Przygotowanie do pracy
Slicer 3D odgrywa istotną rolę w każdym procesie druku 3D. Jednynm ze slicerów 3D, która wyróżnia się wśród wielu dostępnych opcji jest Cura firmy Ultimaker.
Cura to slicer, który jest darmowy, open-source i zapewnia użytkownikowi niesamowitą kontrolę nad procesem druku. Jednym z aspektów kontroli, którym się dzisiaj zajmiemy, są ustawienia głowicy drukującej.
Termin „głowica drukująca” odnosi się do całej aparatury drukującej 3D, która otacza hot-end. Obejmuje to wszelkie wentylatory, kanały powietrzne, blok grzewczy i oczywiście dyszę. Ustawienia głowicy drukującej powinny być dostosowane w Twoim slicerze 3D, jeżeli kiedykolwiek zmodyfikujesz głowicę drukującą, np. dodając BLTouch.
Ustawienie „One at a Time
Ustawienia głowicy drukującej mogą nie być regularnie używane, ale jeżeli kiedykolwiek pojawi się taka potrzeba, będziesz zadowolony, iż je aktualizowałeś. Wartości, które ustawiłeś będą nagle niezbędne, jeżeli chcesz ustawić części do drukowania po kolei.
Ogólnie rzecz biorąc, ustawienia głowicy drukującej dają slicerowi pomiary dla fizycznych rozmiarów głowicy drukującej. Oznacza to, iż slicer wie, ile buforu należy pozostawić podczas planowania ścieżki drukowania modelu, zwłaszcza jeżeli drukujesz wiele modeli jednocześnie. Innymi słowy, ustawienia głowicy drukującej zapewniają, iż głowica nie będzie kolidować z wcześniej wydrukowanymi modelami.
Kiedykolwiek ustawiasz niestandardową drukarkę 3D lub modyfikujesz istniejącą drukarkę, chcesz mieć pewność, iż ustawienia głowicy drukującej dokładnie odzwierciedlają twoją konfigurację. Jest to szczególnie prawdziwe, jeżeli dokonujesz zmiany, która wpływa na rozmiar głowicy drukującej, jak na przykład modernizacja kanałów wentylatora.
Jako przykład, powiedzmy, iż chcesz wydrukować wiele kopii Pikachu. Domyślnie, jeżeli drukujesz wiele modeli jednocześnie, wszystkie są drukowane jednocześnie.
Bez zmiany jakichkolwiek ustawień, dysza wydrukowałaby jedną warstwę jednego Pikachu, a następnie przeszła do drukowania tej samej warstwy innego Pikachu. W ten sposób wszystkie modele są drukowane w tym samym czasie. Oznacza to, iż jeżeli któryś z Pikachu napotkałby na jakiekolwiek błędy, błąd ten zostałby przeniesiony do następnego modelu. W końcu, jesteś narażony na ryzyko posiadania wielu nieudanych wydruków.
Tu właśnie wkracza tryb „One at a Time”. Jak sama nazwa wskazuje, zamiast drukować wszystkie modele jednocześnie, drukarka 3D drukuje je kolejno. W naszym przykładzie, drukarka drukuje jeden Pikachu całkowicie przed przejściem do następnego.
Drukowanie po kolei gwarantuje, iż choćby jeżeli jeden z modeli ulegnie awarii, błąd nie zostanie przeniesiony na inne modele. Tak więc, tracisz tylko wadliwy model, a nie całą platforme wydruków. Oszczędza to zarówno czas, jak i materiał.
Tryb „One at a Time” daje również elastyczność w dostosowywaniu ustawień dla wszystkich modelu. Dzięki ustawieniu „Per Model” w programie Cura, możesz przypisać różne ustawienia do każdego z modeli.
Wadą drukowania pojedynczo jest to, iż głowica drukująca musi poruszać się wokół już wydrukowanych modeli podczas drukowania kolejnych, aby uniknąć kolizji. Oznacza to, iż rzeczywisty obszar wydruku na twojej platformie może być bardzo ograniczony.
Teraz, gdy już zrozumiałeś gdzie i dlaczego te ustawienia są używane, przejdźmy do adekwatnej pracy nad ich dostosowaniem w programie Cura.
Konfiguracja
Ustawienia głowicy drukującej są proste do dostosowania i są wstępnie wypełnione w większości dołączonych profili drukarki w programie Cura. Jednakże, jeżeli zmienisz domyślny fizyczny układ głowicy drukującej, będziesz musiał odpowiednio zaktualizować te ustawienia.
Aby znaleźć ustawienia głowicy drukującej, przejdź do „” Settings > Printer > Manage Printer” jeżeli masz wiele profili drukarki, wybierz ten, który chcesz zaktualizować, a następnie kliknij „Machine Settings”.
W ramach ustawień głowicy drukującej, zobaczysz teraz następujące elementy:
- X min: Jest to odległość od wierzchołka dyszy do krawędzi głowicy drukującej w ujemnym kierunku X (na lewo od dyszy).
- Y min: Jest to odległość od końcówki dyszy do krawędzi głowicy drukującej w ujemnym kierunku Y (w kierunku przodu drukarki od dyszy).
- X max: Jest to odległość od końcówki dyszy do krawędzi głowicy drukującej w dodatnim kierunku X (na prawo od dyszy).
- Y max: Jest to odległość od końcówki dyszy do krawędzi głowicy drukującej w dodatnim kierunku Y (w kierunku tyłu drukarki od dyszy).
- Gantry height: Jest to różnica wysokości od końcówki dyszy do dolnej części belki osi X.
Te pomiary powinny również obejmować wentylatory, kanały i wszelkie inne dodatki do głowicy drukującej, ponieważ chcesz, aby Cura wiedziała dokładnie, ile miejsca zajmuje głowica drukująca.
Na YouTube znajduje się świetny tutorial autorstwa Architects3DP, który pokazuje jak zmierzyć i wprowadzić te ustawienia do Cury. Kiedy już dostosujesz te ustawienia, możesz w pełni wykorzystać potencjał drukarki!
Żródło: https://all3dp.com