Praca kreatywna łączy się z zupełnie innym zapotrzebowaniem na sprzęt niż praca biurowa, nauka czy gaming. Dlatego wcale nie jest tak łatwo wybrać sprzęt, który sprawdzi się w danym zastosowaniu. Na szczęście ASUS ma w swoim portfolio coś dla wszystkich twórcy – podpowiadamy, jaki laptop wybrać.
Nie ma dziś drugiego producenta elektroniki, który miałby w swojej ofercie tak rozbudowane portfolio laptopów dla twórców, jak ASUS. Nieważne, jakim budżetem dysponujesz i jakim rodzajem twórczości się zajmujesz – istnieje Vivobook, Zenbook lub ProArt Studiobook, który idealnie wpisze się w twoje indywidualne wymagania. Przyjrzyjmy się, jaki laptop wybrać, zależnie od tego, jakim rodzajem twórczości chcesz się zająć.
Jaki laptop dla fotografa? ASUS Vivobook 15 OLED K513
Fotograficy przez lata borykali się z problemem słabych ekranów w tanich laptopach. Przez to, aby wejść do świata fotografii, konieczne było wydanie ogromnej sumy pieniędzy na komputer z przyzwoitym wyświetlaczem lub dokupienie zewnętrznego monitora.
- Czytaj również: Idealny sprzęt dla początkującego fotografa. ASUS Vivobook 15 OLED zmienił zasady gry
W przypadku modelu Vivobook 15 OLED tej potrzeby nie ma, bo jest to najtańszy laptop na rynku wyposażony w matrycę OLED, która zapewnia nieskończony kontrast i żywe, a co ważniejsze: wiernie odwzorowane barwy. I podczas gdy znajdziemy na rynku inne laptopy 15” z podobnej jakości specyfikacją techniczną, tak nie ma drugiego laptopa w tej cenie, który dysponowałby tak wysokiej klasy wyświetlaczem. A to czyni go idealnym wyborem dla początkującego fotografa.
Jaki laptop do wideo i obsługi mediów społecznościowych? ASUS Vivobook Pro 14X i 16X OLED
Laptopy z serii Vivobook Pro zostały stworzone z myślą o uniwersalności w rozsądnym budżecie. To takie sprzęty, które sprawdzą się zarówno w rękach początkujących twórców, jak i pozwolą im się rozwijać przez długi czas, nim nastąpi konieczność zakupu innej maszyny.
- Czytaj również: Jaki laptop do wideo wybrać? Komputery ASUS Vivobook Pro są stworzone do pracy z filmem
Jako iż obydwa modele – 14X OLED i 16X OLED – dysponują wyświetlaczami OLED o wysokiej rozdzielczości i bardzo mocną specyfikacją sprzętową, jawią się one jako idealne maszyny do pracy z treściami wideo. I wcale nie mówimy tu tylko o profesjonalistach zajmujących się wyłącznie filmem, ale przede wszystkim ludziach, którzy tworzą wideo do sieci. YouTuberach, Instagramerach, TikTokerach, pracownikach marketingu i social media menedżerach. Vivobook Pro 14X OLED i 16X OLED to znakomity wybór dla każdej z dziedzin, której częścią jest tworzenie treści do internetu. Poradzą sobie one bowiem ze znakomitą większością zadań, a jednocześnie są na tyle przystępne cenowo, by nie zawyżać niepotrzebnie sprzętowej bariery wejścia do świata tworzenia treści.
ASUS zaimplementował w tych modelach także interesujące rozwiązanie ASUS DialPad, znane ze znacznie droższych komputerów producenta. Tutaj ma ono formę wirtualnego przycisku na płytce dotykowej, który znacząco ułatwia pracę i daje nam kolejną metodę interakcji z programami do pracy twórczej, np. Adobe Creative Cloud.
Jaki laptop do muzyki? ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED
Dwa ekrany są lepsze niż jeden, a już zwłaszcza gdy mowa o produkcji muzyki. Każdy, kto choćby liznął tematu, zdaje sobie sprawę, iż w programach typu DAW zawsze brakuje przestrzeni roboczej. Chcąc otworzyć edycję ścieżki, jakiś efekt i może jakiś wirtualny instrument zasłaniamy sobie podgląd projektu, co wymusza nieustanne skakanie między oknami. Nie na tym sprzęcie.
- Czytaj również: Lata lecą, a dwa ekrany przez cały czas są lepsze niż jeden. ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED jest tego najlepszym przykładem
Zastosowanie drugiego ekranu umożliwia wygodne przerzucenie sobie na drugi wyświetlacz tych elementów, które chcemy mieć otwarte, ale nie chcemy nimi zasłaniać projektu. Można tam zrzucić np. mikser, ale też podgląd efektów, biblioteki sampli, etc. Co więcej, obydwa ekrany w tym modelu są dotykowe i obsługują piórko ASUS Pen, które znacząco ułatwia „malowanie” automatyzacji (przy użyciu Paint Tool) lub programowanie MIDI.
Zenbook Pro 14 Duo jest też znakomitym wyborem dla podróżującego muzyka czy DJ-a, bo mimo smukłej, ważącej 1,7 kg obudowy, oferuje potężne procesory rodem z laptopów dla graczy. A programy typu DAW swoją wydajność czerpią przede wszystkim z procesora i RAM-u, nie zaś z karty graficznej. Gdyby jednak moc obliczeniowa GPU też była potrzebna (np. do nagrania i zmontowania wideo muzycznego), to Zenbook Pro 14 Duo OLED poradzi sobie z tym zadaniem bez większego problemu.
