR (akceptujących sygnały mikrofonowe i liniowe, oczywiście oferujących zasilanie Phantom), względnie RCA, ponadto wyjścia na głośniki i inne. Poszczególne modele różnią się między sobą, o czym opowiemy już za chwilę. W serii U mamy dwa wzmacniacze, które łatwo rozpoznać po tym, iż na panelu czołowym nie ma żadnych regulatorów, jedynie 5 diod sygnalizujących stan urządzenia, przy czym opisana jako Power informuje nas o aktywności (włączeniu), Call o nadejściu komunikatu EMG, Signal o obecności sygnału na wejściu, Peak o zbliżaniu się sygnału o poziomie maksymalnym (- 1 dB przed przesterowaniem), zaś Protect to zabezpieczenie przed zwarciem. Wszystko co najważniejsze znajduje się z tyłu, zatem para wejść liniowych RCA, ponadto wejście komunikatów EMG (z osobną regulacją poziomu), potencjometry korektora (bass / treble), czy poziomu wyjściowego. Podobnie jak wszystkie urządzenia serii są przystosowane do współpracy z głośnikami instalacyjnymi High-Z oraz Low-Z, przy czym wyboru trybu pracy dokonujemy dzięki przełącznika DIP, wybierając także 4 Ω/8 Ω/70 V/100 V, aktywując filtr górnoprzepustowy (ustawiony domyślnie na 20 Hz, przełączany na 120 Hz), czy też określając źródło komunikatów EMG (które pełnią nadrzędną funkcję). Użytkownik ma do wyboru dwa modele, różniące się mocą – U120:1 to wzmacniacz oferujący pojedyncze wyjście 120 W, zaś U240:1 moc dwukrotnie większą, czyli 240 W. Korekcja działa w zakresie +/-12 dB, dla basów częstotliwość jest ustawiona na 150 Hz, dla środka na 5 kHz. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 10 Hz do 22 kHz. Odstęp od szumu dla sygnału o maksymalnym poziomie to ponad 60 dB, dla minimalnego poziomu ponad 95 dB. Oba wzmacniacze charakteryzują się niskim poborem mocy, przystosowane są do pracy w temperaturach od 5°C do 45°C, czyli praktycznie w każdych warunkach jakie mogą panować w pomieszczeniu.

Widok paneli czołowych powermiksera U240:1M oraz wzmacniacza U240:1.

Seria U to także cztery powermiksery, czyli następujące modele: U30:1M – wzmacniacz z mikserem, posiadający 4 wejścia audio (w tym 2 mikrofonowo-liniowe z zasilaniem Phantom), wyjście 1x 30 W (4 Ω/8 Ω /70 V/100 V), U60:1M – wzmacniacz z mikserem, 4 wejścia audio (w tym 2 mikrofonowo-liniowe z zasilaniem Phantom), wyjście 1x 60 W (4 Ω/8 Ω/70 V/100 V), U120:1M – wzmacniacz z mikserem, 4 wejścia audio (w tym 2 mikrofonowo-liniowe z zasilaniem Phantom), wyjście 1x 120 W (4 Ω / 8 Ω / 70 V / 100 V) oraz U240:1M – wzmacniacz z mikserem, 4 wejścia audio (w tym 2 mikrofonowo-liniowe z zasilaniem Phantom), wyjście 1x 240 W (4 Ω/8 Ω/70 V/100 V). Jak zatem widać, są to w zasadzie takie same urządzenia, różniące się jedynie – bagatela – mocą wyjściową. Dzięki temu użytkownik może dobrać do swojej instalacji taki model, jaki będzie spełniał jego oczekiwania. Generalnie wiele elementów i przede wszystkim same bloki wzmacniacza odpowiadają temu, co zawierają omówione przed chwilą modele (z tą różnicą, iż tu mamy także dwa słabsze warianty – 30 W i 60 W), uzupełniono je o mikser na wejściu, by było możliwe wykorzystanie większej liczby wejść. Tych każdy z modeli ma 4, a są to wejścia liniowe / mikrofonowe, w postaci gniazd XLR (a także dodatkowych RCA), a także dwie stereofoniczne pary wejść AUX (1 i 2), w postaci gniazd RCA. Jest także nadrzędne wejście na komunikaty EMG. W tym wypadku regulacja poziomu znajduje się z tyłu urządzenia, podobnie jak układu duckingu (ściszania muzyki w momencie pojawienia się głosu). Na ścianie tylnej umieszczono także przełączniki DIP, służące do ustawiania trybu pracy, czy też wyjścia głośnikowe Euroblock. Generalnie regulacja odbywa się dzięki potencjometrów znajdujących się na panelu czołowym – zatem ustawianie poziomów wejść liniowych/mikrofonowych, AUX 1 i 2, sumarycznego poziomu wyjściowego czy też ewentualna korekcja barwy, która jest taka sama, jak w przypadku omówionych przed chwilą wzmacniaczy (z tą różnicą, iż tam potencjometry są z tyłu obudowy). Mamy tu także 5 identycznych diod, które sygnalizują stan urządzenia. Powermiksery również wyposażono w filtr górnoprzepustowy, przy czym domyślnie jest on ustawiony na 70 Hz, ale można przełączyć na 120 Hz. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 70 Hz do 22 kHz. Wszystkie modele serii U charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, w tym odstępem od szumu, a przy tym relatywnie niskim poborem mocy.

Panele tylne tych urządzeń

PODSUMOWANIE
Dynacord stworzył naprawdę udaną serię wzmacniaczy i powermikserów instalacyjnych, które przeznaczone są do mniejszych i średnich obiektów. Charakteryzuje je wysoka jakoś wykonania i co z tego wynika – także dźwięku. Dodajmy zresztą, iż przechodzą one wnikliwe badania w Centrum Testów Niezawodności firm Dynacord i Electro-Voice w Straubing, co gwarantuje, iż użytkownik otrzymuje sprawdzone i niezawodne urządzenia. Cenna jest także łatwość instalacji i użytkowania. Bezproblemowo integrują się z istniejącymi systemami, a ich wdrożenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, wystarczy bowiem podłączyć kable, źródła wejściowe i można zacząć korzystać. Mają wyjątkowo kompaktowe rozmiary, dzięki czemu nie będzie problemu z ich ulokowaniem. Mogą być zamontowane w ramie rack, także parami, pod biurkiem, na nim itp. Design także jest klasyczny i ponadczasowy, przypominający urządzenia Hi-Fi, co sprawia, iż każdy użytkownik od razu będzie wiedział jak je obsłużyć. W skład serii wchodzą 4 wzmacniacze z mikserem, o różnych mocach, co pozwoli na dobranie najbardziej odpowiedniego. Ponieważ można do nich podłączyć kilka źródeł i dowolnie miksować proporcje, są w stanie samodzielnie obsłużyć dowolne instalacje. Dwa wzmacniacze mogę pełnić rolę uzupełniającą w większych instalacjach, także tutaj możemy wybrać pasującą do naszych potrzeb moc. Wygląda zatem na to, iż Dynacord trafnie przewidział potrzeby rynkowe i stworzył bardzo ciekawą serię.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”

Idź do oryginalnego materiału