Jaki laptop dla YouTubera? ASUS Zenbook Pro 16X OLED
Zenbook Pro 16X OLED jest sprzętem od początku do końca zaprojektowanym z myślą o twórcach. To taki sprzęt, na którym wygodnie napiszemy książkę, obrobimy zdjęcia, zmontujemy wideo czy nagramy piosenkę. Słowem – sprzęt idealny dla człowieka-orkiestry, który potrzebuje jednej maszyny do dosłownie wszystkiego. A takimi ludźmi są YouTuberzy i innego rodzaju twórcy internetowi, w tym dziennikarze, od których wymaga się dziś szerokiego wachlarzu umiejętności. Nowoczesny twórca musi umieć nie tylko napisać tekst i go samodzielnie opublikować, ale także nagrać i złożyć wideo, zmontować podcast i we własnym zakresie przygotować relację zdjęciową z wydarzenia. A wszystko to oczywiście pod presją czasu.
- Czytaj również: Od początku do końca dla twórców. ASUS Zenbook Pro 16X OLED to wyjątkowy laptop
Dlatego ASUS Zenbook Pro 16X OLED spisze się w takich zastosowaniach jak mało który sprzęt, bo został zaprojektowany tak, by każde z tych zadań ułatwiać. Pisanie ułatwi nietypowa klawiatura, umieszczona na pochylonej platformie, co z jednej strony zapewnia bardziej ergonomiczną pozycję do pisania, a z drugiej poprawia przepływ powietrza do podzespołów, więc zwiększa wydajność urządzenia. W montażu wideo i obróbce zdjęć pomoże zaś spektakularny ekran OLED o przekątnej 16” i proporcjach 16:10, który oferuje doskonałe odwzorowanie kolorów i nieskończony kontrast. Potrzeba zmontować na gwałtownie podcast lub wywiad? Żaden problem – wbudowane głośniki są dostatecznie głośne i szczegółowe, by zrobić to choćby bez użycia słuchawek.
Do tego ASUS zaimplementował tu pokrętło ASUS DialPad, umieszczone wygodnie pod klawiaturą, by dać twórcom dodatkowy element sterujący, który ułatwia manipulowanie parametrami oprogramowania. Warta uwagi jest też haptyczna płytka dotykowa o wysokiej dokładności. A jako iż Zenbook Pro 16X OLED ma potężną specyfikację techniczną i długi czas pracy na jednym ładowaniu, wszystkie powyższe zadania możemy wykonać bez obawy o to, iż maszyna nie nadąży za deadline’em.
Ten niezwykły laptop nie pozostało dostępny w Polsce, ale powinien trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Gdy to się stanie, będzie nie lada gratką dla wszystkich twórcy, niezależnie od dziedziny, którą się para.
Jaki laptop dla grafika? ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED
Seria laptopów ProArt nie należy do najtańszych i trudno się dziwić – to sprzęty dla absolutnych zawodowców, wymagających potężnej mocy obliczeniowej zawsze i wszędzie. To maszyny dla tych, którzy muszą robić wszystkie zadania kreatywne, zwykle naraz i nie mogą sobie pozwolić na przestoje w pracy.
- Czytaj również: Praca kreatywna wymaga potężnego komputera. ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED to sprzęt dla zawodowców
ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED ponadto jest jednym z najpotężniejszych laptopów, jakie można kupić, jeżeli paramy się zaawansowaną obróbką wideo lub grafiką 3D, a to za sprawą zastosowania w nim profesjonalnej karty graficznej Nvidia RTX Quadro i procesorów Intel Xeon, czyli podzespołów, pod które optymalizuje się oprogramowanie dla twórców, by działało jak najsprawniej i jak najbardziej stabilnie.
Naturalne w laptopie tego kalibru mamy do czynienia z wyświetlaczem najwyższej klasy, o przekątnej 16”, rozdzielczości 4K i wykonanym w technologii OLED. Nie trzeba się zatem martwić, iż kolory widziane na ekranie laptopa różnić się będą od tych, które zobaczymy na profesjonalnych, referencyjnych monitorach. Tej maszynie można zaufać.
ASUS zastosował też dwa dodatkowe udogodnienia, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Pierwsze wydaje się drobiazgiem, ale twórcy wykorzystujący oprogramowanie CAD bardzo je doceniają – mowa o fizycznym, środkowym przycisku myszy pod płytką dotykową, które ułatwia manipulowaniem obiektami w przestrzeni, a w programach do obróbki wideo pozwala wygodnie przybliżać i oddalać obraz. Drugie udogodnienie to zaś pokrętło ASUS DialPad, które tutaj ma kształt fizycznego, dużego pokrętła osadzonego w obudowie. Podejrzewam, iż rozmiar i perforacje pokrętła są nieprzypadkowe – w końcu to sprzęt dla zawodowców, a ci zwykle pracują bezwzrokowo, bez spoglądania na klawiaturę, skupiając się w całości na tym, co widać na ekranie.
Dla każdego coś twórczego – w ofercie ASUS każdy znajdzie coś dla siebie.
Wybór laptopa do pracy twórczej – niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi, czy zawodowcami – nie jest łatwy. W końcu ma być to sprzęt, który pozwoli nam nauczyć się nowego rzemiosła, a na wyższych szczeblach zaawansowania pozwoli zarabiać pieniądze na swojej twórczości. Twórcy to też esteci, więc taki laptop nie dość, iż musi świetnie działać, to musi do tego świetnie wyglądać. Laptopy ASUS spełniają wszystkie te wymagania i dorzucają elementy, których nie znajdziemy nigdzie indziej, takie jak podwójne ekrany czy pokrętło DialPad. To wszystko sprawia, iż gdy zastanawiasz się, jaki laptop wybrać, w portfolio marki ASUS z pewnością znajdziesz na to pytanie odpowiedź.